אולטימטום: על כל שחקן להודיע שלא ישבות

יו"ר המנהלת נאבק בארגון השחקנים, לאחר ההודעה כי מחזור הליגה הקרוב יושבת: "לא יהיה מו"מ תחת איומים"

רועי גלדסטון  19.03.13 - 19:15
שמואל פרנקל, הציב אולטימטום
שמואל פרנקל, הציב אולטימטום
תחילת כתבה

המאבק של השחקנים הישראלים עולה מדרגה. כעת הם מאיימים להשבית את המחזור ה-22 של ליגת ווינר שאמור להיערך ביום ראשון הקרוב. השיחות בין ראשי המנהלת לבין נציגי השחקנים שנערכו אמש הגיעו למבוי סתום, כאשר הפערים נותרו גדולים מאוד.

כתוצאה מהמצב, השחקנים הודיעו למנהלת ול-12 הקבוצות על שביתת אזהרה של המחזור הקרוב כלומר, המחזור ה-22. "המנהלת אינה מפגינה מספיק אומץ על מנת לצעוד קדימה לטובת קידום השחקן הישראלי", אמרו שם, "בעיקר באמצעות הקטנה משמעותית של מספר השחקנים הזרים או הגדלת כמות הדקות לישראלים. הארגון קורא למנהלת להגיע להסכם ולמנוע את השביתה", נכתב בהמשך ההודעה.

איך הכל התחיל? אמש נערכה פגישה נוספת במסגרת המשא ומתן כאשר מצד ארגון השחקנים היו שם ניר אלון ואנשיו ואת מנהלת הליגה ייצג ראש המנהלת שמואל פרנקל ויו"ר מכבי ת"א שמעון מזרחי שמנהל את המשא ומתן מטעם המנהלת.

בשורה התחתונה, ארגון השחקנים מעוניין שההצעה הראשונה תתקיים כלומר שלושה שחקנים ישראלים על המגרש ללא הגבלה של זרים כאשר מבחינת הארגון, קבוצות יוכלו לרשום גם 7 זרים. מה שפועל לטובת הקבוצות שמשחקות באירופה. לטענתם, נציגי המנהלת דחו את ההצעה וגם לא התייחסו באופן ענייני לתכנית שלהם לקידום השחקן הישראלי.

נציגי המנהלת הציעו לשמר את המצב הקיים, כלומר בחירה בין ארבעה זרים או "חוק רוסי" עם שישה זרים. כמו כן הוצע "חוק רוסי" גורף כאשר קבוצות יוכלו לרשום 7 זרים בטופס. דבר שלא התקבל על ידי הארגון.

"השבתת הליגה לא תועיל לאף אחד", אמר שמואל פרנקל מתאילנד לאתר ערוץ הספורט, "מה שיקרה הוא שהזרים לא ישבתו, וגם שחקניה הישראלים של מכבי ת"א לא ישבתו. בסופו של דבר, אנחנו נתבע את ניר אלון על הנזקים שהוא גורם בהשבתה. זה לא יקדם אף אחד".

בהודעה רשמית מטעם יו"ר המנהלת שמואל פרנקל נכתב: "כפי שציינתי במכתבי ב-20 בפברואר, ארגון השחקנים נמצא בהסכמות עם מנהלת הליגה לעונת המשחקים הנוכחית, כאשר עניין מספר הזרים הינו בהסכמה מלאה עם הארגון. במסגרת השיחות אף עלו הצעות למען השחקנים הצעירים לרבות שיתוף מספר שחקנים צעירים עד גיל 23 בטופס המשחק, תוך מטרה לקדם את השחקנים הצעירים, הצעות שנענו בשלילה על ידי ארגון השחקנים. לידיעתכם, מנהלת הליגה אף מנסה לקדם בשיתוף איגוד הכדורסל רעיון לקיום ליגה למען שחקנים צעירים. לעומת זאת, העלאת הרעיון של ארגון השחקנים להגביל את עליית השכר נענתה על ידי המנהלת בשלילה, וזאת מכיוון שאין בדעתנו לפגוע בשחקנים, אלא להיפך, המנהלת מאמינה ששכר השחקנים ייקבע במו"מ בין השחקן לקבוצה כפי שנהוג בשוק חופשי".

עוד כתב פרנקל: "מנהלת הליגה לא תקיים משא ומתן תחת איומים, מה עוד שיש הסכמות בעניינים אלה עד סוף העונה הנוכחית ולפיכך מחזור הליגה הקרוב מבוטל לאלתר, אלא אם כן השחקנים יתחייבו ויאשרו (כל אחד בפני הקבוצה המעסיקה אותו) עד יום רביעי בשעה 15:00 כי הם יבצעו את עבודתם באופן מלא וסדיר ללא שיבושים כלשהם  וכי הם מופיעים למשחק הליגה הקרוב. נשמח להמשיך את המו"מ מיד לאחר חג הפסח וזאת לאחר הודעתכם כי הנכם מבטלים את השביתה ביום א' הקרוב. ביטול מחזורי ליגה גורם לנזק תדמיתי לענף כולו, שאתם המתפרנסים העיקריים ממנו, וכן נזק כלכלי לקבוצות אשר יגרור בסוף היום גם נזק כלכלי עבורכם. מנהלת הליגה והקבוצות שומרות לעצמן את הזכות לתבוע את הנזקים מכל גוף המעורב בשביתה הבלתי חוקית הנ"ל, לרבות ארגון השחקנים, ויו"ר הארגון באופן אישי".

ניר אלון הגיב לדברים ואמר: "חבל שהוא מדבר בכיוון של תביעות ולא כדי לסיים את המשא ומתן. שחקניה הישראלים של מכבי הם חלק מהארגון ואני אומר בוודאות, שהם יהיו חלק מהשביתה".