ארגון השחקנים: "האיום של המנהלת עלינו הוא לא חוקי"

השחקנים התבקשו לחתום על מסמך המונע את פרוץ השביתה וסירבו. הישראלים לא התאמנו ולא יתאמנו בכל הקבוצות, מלבד מכבי ת"א שמתכוננת לאולימפיאקוס

רועי גלדסטון  20.03.13 - 10:37
תחילת כתבההיום (רביעי) נכנסה רשמית השבתת ליגת ווינר לקראת המחזור הקרוב. יו"ר המנהלת שמואל פרנקל הוציא אמש מכתב בעקבות הודעת השביתה של ארגון השחקנים, ובו הודיע, כי אם הארגון לא יחתום על מסמך שמאשר כי אינם מתכננים לשבות, אז השביתה תיכנס רשמית לתוקף מבחינת מנהלת הליגה. וכך קרה לאחר ששחקנים ישראלים בכל הקבוצות, למעט מכבי תל אביב, סירבו לחתום על המסמך ולא קיבלו אישור. במכבי האימון ייערך אחר הצהריים כרגיל בגלל שמדובר בהכנה למשחק היורוליג מול אולימפיאקוס.

אז מה בעצם הפערים? על פי גירסת המנהלת, מסתבר שבין מנהלת הליגה ובין ארגון השחקנים קיימות הבנות לשנתיים כאשר הויכוח הוא רק לגביי השנה השלישית בהסכם. לפי ההבנות, שני הצדדים מסכימים שבשנתיים הקרובות יהיה חוק רוסי גורף (זאת אומרת שני ישראלים בחמישייה) ו-5 זרים רשומים בטופס המשחק.

בשנה השלישית, ארגון השחקנים רוצה להוריד את הזרים בטופס מ-5 ל-4, ולזה המנהלת לא מוכנה. המנהלת מוכנה שגם בשנה השלישית התקנות תהיינה כמו בשנתיים הראשונות, ומכאן שהפער היחיד (והקטן יחסית) בין הצדדים הוא רישום של שחקן זר אחד, בשנה השלישית להסכם. במנהלת אופטימיים ומציינים כי מדובר בפער שבהחלט בארגון השחקנים יוכלו להתפשר עליו.
 
הבעיה היא אחת: בארגון השחקנים אומרים כי אין שום הבנות לשנתיים. ניר אלון יו"ר הארגון: "הפרטים הנ"ל פשוט לא נכונים, אין הבנות לשנתיים, ולא קיבלנו את המתווה של חוקי רוסי ו-5 זרים". עוד אמרו בארגון: "הפנייה לשחקנים ישירות, והבקשה לחתום על כך שהם לא ישבתו היא לא חוקית, והמנהלת מסתכנת פה בתביעה".

"הצעד של המנהלת הוא לא חוקי"
ארגון השחקנים פירסם היום (רביעי) הודעה לעיתונות: "הפנייה של המנהלת ישירות לשחקנים אינה כדין. כמו כן, איום המנהלת על השחקנים לבל ישבתו גם היא אינה חוקית בעליל. המנהלת הפיצה לקבוצות מכתב אסור נוסף במסגרתו נדרשים השחקנים לחתום על הימנעות משביתה כתנאי להתאמן במסגרת הקבוצה. השחקנים מאוחדים ונמנעו מחתימה על המסמך. חבל שבמקום לשבת למו"מ ולהגיע להסכם עם הארגון, המנהלת בחרה לפעול באורח נפסד תוך ניסיונות כושלים להפעיל לחץ ישירות על השחקנים בקבוצות. מי שפוגע בחירות ההתארגנות, לפי חוק הסכמים קיבוציים, עלול לשאת בפיצוי של עד 200,000 שקלים".

"חבל השחקנים עושים השבתות"
מנכ"ל מנהלת הליגה, עדלי מרכוס, התארח ב"חמישיות": "לצערנו, ביום ראשון לא יהיה כדורסל. יש הסכמות בין המנהלת לבין השחקנים, אבל אני לא מבין למה הוא לא ממומש. יש לנו ליגה טובה השנה וחבל שהשחקנים עושים השבתות. השחקנים הם חלק מהליגה והמנהלת תמיד דואגת להם. השנה יש גידול משמעותי במספר השחקנים הישראלים בליגה. אם יש משבר, אז אין בעיה לפתור אותו בקיץ, כפי שהיה עד עכשיו. כולל במשבר הקודם".

מתן נאור, שהגיע גם הוא לאולפן "חמישיות", הגיב: "אני מקווה שעד יום ראשון נגיע להסכמות, זו המטרה. אני לא מתווכח עם העובדה שיש הסכם, אבל מהמ שהבנתי לקראת סוף הסכם פותחים את הכל לדיון ופעילות ארגונית היא אחד האמצעים האפשריים. מניסיון העבר, כאשר דברים נפתחו בקיץ זה היה מאוחר מדי מכדי להשפיע על העונה העוקבת. לא הייתה התקדמות בישיבות שהיו לכיוון שלנו וזה לא דבר שאנחנו יכולים לחיות איתו".