על סף ייאוש: "שקט מתוח" בהפועל ת"א

הקהל שנטש והאכזבה מבית הלחמי. סיכום ערב עגום נוסף

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  14.01.20 - 07:39
תחילת כתבה

1. שלוש דקות לסיום המשחק בין הפועל תל אביב להפועל אילת, החלה נטישה המונית - ומאוד לא אופיינית - ביציעי היכל שלמה: מאות אוהדים אדומים החלו לנהור החוצה בזמן שהמשחק עוד משוחק, אפילו לא מחכים לסיום כדי להגיד תודה או למחוא כף על המאמץ.

מדובר במחזה שלא רואים כל יום בדרייב אין - אבל כאשר הוא מתרחש, אז כנראה שיש סיבה טובה. והתבוסה 87:70 היתה בהחלט סיבה טובה: תחושת ייאוש שהגיעה אחרי משחק שבו הפועל ת"א לא ממש היתה תחרותית מול אילת, שקטעה מצידה רצף של ארבעה הפסדים. "כל עוד אנחנו משחקים ככה לא נוכל לנצח שום קבוצה", אמר תומר גינת בסיום. "אילת בבית זה משחק שאנחנו צריכים לנצח, אבל הפועל שעלתה לשחק פה, לא עלתה לנצח. זה מתחיל בי וממשיך בכל אחד מאיתנו, צריך להסתכל על עצמנו טוב טוב".

למרות שאילת טרם ניצחה העונה בחוץ, זה היה משחק במעמד צד אחד. השחקנים של אריאל בית הלחמי קפאו במשך 7 דקות ברבע הראשון והשני, לא קלעו נקודה וראו את האילתים רצים ל-0:18 ומשם משייטים כל הדרך לאחד הניצחונות הקלים שלהם העונה. "מה שהיה פה זה לא מתאים וזה מאוד מאכזב", סיכם אריאל בית הלחמי. "זה לא מתאים לנו, לא מתאים לקהל שלנו, לא מתאים להנהלה, ובטח לא מתאים לאלה שמשקיעים פה יום יום. אנחנו לא צריכים להיראות ככה. ברמה האישית אני מאוד מאוכזב ממה שהיה פה היום".

כמו במשחקים רבים העונה, גם אמש זו היתה ההגנה האדומה שהיתה על תקן נוכחת-נפקדת. נכון, אילת לא הגיעה לסכום נקודות בלתי סביר, אבל הדרך שבה חלק גדול מהנקודות הללו הושגו היתה קלה, יש שיאמרו קלה מדי - 62 אחוז לשתי נקודות ולייאפים למכביר. "דברים שקרו פה בהגנה קשה להסביר", התייחס גינת. "ברגע שלא משחקים טוב בהתקפה, אז גם ההגנה נראית כמו שהיא נראית. אנחנו לא שם מספיק אחד בשביל השני ברגעים הקשים, ורואים את זה על המגרש".

2. זה לא סוד שבהפועל ת"א לא מרוצים מאריאל בית הלחמי. זה לא סוד שציפו שם ליותר מקבוצה שעל הסגל שלה נמנים ארבעה זרים מוכשרים (במיוחד בהתקפה) וישראלים מהבכירים בליגה. לאור תצוגת הנפל אתמול, גם האפשרות להיפרד ממנו עלתה על הפרק, אך ההחלטה להשאירו עת עתה נובעת ממספר גורמים: העלות של מהלך כזה, היעדר התחליפים בעיני ההנהלה וגם התקווה שהקבוצה תצליח להיראות טוב יותר.

כזכור, לפני כשבועיים, לאחר ההפסד לראשון לציון, בית הלחמי כבר היה על סף פיטורים וראשי הפועל כבר נפגשו עם שרון דרוקר, אבל בסופו של דבר - בית הלחמי נשאר. כעת, למרות שבתווך הפועל עשתה צעד אחד קדימה עם שני ניצחונות (על גלבוע/גליל ומכבי אשדוד), אתמול היא שוב עשתה שני צעדים גדולים לאחור. "עברנו כבר סערה אחת, אבל אלו שאלות שלא צריך להפנות אליי", הגיב בית הלחמי לשאלה על הסיטואציה האישית שבה הוא נמצא. "אני בטוח במה שאני יכול לעשות ובטוח שאנחנו יכולים לשחק יותר טוב, גם שחקנים יודעים את זה".

בהפועל הגדירו את זה אמש כ"שקט מתוח". מצד אחד, בית הלחמי ממשיך כרגיל ויכין את הקבוצה לקראת משחק החוץ בבאר שבע ביום שישי. מצד שני, ההפסד אתמול הציף בחזרה לא מעט סימני שאלה שכבר היו באוויר מבחינת רמי כהן, ידידיה רפפורט והנהלת המועדון. "כרגע המצב בעינו, אבל יכול להיות שהשקט הזה משקר", אמרו בהפועל.

3. ההנהלה לא מרוצה, הכסא של המאמן מתנדנד והקהל - לפחות בסוף המשחק אתמול - מצביע ברגליים. אבל גם לשחקנים יש חלק גדול. שישה שחקנים שוחררו מהסגל שהתחיל את העונה, וגם עם ארבעת הזרים החדשים, לאחר שהקבוצה רצה כבר כמה חודשים, העסק לא ממש מתרומם. כנראה שהפועל ת"א בגרסת 2019/20 היא פשוט קבוצה לא מספיק טובה, בטח לא טובה כפי שהיא ציפתה להיות בפתיחת העונה. "אם נדע לשנות את הגישה ולעלות עם גאווה עצמית כמו שהפועל ת"א צריכה לעלות בבית שלה מול הקהל שלה אז העונה יכולה בהחלט להשתנות", אמר בית הלחמי.

בהפועל לא מחפשים תירוצים, אבל מוצאים את עצמם מדברים כמעט אחרי כל הפסד על מחסור באנרגיות ועל גישה שצריכה להשתנות. השאלה היא, האם בכלל הדברים הללו הם ברי שינוי. "אם פעם אחרי פעם זה קורה אז כנראה שיש פה משהו מעבר", סיכם גינת. "כל הזמן אומרים שאנחנו מוכשרים, אבל זה בולשיט כי בסוף אנחנו באים ומפסידים משחקים שאנחנו אמורים לנצח. אני מאמין שאנחנו מסוגלים ליותר, אבל כל עוד לא נוכיח אחרת, כנראה שזה מה שאנחנו שווים".