מוטיבטור או טקטיקן: כך מנחם קורצקי הפך לסיפור הצלחה ענק

יש לו את המאזן הטוב באירופה (אחרי גיא לוזון), הוא שכח מתי הפסיד בפעם האחרונה ולמרות זאת, מאמן רעננה נותר אלמוני. אחרי שהסתכסך עם הנהלת רמת השרון והתעמת עם אוסקר, קורצקי רוצה להוכיח שהוא בליגה של הגדולים

אייל אליה
אייל אליה  31.08.13 - 16:30
מנחם קורצקי, יוכיח שמקומו בין הגדולים? (אלן שיבר)
מנחם קורצקי, יוכיח שמקומו בין הגדולים? (אלן שיבר)
תחילת כתבהלקראת סיום העונה שעברה בהפועל רעננה כמעט ויתרו על האפשרות להעפיל לליגת העל. הפער מהמקום השני שמוביל לליגה הבכירה היה חמש נקודות אבל חניכיו של תומר קשטן לא הציגו יכולת טובה, עד שהמאמן הכפר סבאי נאלץ להחזיר את המפתחות. בקבוצה רצו את ניסן יחזקאל וחשבו גם על גיא לוי אבל בסופו של דבר מונה דווקא מנחם קורצקי עם רזומה דל על הקווים ברמת השרון, ומשם השאר היסטוריה.

מאז שנכנס לתפקיד קורצקי לא מפסיק לנצח. שבעה ניצחונות רצופים היו לו בדרך לעלייה לליגת העל פלוס אחד בונוס בפתיחת הליגה העונה (0:1 על מכבי פ"ת), מאזן שני אולי רק לגיא לוזון בסטנדרד ליאז'. בעלי המועדון, אשר אלון, התייחס למינוי של קורצקי: "היינו צריכים מישהו עם נשמה גדולה. אני צריך שהוא יביא את האנרגיות החיוביות לשחקנים. המטרה הראשונה שלו היא לייצב את הקבוצה". ספק אם הוא פילל להצלחה כה מרשימה.

חידת קורצקי עדיין לא ברורה. בהקשר של המאמן כולם מדברים על נשמה, אבל לא ברור עדיין אם באמת מדובר במאמן בעל שיעור קומה אמיתי, כזה שיכול לבנות קבוצה ולהראות יכולות טקטיות ומקצועיות. האם קורצקי מסוגל להביא את רעננה להיות קבוצה לגיטימית בליגת העל, או שהוא יישאר בתפקיד המוטיבטור הנצחי?

קורצקי, למי ששכח, החל את העונה שעברה ברמה"ש כעוזר מאמן והחליף על הקווים את ניסן יחזקאל בכדי לשתף פעולה עם המנג'ר בני טבק. אבל למרות ההצלחה ברמת השרון, המאמן ראה את דרכו החוצה אחרי "פרשת ההתכתבויות" עם ההנהלה. קורצקי השעה את עשהאל בן שבת ורועי לייבוביץ' מסגל הקבוצה, בהנהלה לא הסכימו עם הצעד וביטלו את ההשעיה. מכאן החל מחול שדים שהסתיים בהצהרה מוזרה של היו"ר עזגד שטען: "קורצקי נסע לנוח בצפון והוא יחזור לאמן". כבר אז היה היה ברור שדרכו של המאמן בקבוצה הסתיימה. עוד תקרית שזכורה מרמה"ש הייתה בסוף המשחק מול מכבי ת"א אז החליף המאמן קללות עם אוסקר גארסיה לאחר שהתלונן על משחק לא ספורטיבי של הצהובים.

"ברמת השרון היה תענוג לעבוד איתו. הוא עזב בגלל סיבות שלא קשורות לכדורגל, אבל על המגרש לא הייתה שום בעיה", טוען אסי בלדוט, מי ששיחק אצל קורצקי ברמה"ש והמשיך איתו העונה לרעננה. "הכרתי את מנחם עוד כששיחקנו ביחד בבני יהודה וכבר אז ידעתי שמדובר בבן אדם מיוחד", מספר בלדוט. "ברגע שהוא התקשר ואמר לי שהוא רוצה אותי לא חשבתי פעמיים. מנחם הוא אחד המאמנים הטובים בארץ. הוא יודע להתנהג עם השחקנים ברמה הכי חברית מחוץ למגרש, אבל במגרש עצמו הוא דורש מהם לתת את הכל".

קורצקי, שוער בעברו, מצטייר בהחלט כ"מאמן של שחקנים" וכזה ששחקניו נלחמים בעבורו על המגרש. מאידך המקטרגים יאמרו שמדובר במוטיבטור גדול אמנם, סוג של יובל נעים משודרג, אבל לא טקטיקן דגול. לדעת בלדוט, קורצקי הוא הרבה מעבר לכך: " אני לא מסכים שהוא רק מוטיבטור. הוא טקטיקן לא קטן, מאמן מאוד יסודי שעובד שעות על כל פרט", טוען הקשר ומוסיף: "הקשר עם השחקנים הוא רק בונוס, יש לו הכל מהכל ובגלל זה הוא יכול להגיע רחוק".

על ההצלחה ברעננה בעונה שעברה קורצקי קיבל קרדיט, אבל הוא בעצמו נשאר צנוע: "תומר קשטן בנה את הקבוצה ואני רק ממשיך את המשימה", סיפר. העונה הנוכחית ברעננה תהיה שנת מבחן בעבור המאמן. לקבוצה הגיעו שחקנים מנוסים כמו תמיר כהן, בן בנימין, גל ניר ובלדוט, אבל עדיין הפרשנים צופים לה מאבקים קשים בתחתית הליגה. האתגר הגדול של קורצקי השנה יהיה להשאיר את הקבוצה בליגת העל, משימה לא פשוטה בפני עצמה. "מזמן כבר הורידו אותנו ליגה", אומר בלדוט, "אבל מי שבא לאימונים רואה שיש לנו קבוצה טובה שמשחקת כדורגל איכותי ונלחמת על המגרש אני מאמין שנפתיע את כולם", טוען הקשר של רעננה.

העונה הקרובה, בהנחה שהכל יילך כשורה, תהיה העונה הראשונה המלאה של מנחם קורצקי כמאמן קבוצה בוגרת. קורצקי, שגדל ושיחק במשך רוב שנותיו ברמה"ש, בנה את הקבוצה ובחר את הסגל כך שתירוצים לא יהיו לו. אם יצליח להמשיך את המומנטום עם רעננה הוא עשוי להפוך להיות אחד המאמנים המבטיחים בליגת העל. "הוא התחיל בקטן ואני מאמין שלאט לאט הוא גם יגיע לקבוצה גדולה", טוען בלדוט. אם קורצקי יצליח להביא את הנשמה שכולם מדברים עליה לרעננה, אולי היא תהפוך להפתעת השנה. ואם לא? נסתפק ביובל נעים 2.0.