תקדים: גמר ליגת ווינר ייערך העונה באולם רוממה בחיפה

החלטה משמעותית בכדורסל. לאחר שבע שנים ברציפות שבהן משחק הגמר-סל נערך בהיכל נוקיה, ביתה של מכבי ת"א, הוחלט פה אחד במנהלת לנדוד לאולם החדש, שכולל 5,600 מושבים. שמעון מזרחי: "הקבוצות יפסידו נתח כספי''

רועי גלדסטון  19.02.13 - 18:50
תחילת כתבה

תקדים בכדורסל הישראלי: לאחר 7 שנים בהן נערך הפיינל פור בהיכל נוקיה, העונה יתקיים האירוע ברוממה בחיפה. כך נקבע לאחר ישיבה של מנהלת הליגה, בה תמכו בשינוי נציגי כל קבוצות ליגת העל כולל יו"ר מכבי תל אביב, שמעון מזרחי. המשחק ייערך ב-6 ביוני.

יש לציין כי זו השנה האחרונה שבמסגרתה יתקיים משחק הכרעה אחד וכי הפורמט ישתנה בעונת המשחקים הבאה (13/14). בשנה הבאה ההכרעה תיקבע לאחר שני משחקים (בית וחוץ) ובשנה לאחר מכן כבר נחזור לסדרות המוכרות. עיריית חיפה בראשות יונה יהב תשקיע 100 אלף שקלים בהכנות האולם, זאת בנוסף לארגון של המנהלת.

בנוסף, התקבלה עמדתה של מכבי תל אביב בנוגע לחלוקת ההכנסות ממשחק הגמר. ההכנסות יחולקו אך ורק לשתי הקבוצות שיעפילו לגמר. "אני שמח ששאיפתי להגיע לקונצנזוס בין הקבוצות התגשמה. אני מודה ליושבי הראש על ההחלטה, אני בטוח שמשחק הגמר יהיה חווייה לכל הצופים באולם רוממה, כמיטב המסורת של מנהלת הליגה", אמר היו"ר שמואל פרנקל.

שמעון מזרחי, יו"ר מכבי ת"א, הציג את הסכומים והכספים שהועברו לקבוצות בגמרים שנערכו בנוקיה והראה מנגד את הירידה הדרסטית הצפויה בהכנסות מהעברת המשחק לרוממה. בתגובה להחלטת ישיבת דירקטוריון מנהלת הליגה, אמר: "ההחלטה התקבלה על דעתנו וגם התקבלה הדרישה שלנו שהכנסות המשחק יחולקו רק בין הקבוצות שיגיעו לגמר. מי שנפגעות כאן הן הקבוצות שלא יעלו לגמר, כי אם המשחק היה נערך בנוקיה, אז הן היו מקבלות נתח כספי שמן".

מאז המעבר לפורמט הפיינל פור, מכבי ת"א זכתה ב-5 אליפויות ואיבדה פעמיים את התואר במגרשה הביתי, ב-2008 להפועל חולון של מיקי דורסמן וב-2010 לגליל/גלבוע של עודד קטש. בשנה הראשונה של הפורמט ב-2006 הצהובים פירקו את הפועל ירושלים בקלילות (66:96), במשחק שזכור בעיקר משתי סיבות. הראשונה הגיעה מכיוונו של פיני גרשון, אז מאמן מכבי, שכינה את שחקני הפועל י-ם ("גנבי האליפות"). השניה הייתה פציעתו הקשה של טל בורשטיין, שהתקשה להתאושש מאז, עד שפרש בקיץ האחרון.

עונה אחת לאחר מכן, הגיע הגמר הזכור ביותר, כאשר מכבי תל אביב זכתה בצלחת מסל ניצחון דרמטי של ג'יימי ארנולד במשחק בו הוליכה הפועל ירושלים לכל אורכו. הרגע הזכור ביותר היה הדמעות של מאיר טפירו לאחר שספג עבירה חמישית ושנויה במחלוקת מסמי בכר.

ב-2009 מכבי חיפה של אבי אשכנזי, שהייתה העולה החדשה מהליגה הלאומית, הגיעה עד הפיינל פור ונכנעה למכבי תל אביב. אשתקד ניצחו דייויד בלאט ושחקניו את מכבי אשדוד ומאיר טפירו. אגב, בעבר נערך משחק הכרעה בכדורסל הישראלי באולם ברוממה, אז במסגרת גמר הגביע של עונת 1999/2000. מכבי ת"א ניצחה 57:68 את הפועל ירושלים וזכתה בגביע.