הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הסנדק של הכדורגל הגרמני": מיהו ראנגניק?

פרפקציוניסט וחובב כדורגל התקפי. היכרות עם מי שנולד לאמן

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  25.11.21 - 17:17
תחילת כתבה

מנ'צסטר יונייטד עבדה בקדחתנות בימים האחרונים כדי למצוא את האיש שיחליף את אולה גונה סולשיאר על הקווים. זינאדין זידאן קיבל פנייה רשמית, מאוריסיו פוצ'טינו זכה לחיזורים, אך היום (חמישי) יצא דיווח שטרף את כל הקלפים - ראלף ראנגניק, הגרמני בן ה-63 משמש בתפקיד ראש פיתוח מערך הספורט בלוקמוטיב מוסקבה, צפוי לחתום על חוזה ל-6 חודשים בתור מאמן, ולאחר מכן להישאר במערכת בתור יועץ. אז מי הוא ראלף ראנגניק?

לחובב הכדורגל הממוצע, השם הזה לא דווקא יצלצל מוכר. ראנגניק אמנם מעולם לא אימן קבוצות בכירות בקכדורגל הגרמני, אך נחשב לדמות מאוד מוערכת, ובאת'לטיק העניקו לו את הכינוי "הסנדק" של הכדורגל הגרמני המודרני. את התפקיד הנוכחי שלו במוסקבה ראנגניק קיבל על סמך העובדה שאת המוניטין הגבוה שלו הוא ביסס על כך שהצליח "לבנות" מועדונים מהבסיס. בין השנים 2020-2012 שימש בתור המנהל הספורטיבי של שני המועדונים נשייכים לקונצרן "רד בול"- זלצבורג ולייפציג.

על אף שבשנים האחרונות ראנגניק בילה את רוב עבודתו מאחורי הקלעים, הוא עדיין בעל ניסיון רב כמאמן. "פרויקט" הבנייה הראשון של מועדון כדורגל לצמרת היה בהופניים, שם ראגניק שימש כמאמן בין השנים 2011-2006, והיה האיש שהביא את המועדון הקטן מהליגות הנמוכות בגרמניה, עד לבונדסליגה. למרות ההצלחה המטאורית, ראנגניק החליט "לפרוש" מאימון בטענת תשישות, מה שהוביל אותו לעבור לתפקידים ניהוליים.

ראנגניק, המכונה "הפרופסור", נחשב לאבי שיטת ה"גגנפרסינג" (שיטת משחק המבוססת על משחק מעברים מהיר ולחץ גבוה ואינטנסיבי) ונחשב למודל לחיקוי של שלושה מהמאמנים הגדולים בעולם - תומאס טוכל, יוליאן נגלסמן ויורגן קלופ. מאמן ליברפול אף הגדיל ואמר שמבחינות ראגניק הוא: "המאמן הגרמני הטוב ביותר בעולם".

אז מדוע האיש שקרוב לעשור בילה את רוב עבודתו רחוק מאור הזרקורים מחליט להיכנס לאחד התפקידים הכי מלחיצים בכדורגל העולמי? מסביבתו נמסר כי "הוא נהיה יותר רגוע, ובכל זאת יש לו דרייב אדיר, הוא למד איך להעביר סמכות לאנשים אחרים". מכיוון שראגניק נכנס לתפקיד לזמן קצר, ניתן להעריך כי הסיבה שמנצ'סטר יונייטד בחרה להביא את המאמן הוותיק לשורותיה היא בכדי לבנות תרבות ניהולית בריאה יותר, וזו הסיבה לכך שראנגניק אמור להישאר במערכת של יונייטד מעבר לחצי העונה הקרובה.