מתוכנן מראש: מאחורי הקלעים של פיטורי גור שלף ומינוי וויצ'יץ'

מהרגע שבו איבדו את הצלחת, הצהובים לא יורדים מהכותרות. שלף פוטר, וויצ'יץ' מונה, ג'יימס חתם ובלאט דורך על קרקע לא יציבה. מבולבלים? דו"ח גלדסטון עושה סדר בכל אירועי היומיים האחרונים. ספויילר: אפשר וצריך לחכות להפתעות

רועי גלדסטון  15.06.13 - 14:03
תחילת כתבה

48 שעות סוערות מאוד עברו על מכבי ת"א, וכבר עכשיו, עוד לפני שהקיץ בכלל החל, כבר ברור לנו שאפשר וצריך לחכות להפתעות. החל מחמישי בערב, המועדון הצהוב נמצא בכותרות מהסיבות הלא נכונות מבחינתו, והגיע הזמן להיכנס לעובי הקורה ולהבין מה בדיוק קרה שם מאותו רגע בו מכבי שמטה את האליפות השלישית בתוך 6 שנים.

אתמול (שישי) בבוקר התכנס הדירקטוריון הצהוב כולו: דייויד ודני פדרמן, שמעון מזרחי, שי רקנאטי, ריצ'ארד דיץ, ישי מור, אלי דריקס, החשב דורון לב, נמי גולדשטיין, וכל הצוות המקצועי: דייויד בלאט, גיא גודס ודרק שארפ, כמו גם ראש מערך הסקאוט אבי אבן. גם גור שלף, כידוע, היה בפגישה שהחלה ב-10:15 ונמשכה בערך עד 14:15. למרות זאת, ביציאה ענה בלאט לשאלה האם הואצו ההכנות לעונה הבאה בתשובה הבאה: "כרגע אני לא יכול להגיד שזה נכון". אז על מה דיברו שם 4 שעות עם כל הצוות המקצועי? שאלה מעניינת.

נראה שלמרות ההצהרות, הקרקע מתחת לרגליו של בלאט לא הכי יציבה. הוא אמור להמשיך כמאמן מכבי, אבל אף אחד לא יופתע באמת אם יהיה כאן שינוי בעלילה. עוד שאלה שנשאלת היא מדוע עדיין לא יצאה הודעה רשמית בעניינו של גור שלף, מאחר והדברים כבר ידועים וברורים, וכבר נמסרו לשלף עצמו. בסביבת המועדון ידעו להגיד שיש קהל רב שומר מסורת לקבוצה, ולכן לא מוציאים הודעות בערב שבת, אבל אתמול ב-15:48 דובר המועדון הוציא את ההודעה הבאה: "מכבי ת"א החליטה לממש את האופציה על ריקי היקמן, שיהיה שחקן הקבוצה גם בעונה הבאה. מכבי גם הגיעה לסיכום עם שון ג'יימס על חוזה חדש ל-4 שנים".

אז מדוע בעניינו של מנהל קבוצה לא מוציאים הודעה, אבל בנוגע להחתמתם של שני שחקנים כן? לא ברור. בכל מקרה, בינתיים התבררו פרטים נוספים בנוגע לג'יימס. הסנטר זכה לשדרוג משמעותי בשכרו, וחתם על חוזה של שנתיים + אופציה לשנתיים נוספות. בשנתיים הראשונות הוא ירוויח כ-600 אלף דולרים נטו לעונה, ובקיץ 2015 לשני הצדדים תהיה אפשרות להשתחרר מהחוזה.

****
כרוניקה של פיטורין ידועים מראש

מאז תחילת השבוע, כל מי שקשור בדירקטוריון מכבי ת"א, ידע שמשהו מאוד משמעותי הולך לקרות במועדון הישראלי. "אחרי משחק האליפות, התמונה תתבהר", אמרו בסביבת מכבי. רעידת האדמה הגיעה רשמית ביום שישי, עם היוודע דבר פיטוריו של מנהל מכבי ת"א ב-5 השנים האחרונות, הסמול פורוורד שהניף במדי מכבי את גביע אירופה - גור שלף. במכבי ניסו לדחות את פרסום הידיעות על פיטוריו של שלף עד כמה שניתן כדי שלא ילמד על לכתו מהתקשורת, אבל האמת היא ששלף ידע היטב מה קורה.

כבר לאחר גמר הפליאוף ברוממה, מנהל מכבי ת"א הבין את מה שצפוי לקרות, גם השחקנים כבר הבינו זאת ודיברו על כך ביניהם. בסיומה של אותה ישיבה בה התבשר על כך, גור קיבל את הבשורה ואז התבקש לעזוב את החדר. החשב דורון לב הרגיש נבוך וידע שכלי התקשורת מחכים בחוץ, ולכן יצא להניע לשלף את האוטו, בכדי שזה יוכל לצאת ולעזוב מיידית את המקום. זה המקום לציין שלהחלטה של הנהלת מכבי אין קשר לאובדן האליפות. לשלף, כמנהל קבוצה, אין קשר לעניין, בטח שלא מקצועית.

ההחלטה התגבשה בחודשים האחרונים, והיא קשורה בחוסר שביעות רצון מתפקודו מול גורמים שונים: מול חלק מהשחקנים, מול ההנהלה ובגישתו הכללית. בנוסף, שלף שגר בצפון לא היה זמין 24/7 עבור המועדון. נכון שהוא בילה ימים רבים בחו"ל עם הקבוצה, לקח את עבודתו ברצינות והשקיע, אבל העובדה שגר במרחק נסיעה רב כ"כ מהיכל נוקיה וממרכז העניינים לא הוסיפה לו נקודות בקרב ההנהלה. במועדון כמו מכבי ת"א, זה פשוט לא עובד כך. ההחלטה כאמור כבר התקבלה מזמן. כפי שפרסמנו לראשונה כאן באתר ערוץ הספורט, ניקולה ווצ'יץ' יחליפו, ולכן ברור לכל שהמהלך התבשל כבר מספר חודשים, אחרת, איך בשניה שגור פוטר כבר מונה לו מחליף?

****
עסקת חבילה משולשת

תפקיד מנהל קבוצה הוא מורכב, ונשאלת השאלה למי צריך לתת אותו. רבים חושבים שמנהל קבוצה לא יכול להיות 'כוכב' או שחקן עבר. מנהל קבוצה צריך לדאוג בין היתר לנוחיותם של השחקנים, למלא את המקרר בדירה שהם מקבלים מהקבוצה, לרשום את הילדים של הזרים לגן, ולדאוג שיתקינו לוויינים בביתם. לשרמדיני, לדוגמא, התקינו לוויין לשידורי הטלוויזה הגיאורגית בדירתו והוא ניצל כל הזדמנות לומר לכולם עד כמה אהב את המחווה הזו של מכבי. אז נכון, למנהל קבוצה יש עובדים במועדון שעוזרים לו בכך, והוא לא נדרש פיזית בעצמו לדברים האלה, אבל בכל זאת, המינוי החדש מעורר תהיות. מכאן נשאלת השאלה, האם דווקא אחד הכוכבים הכי גדולים שנחתו במכבי, הסנטר הכי גדול ששיחק בנוקיה ב-20 השנים האחרונות מתאים לתפקיד? ניסינו למצוא תשובה.

בשנתיים האחרונות ניקולה וייצ'יץ' היה הצגה של איש אחד בספליט. מעבר לחותם המקצועי ולדרך שעזר להתוות במועדון, מסתבר שהוא שימש כמנהל קבוצה. המועדון שנקלע לבעיות כלכליות היה קצר מאוד בכוח אדם, ומסתבר שניקולה היה מי שדאג למגבות נקיות לאימונים ולמשחקים, נסע לבתים של השחקנים לחזק בורג פה ושם ואף להחליף נורות אם צריך. אליו היו מתקשרים בכל שעה אם צריך משהו. מישהו אמר מנהל קבוצה? מכבי ת"א וספליט מקיימות שיתוף פעולה בכל הנוגע להחלפת רשמים בנוגע לשחקנים וניקולה וויצ'יץ' היה בין הממליצים על דארקו פלאניניץ'. תחליטו אתם אם זו נקודת זכות או נקודה שחורה לניקו.

מכבי קיבלה עסקת חבילה משולשת מבחינתה. הצהובים רוצים מעטפת עם זיקה ברורה לעברו המפואר של המועדון. וויצ'יץ' יקבל כבוד בכל היכל אליו תיכנס מכבי באירופה. האוהדים מטורפים עליו והוא בגדר של אליל בהיכל נוקיה. זה גם לא רע אף פעם למוניטין לתת תפקיד לשחקן עבר אבל נדמה שניקולה גם יכול להצליח בתפקיד. כל מי שמכיר אותו, לא יכול להתעלם מהאישיות המיוחדת שלו, הצניעות, היעדר אגו לחלוטין. בנוסף, וויצ'יץ' ישמש כמאמן גבוהים דבר שיכול לשדרג את הצהובים שתמיד מביאים שחקנים מהדרג השני לעמדה הזו, ובד"כ צעירים ולא מנוסים בזירה האירופית (שון ג'יימס, מלקולם תומאס, דארקו פלאניניץ'), ולכן זו עסקת חבילה במחיר מיוחד.

מעניין יהה לראות כיצד יתפתח הקיץ הזה, שצפוי להיות מיוחד מהמון בחינות. אה, ולחכות להפתעות - כבר אמרנו?