הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

קוני למקל: על ה"ליצן" של הכדורגל האירופי

הוא הגיע עם חולצה של היריבה הגדולה למתחם (והפך לוויראלי), הלך מכות באימונים, עלה לקבוצה שלו במקום בליגה האירופית וכונה "הליצן של אירופה". כך משגע דידייה למקל זה את בלגיה. ליאור רפאלוב: "אלוהים נתן לו כישרון, אבל טיפש כזה לא ראיתי הרבה זמן"

ברק צינמון
ברק צינמון  09.01.21 - 13:00
תחילת כתבה

גם אם יש קצר או מתיחות, כלפי חוץ מנסים שחקנים לשמור על קורקטיות כאשר הם מדברים על חבריהם לקבוצה. אבל לא במקרה הזה. "אלוהים נתן לו המון כישרון, אבל טיפש כזה לא ראיתי הרבה זמן", אמר ליאור רפאלוב ל"מגרש פתוח" על חברו לקבוצה דידייה למקל זה. יש שיגידו שהוא הגזים, אבל פעם נוספת החלוץ הפרובלמטי הוכיח כי לפחות בכל הקשור לשערוריות, הוא אחד הטובים בעולם. אז מה בדיוק למקל עשה הפעם, שגרם לו להופיע בכותרות הראשיות של מיטב אתרי הספורט בעולם בשבוע האחרון?

השחקן הקמרוני החליט שנמאס לו ממצבו המקצועי באנטוורפן, ובצעד אמביציוזי ומלא ביצירתיות, הוא החליט להגיע למתחם קבוצתו לבוש במדים של לא אחרת מאנדרלכט, אחת מיריבותיה הגדולות. באותו יום רק שחקני הקבוצה הבכירה הורשו להיכנס למתחם ובשל כך החלוץ, שהורד לקבוצת המילואים, לא קיבל אישור להיכנס. וממש כמו בסרט קומדיה או דרמה, תלוי את מי אתם מעודדים, אנשי האבטחה חסמו את כניסתו בעוד הוא ניסה בתושייה לפרוץ פנימה במשך דקות ארוכות, וכל זה תועד לעיני הצלמים הבלגים, שנותרו בהלם.

שעות ספורות לאחר מכן, הקמרוני החליט להעלות הילוך במלחמה כשבסטורי באינסטגרם הצהיר: "מחר אני אגיע עם החולצה של בירסחוט" - היריבה הגדולה ביותר של אנטוורפן. "זה פשוט, אני רוצה לעבור ליוון והגעתי להבנות עם פנאתינייקוס. אל תתעסקו עם הקריירה שלי", כתב החלוץ הזועם.

למקל המאמין כי תחת הדרכתו של מאמנו לשעבר באנטוורפן, לאסלו בולוני הקריירה שלו תחזור למסלול הנכון, אך בפעם האינספור בקריירה הקצרה שלו (בסך הכל בן 24) הוא טעה בשיקול הדעת. קבוצת הפאר היוונית הגישה הצעה עליו, אך היא הייתה נמוכה בצורה משמעותית מזו שדרשה אנטוורפן, וכתוצאה מכך העסקה נפלה. בסופו של דבר הוא הצליח לשים את האגו בצד כשסיפק התנצלות פומבית: "פעלתי כך משום שהמחשבות שלי היו במקום אחר. נושא המעבר הוא לא פשוט עבורי ואני מבקש סליחה על הגישה שלי".

למעשה, זה היה רק קצה הקרחון בכל הקשור לתופעת למקל, ומכיוון שהאדם הממוצע בישראל פחות שולט בכדורגל הבלגי ננסה לספק את תקציר הפרקים הקודמים. באופן פלא ההתחלה שלו הייתה מבטיחה לאחר שהגיע מניור מהליגה השנייה בצרפת. הכישרון הצעיר הפגין מהירות, עוצמות פיזיות וטכניקה גבוהה, שגרמו לאנטוורפן לחלום על אקזיט גדול בהמשך. בעונה השנייה הוא החל לקבע את מעמדו כשחקן הרכב כשסיפק שבעה שערים וארבעה בישולים וגם החל לשחק בנבחרת קמרון.

אבל לצד ההופעות המרשימות על כר הדשא הבעיות החלו לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם. "זה התחיל באותו הקיץ כשהחלוץ לא התייצב לאימונים בפתיחת העונה משום שסבר כי מגיע לו שדרוג בשכרו", סיפר לנו דויד ואן דן ברוק מניוזבלאד. "לאחר מכן הוא הכה את חברו לקבוצה בפנים משום שהוא תיקל אותו באימון יותר מדי פעמים ובאימון אחר הוא התקוטט עם שוער הקבוצה. בקיץ האחרון הוא שוב דרש לפתוח את החוזה שלו ולא הופיע לאימוני הקבוצה בפתיחת העונה".

באותה עונה הקמרוני גם סיפק את אחד מרגעי הקאלט הגדולים של הליגה האירופית מאז שהיא הוקמה. האדומים כבר הריחו את שלב הבתים של המפעל היוקרתי אחרי שגירדו 1:1 מול אלקמאר החזקה בחוץ. גם במשחק הביתי אנטוורפן סיפקה את הסחורה, וכנגד כל הסיכויים היא עלתה ליתרון כשהייתה בעשרה שחקנים. מי אם לא למקל העלה את הקבוצה ליתרון בדקה ה-73 בזכות נגיחה מופלאה בתום מתפרצת קטלנית.

לצערו, רגשות השמחה הובילו לעוד רגע של טירוף, והחלוץ חגג ארוכות עם האוהדים על הגדר על אף שהיה לו כבר כרטיס צהוב. ובזמן שלמקל הוריד את החלוצה במרכז המגרש, השופט הוריד אותו במהרה לקרקע ושלף לעברו כרטיס אדום. מיותר לציין כי רפאלוב וחבריו לא הצליחו להתאושש מהמכה ואלקמאר דרסה אותם 1:4 בהארכה. אפילו האוהדים, שתמכו בו רבות איבדו כל תקווה ושלט אחד שלהם עם משחק מילים פשוט בצרפתית סיכם את מעלליו: "למקל. איזה אדיוט". גם בהולנד לא נותרו אדישים ל"מריו באלוטלי" של הכדורגל הבלגי, והם אפילו דאגו לו לכתבה נרחבת עם הכותרת: ״הליצן של אירופה״.

למרות התקריות הרבות, למקל עורר עניין בקבוצות בצרפת וגרמניה ואפילו מאמן פורטו, סרג'יו קונססאו הגיע לצפות בו מקרוב. אולם החלוץ לא הבין שהוא נכנס לקרב חסר כל סיכוי מול המועדון, ובמהרה הוא מצא את עצמו בקבוצת המילואים. הוא גם תועד במהלך הקיץ מזלזל בקבוצתו כשפלירטט עם אוהדי אנדרלכט. "אם אנטוורפן לא תתן לי את מה שאני רוצה, היא לא תראה אותי יותר. בשלב הזה, אני בכלל לא חושב על גמר הגביע", כתב לאותו אוהד.

וכל זה בלי שעוד ציינו את הריב שלו עם רפאלוב שלנו. הישראלי ניסה לשפוך אור על מצבו הבעייתי של למקל בראיון בבלגיה במהלך הקיץ. "איבן לקו מאוד קפדן כשזה נוגע למשמעת וזו אחת מהסיבות שלמקל לא כאן״, אמר הקשר. ״הוא אחד הטובים בבלגיה, אבל האם הוא עוזר לקבוצה? דיברתי איתו המון וניסיתי לעזור לו ולכוון אותו כי הוא יכול לעשות קריירה יפה, אבל לא עם התנהגות כזו". ובמקום לקבל את הביקורת הבונה, הקמרוני לא ראה את דבריו של רפאלוב בעין יפה וכתב באינסטגרם: ״רפאלוב אפילו לא מתאמץ על המגרש, אבל הוא הראשון לפתוח את הפה". מיותר לציין כי אוהדי הקבוצה גינו את הפוסט באופן גורף ולמקל נאלץ למחוק אותו בסופו של דבר.

בראיון ל"מגרש פתוח" אחרי העימות, רפאלוב דיבר בפתיחות על למקל: "זה אחד השחקנים הכי כישרוניים שפגשתי בקריירה שלי, אבל מצד שני גם אחד הפרובלמטים שיצא לי לפגוש. מסוג השחקנים שאלוהים נתן להם המון כישרון, אבל בראש יש מעט מאוד שכל. זה פחות או יותר הסיפור".

"ניסינו לגשר על הפערים, אני ועוד שחקני מפתח בקבוצה, הוא יכול לתרום לנו מקצועית - אבל אתה לא יכול להרים את עצמך מעל הקבוצה גם במגרש וגם מחוצה לו. היה סיפור די ארוך איתו, המאמן השתמש בי ובשני שחקנים מעל גיל 33 כדוגמא עבורו. אם היה מתאמן כמונו, הוא יכול היה להימכר בקיץ במעל 20 מיליון יורו. הוא חזק, טכני, מהיר, כובש בשתי הרגליים - אבל טיפש כזה הרבה זמן לא ראיתי".

זה נראה כי הרומן בין למקל לאנטוורפן יגיע לקיצו בין אם זה יקרה בינואר ובין אם זה יתרחש בחלון של הקיץ. ובכל אופן החלוץ יהיה חייב להתחיל להתייחס בכבוד למקצוע שהוא חולם עבור מיליונים מכיוון שאם הוא ימשיך באותו האופן הקריירה שלו תגדע בקרוב. גם אם בגיל 24 הוא ממשיך לסרב לעצות ולעזרה של חבריו לקבוצה זה עוד לא מעט לעשות שינוי, ועדיף בשבילו שזה יקרה כמה שיותר מהר.