יחסמו? בכירים בכדורעף נגד סגירת האקדמיה

כ-250 גורמים בענף דורשים לשנות את החלטת יו"ר האיגוד

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  09.05.20 - 19:59
(אמיר ירחי, באדיבות הפועל מטה אשר/עכו)
(אמיר ירחי, באדיבות הפועל מטה אשר/עכו)
תחילת כתבה

ענף הכדורעף נמצא בימים האחרונים בסערה גדולה בעקבות ההחלטה של הנהלת האיגוד והעומד בראשה, היו"ר אביתר דותן, לסגור את האקדמיה למצוינות במכון וינגייט. אל דותן ו-בכירים נוספים בספורט הישראלי כולל מנכ"ל הוועד האולימפי, גילי לוסטיג ועופר בוסתן, ראש מנהל הספורט, נשלח מכתב רשמי וחתום מטעם כ-250 בכירים בענף הכדורעף שדורש לשקול שנית את ההחלטה.

"אנו מצרים על תהליך קבלת ההחלטות, לא כל שכן על ההחלטה עצמה להקפיא את האקדמיה, אשר התעלמה לחלוטין מהמלצות מאמני ליגת העל, המלצות הועדה המקצועית ואנשי המקצוע של האיגוד", צוין במכתב שהגיע לאתר ערוץ הספורט, "אנו חשים כי התעלמותכם מהקול המקצועי מאיימת על הענף ועלינו השחקנים שכל רצוננו להמשיך להתקדם ולקדם את הענף. אנו מאמינים, כי הצדקת קיום המערכת והעומדים בראשה הינם בראש ובראשונה כדי לאפשר לשחקנים ולמאמנים לעשות את מה שאנחנו יודעים הכי טוב ולאפשר לנו לייצג את המדינה והמועדונים (בסדר הזה) בצורה הכי מקצועית שניתן".

יש לציין כי היו"ר דותן כבר סימן את סגירת האקדמיה בתחילת כהונתו בתפקיד אך חזר בו לאחר קול הצעקה שהגיע שוב מכיוון אנשי המקצוע של הענף שקבעו חד משמעית כי האקדמיה היא זאת שמייצרת קרוב ל-90% מהשחקנים בליגת העל ונבחרות ישראל. גם השיקול הכלכלי אינו אמור להיות פקטור מכיוון שהאקדמיה נתמכת ע"י משרד הספורט וגופים נוספים. מחר (ראשון) דותן אמור להיפגש עם אנשי הנהלת מכון וינגייט לדון בעניין.

"כבר הוכח לא פעם בהיסטוריה האנושית, כי אסטרטגיית היציאה הנכונה ביותר להתאוששות ממשבר היא השקעה בתשתיות ובמיקוד במקומות מניבים ויצרניים. מיותר לציין, כי נתון זה אינו מתיישב עם החלטתכם, לא מבחינה מקצועית, לא מבחינה כלכלית ולא מבחינת מעמדו של הענף במפת הספורט הישראלי, ועל כן איננו מצליחים להבין את הרציונל על פיו מתקבלות ההחלטות בעת הזאת".

עד עכשיו לא התקבלה תשובה למכתב מטעם יו"ר האיגוד אביתר דותן, אלא רק מספר חברי הנהלה שסיפרו כי הם תומכים באי סגירתה של האקדמיה, כולל נקיטת צעדים משמעותיים בהמשך.

תגובתו של יו"ר האיגוד, אביתר דותן: "לשמחת כולנו, בתוך 24 שעות מרגע ההיתכנות להחזיר את הכדורעף חופים לפעילות הדבר צלח. יוסי שערבי מנכ"ל משרד הספורט נרתם מיידית לעניין והאישור התקבל. אנו מקווים להחזיר בהקדם את פעילות נבחרות כדורעף החופים. ע"פ החלטות הנהלת האיגוד בימים הקרובים נסיים לתכנן את סיומי הליגות השונות בגילאים הצעירים ונביא לאישור הנהלה את תכנית אימוני הנבחרות השונות בכפוף לתקנות משרד הבריאות".

"תקציב האיגוד קוצץ משמעותית בעקבות חוסר הוודאות לגבי התמיכות בשנת 2020 ובכל סעיפיו נערכו ויערכו קיצוצים משמעותיים. אלו מהלכים כואבים אבל מתבקשים בימים אלו ונעשה הכול בהמשך הדרך להגדיל את מקורות האיגוד המובטחים. מכתב תשובה פתוח למכתב של עוסקים בענף בעניין האקדמיה. ראשית, האקדמיה לא נסגרה, נמצאות בה שלוש קבוצות גיל שישלימו את לימודיהן ואת מסגרת האקדמיה המקצועית".

"למען הסר ספק, ניתן היה לסגור את האקדמיה באופן מידי מכל בחינה שהיא כולל משפטית. כל אמירה אחרת היא גניבת דעת. הנהלת האיגוד קיבלה החלטה מוסרית וחשובה ולא משום סיבה אחרת. יתרה מכך, חן הימפרלב מונה למאמן האקדמיה לבנות וניתן לעבות את סגלי האקדמיה בשחקניות ושחקנים ולפחות באקדמיה לבנים הדבר יבוא לידי ביטוי בחודש הקרוב. אנו עושים כל מאמץ להשאיר את גל גלילי כמאמן האקדמיה לבנים ולהמשיך להוביל את מסגרת זו ואם לא יצלח נגייס מאמן מקצועי וראוי כולל אופציה של מאמן זר אם לא נמצא מאמן ישראלי".

"ב-99 אחוז מהעולם אגודות/מועדונים מובילים את הענף, בישראל פס הייצור של שחקנים נפסק לפני כ-20 שנה. הגיעה העת להחזיר את המוטיבציה והרצון של האגודות להיות חלק ולכן נעשית תכנית תמיכה באגודות לשנים הקרובות והיא תפורסם אחרי אישור הנהלה הבאה".

"צד נוסף הינה המחלוקת האם האקדמיה בישראל נמצאת ברף הגבוה של המצוינות ולדעתנו ההבנה הברורה של האקדמיה 'כדבר מובן מאליו' פוגע בה בסופו של יום. גוף המתעסק בספורט מקצועני והישגי הגבוה חייב לעבוד במסגרת 'שלא מובנת מאליו' ומותר לבקר, ובהחלטה זו הנהלת האיגוד החזירה לעצמה את היכולת להחליט על עתידה ומסגרתה ע"פ החלטה יוקם צוות מקצועי שיכין דיון במוסדות בשנה הבאה".

"ודרך אגב, איני זוכר אפילו מקרה אחד בודד של פנייה של שחקן או מאמן ואוהדים ואוהבי הענף בכלל בענייני הענף שלא הייתה התייחסות רצינית של הגורמים באיגוד או בסביבתו. אנשי האיגוד נמצאים בשיח קבוע עם הענף כולו וכל ניסיון להראות על איזה ניתוק או מרחק הוא סוג של הטעיה נגועה באינטרסים אחרים. בשבועות האחרונים קראתי לכמה עוסקים בענף להצטרף לצוותי עבודה בנושאים שונים ובהחלט כולם יהיו מעורבים".

"אם המכתב באמת מאהבת הענף, לא צריך לכתוב את זה בתפוצות של רשתות חברתיות. כולם נגישים וקרובים ומשתפי פעולה, אנחנו אוהבי הענף לא פחות מאף אחד. הכותב והענף יקר לליבנו ונעשה הכול לשמור עליו בכל עת".