מכבי ת"א כבר סימנה מחליף לסמית': מט לוג'סקי מאוסטנד

אחרי אובדן האליפות למכבי חיפה, הצהובים מאיצים את ההכנות לעונה הבאה. השחקן המצטיין של הליגה הבלגית (28, 1.98 מ') על הכוונת למקרה שהפורוורד לא יחדש את חוזהו בקיץ הנוכחי. צפו בביצועים של הגארד שעשוי להגיע להיכל

רועי גלדסטון  19.06.13 - 10:40
תחילת כתבהבמכבי תל אביב מאיצים את ההכנות לעונה הקרובה, זאת לאחר פגישת הדירקטוריון שהתקיימה ביום שישי האחרון ובעקבות נחיתתו של ניקולה וויצ'יץ' ביום שני בלילה. כפי שכבר פורסם כאן באתר ערוץ הספורט,  במועדון יגישו הצעה אחרונה לדווין סמית' לחידוש חוזהו תמורת קצת יותר מ-800 אלף דולרים. וזו תהיה ההצעה האחרונה שתוגש לשחקן, שכבר סומן לו מחליף.

סמית' מוערך מאוד בהיכל נוקיה, אבל העובדה כי התקשה בסדרה מול ריאל מדריד ובמשחק האליפות מול מכבי חיפה לא הוסיפה לו נקודות זכות. כאמור למכבי ת"א יש כבר מחליף על הכוונת, במידה שהדברים לא יסתדרו. מדובר במט לוג'סקי, שחקנה של אוסטנד הבלגית שזכה בתואר השחקן המצטיין של הליגה.

לוג'סקי (28) הוא שוטינג גארד שיכול לשחק גם בעמדת הסמול פורוורד, המתנשא לגובה 1.98 מ' שמחזיק בדרכון אמריקאי ובלגי. הוא העמיד ממוצעים של 17.1 נקודות ב-30.9 דקות בממוצע בליגה המקומית ועומד על 62.1% מהשדה, ו-38.5% מהשלוש. כמו כן, מסר 3.1 אסיסטים, סיפק 1.1 חטיפות וקטף 5 ריבאונדים בממוצע למשחק.

בשלב המוקדם של היורוקאפ קלע 16 נקודות ב-32 דקות והוריד 6 כדורים חוזרים. מכבי ת"א, כאמור, כבר סימנה אותו כמחליף של דווין סמית', והסקאוטים של המועדון צפו בו כבר כמה פעמים במשחקים במהלך העונה. יש לציין כי גיא פניני וסילבן לנדסברג, גם כן שחקני עמדות 2-3, ממשיכים בקבוצה.

שאר העמדות
בעמדת הרכז יוגב אוחיון צפוי לחוות רגרסיה במעמדו ולא מיועד להיות הרכז הפותח של מכבי ביורוליג. אחד השמות שאחריהם מכבי עוקבת עוד מהקיץ הקודם הוא טייריס רייס, ששיחק העונה בבאיירן מינכן לצידו של יותם הלפרין. מדובר בגארד בן 26 (1.85 מ'), שקלע העונה 15.8 נק' בממוצע ב-24 דקות. יש לציין שמעבר למעקב, מכבי לא עשתה מהלך להחתמתו של השחקן. מורן רוט שלא מקבל קרדיט מהמאמן דייויד בלאט, אמנם מוערך על ידי ההנהלה, אך לא צפוי להמשיך בקבוצה.

עמדה מספר 4 היא הבעייתית ביותר כי היא פתוחה לגמרי. כפי שנחשף באתר ערוץ הספורט, מכבי צריכה להודיע לליאור אליהו עד ה-20 ביוני (מחר) אם היא מפעילה את האופציה ומאריכה את חוזהו בשנתיים נוספות, לפי שכר של 780 אלף דולר בשנה הבאה, או שהיא משחררת אותו תמורת פיצוי של 100 אלף דולר.

במכבי כבר החליטו מזמן כי בחוזה הנוכחי אליהו לא יישאר. על פי ההערכות, הצהובים לא יציעו לו יותר מ-500 אלף דולרים, או 600 אלף, אם מחשיבים גם את דמי הפיצוי. במצב כזה, ספק אם הקפטן יישאר, שכן הוא מחזיק בהצעות של 700 אלף דולרים ומעלה באירופה, ובתוספת הפיצוי ממכבי הוא כבר מגיע לשכר של 800 אלף דולרים בשנה הקרובה - 200 אלף יותר ממה שמכבי מציעה לו.

יחד עם זאת, ברמת העקרון שני הצדדים רוצים להמשיך את ההתקשרות ואם הפערים יצטמצמו הפורוורד יישאר. לפני שהמריא לחופשה בארה"ב, השאיר אליהו לסוכנו הנחיות ומטרות ברורות. פחות מהן, והוא בחוץ.

ניר קיינר מדלי מחזיק בחוזה על סך כ-750 אלף דולר נטו. מדובר בנטל כבד ומכבי מנסה להשתחרר ממנו, כשלא מן הנמנע שזה יקרה בעסקת חבילה, כשמכבי סופגת חלק מעלות שכרו. אלכס טיוס צפוי לשחק במכבי ת"א בעמדות 4-5 בחוזה ארוך טווח, כשהעניין כבר קרוב לסיכום. סכום הביי-אאוט שלו מקאנטו עומד על 50 אלף דולרים, ונחשב נמוך לקאליבר של מכבי.

בעמדה 5 למכבי יש עוגן בשם שון ג'יימס, שחתם על חוזה חדש לשתי עונות ואופציה לשתיים נוספות, ולכן הצהובים רגועים יחסית. יחד עם זאת, המטרה היא להחתים שחקן גבוה נוסף משמעותי ולהשאיל את דארקו פלאניניץ', שאיכזב מאוד השנה. הצהובים עדיין לא סיימו לשלם את 300 אלף יורו, סכום הביי-אאוט עליו, וכאמור כבר מחפשים עבורו את הדלת החוצה.

הקונספציה החדשה
בחודשים האחרונים התגלגל רעיון חדש במכבי ת"א. ללכת על סגל ישראלי זול, צעיר ורענן. במידה שאליהו לא יישאר, מכבי חוסכת 1.36 מיליון דולרים בעלות שכר. הכסף הזה יוכל לעזור להנחית בנוקיה 2 שחקנים זרים בעלי קאליבר גבוה.

מצבת הישראלים, אם אליהו לא נשאר, תהיה: יוגב אוחיון, סילבן לנדסברג, גיא פניני ואלכס ת'יוס. בנוסף, מכבי עשויה להביא שני שחקנים זולים נוספים, למשל בן רייס שגדל במועדון ואולי אור סולומון. במקרה כזה, רוב התקציב יילך לשחקנים הזרים. יש לציין שמדובר ברעיון שעלה בין חברי ההנהלה, אך ספק רק אם יעבור את המאמן דייויד בלאט, שמעדיף סגל מנוסה גם במצבת הישראלים שלו, ולראיה ההזדמנויות הדלות שקיבלו השנה הצעירים איתי שגב ועידן זלמנסון.

בעניין אחר, גור שלף, שפוטר בסוף השבוע האחרון מתפקידו כמנהל מכבי תל אביב, קיבל הצעה לקחת את תיק הספורט בעיריית עפולה.