לאבילני: עברתי למימד אחר, עוד לא הספקתי לחזור לאדמה

הקופץ הצרפתי נכנס לאקסטזה לאחר שעבר 6.16 מטרים ושבר את שיא העולם בקפיצה במוט: "זה דבר אגדי, רגע שלא אשכח לעולם". גם בובקה החמיא: "תמיד הרגשתי שהשיא יישבר, אין אתלט יותר ראוי מלאבילני". צפו בקפיצה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  16.02.14 - 08:23
תחילת כתבה

6.16! מי מאיתנו לא שפשף את העיניים למראה הקפיצה ההיסטורית של רנו לאבילני. האלוף האולימפי בקפיצה במוט שבר את שיאו של סרגיי בובקה בקפיצה במוט באולם, כשניתר לגובה הבלתי נתפס - שישה מטרים ו-16 סנטימטרים. לאבילני עוד עשה את זה לנגד עיניו של הקופץ האגדי בתחרות בדונייצק, שלא חסך ממנו מחמאות.

"עברתי את הרף ואז חשבתי לעצמי - 'אתה יודע מה עשית?'", אמר רנו לאבילני, שהאושר פשוט פרץ ממנו לאחר ההישג המדהים. "הקופץ הצרפתי לא רק הוכיח שיש לו את היכולת לעבור את הגובה הזה, אלא אל תתפלאו אם הוא יצליח עוד לשפר את השיא. בצרפת טוענים כי האתגר הבא שלו יהיה לעבור 6.21 מטרים באולם ולנפץ את שיא העולם של בובקה באיצטדיון - 6.14 מטרים. קטן עליו.

"ייקח לי עוד קצת זמן עד שאחזור בחזרה לאדמה, עשיתי דבר אדיר", הוסיף לאבילני, "הרגשתי טוב מהרגע שהגעתי לאוקראינה, החימום שלי היה אידיאלי וגם הקפיצות הראשונות היו מוצלחות". שיאן העולם הטרי עבר 5.91 בניסיון ראשון ובהמשך עבר 6.01 מטר בניסיון שלישי, דבר שנתן לו את המוטיבציה והאפשרות לשבור את השיא בן 21 השנים של בובקה. "קפצתי 19 סנטימטר יותר ממה שעשיתי במשחקים האולימפיים, זה כאילו שעברתי למימד אחר".

לאבילני שבר את שיא העולם בצורה מעוררת הערצה - בניסיון הראשון ומבלי לגעת ברף. "השיא הזה הוא אגדי, רגע שלא אשכח בחיי", הוסיף הקופץ, שזכה גם למחמאות מסרגיי בובקה עצמו. "אני שמח שזכיתי להעביר את הכתר לאתלט מוכשר כמו רנו, הוא מופת ומודל לחיקוי. תמיד הרגשתי שהשיא הזה יכול להישבר ואין יותר ראוי ממנו", אמר אגדת העבר וחבר הוועד האולימפי הבינלאומי כיום. "עבורי, בובקה תמיד יישאר אחד האתלטים הגדולים ביותר בכל הזמנים", ענה לאבילני.

בגיל 27 נדמה שלאבילני השיג את הכל בקריירה. ובכן, זה ממש לא נכון. בעוד סרגיי בובקה זכה בשש אליפויות עולם רצופות בקפיצה במוט, העילוי הצרפתי עדיין מחפש את התואר העולמי הראשון שלו. אמנם הוא ניצח בצורה הירואית את התחרות בלונדון 2012, אך כשל בשלוש אליפויות העולם האחרונות, אליהן הגיע כפייבוריט לניצחון. ב-2009 הוא הפסיד לסטיבן הוקר האוסטרלי, שניצח את התחרות עם קפיצה נקייה אחת בלבד.

שנתיים לאחר מכן באליפות העולם בדאייגו הוא שוב נאלץ להסתפק במדליית הארד, לאחר שראה איך פאבל ווייצ'כקובסקי הפולני גונב לו את ההצגה. אפילו בשנה שעברה במוסקבה הוא נותר מחוץ לאור הזרקורים, אחרי שרפאל הולדצפה הגרמני הקדים אותו בשתי פסילות בלבד בגובה של 5.89 מטרים.

האתגר הבא של לאבילני, לפני אליפות העולם באתלטיקה ב-2015 באיצטדיון קן הציפור בבייג'ין, יהיה לשבור את שיא העולם של סרגיי בובקה באיצטדיון - 6.14 מטרים, שנקבע לפני 20 שנה. שיאו של הצרפתי באיצטדיון פתוח עומד על 6.02 מטרים והוא הקופץ השביעי בכל הזמנים אחרי בובקה (6.14), מקסים טראסוב, דימיטרי מרקוב (6.05), בראד ווקר (6.04), אוקרט בריטס וג'ף הרטוויג (6.03). שוב, כרגע זה נראה רק עניין של זמן.