הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לנציאנו: "לא רואה סרט שאין משחק חוזר"

יו"ר חולון הגיב בעקבות האיום על הפסד טכני. הדרישה של הסגולים להשתמש בחוק ההיגיון, הטענה של גלבוע לפיה היא עמדה בהנחיות וההמתנה להחלטת האיגוד. סיכום האירוע החריג בגן נר

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  10.06.21 - 06:30
תחילת כתבה

אפילו בסטנדרטים של העונה הזו - קורונה, מלחמה, לו"ז מטורף, זרים שנוטשים - מה שקרה אתמול (רביעי) בגן נר היה חריג בכל קנה מידה. האור כבה במהלך הרבע הרביעי, כ-7 דקות לסיום המשחק, בשל תקלה בגנרטור הראשי, ולמשך כמעט שעה, דגש על המילה כמעט, נראה היה שהמשחק לא יחודש ויתקיים אחד חוזר ביום שישי. אלא שאז חזר האור, ואיתו הבלאגן.

מנכ"ל המנהלת שלומי פרי, המשקיף הלל הילמן וצוות השיפוט קבעו כי אם האור לא יחזור בתוך שעה, המשחק יופסק. בשעה 22:52 האור כבה, וחזר ב-23:49, דקות בודדות לפני הדד ליין שהוצב. במנהלת התעקשו לעמוד בהחלטה המקורית, אלא ששחקני חולון, שמדקה לדקה במהלך אותה שעה החליטו כי חזרה למשחק תפגע בבריאותם, קבעו שלא לשוב לפרקט. לטענת אנשי חולון, השחקנים ואנשי הקבוצה קיבלו מסרים לפיהם המשחק לא יחודש בכל מקרה.

באותן דקות, צריך להגיד, שרר כאוס מוחלט באולם החשוך. רוב השחקנים משתי הקבוצות ירדו לחדרי ההלבשה, חלק נשארו לזרוק לסל ולא הבינו לחלוטין מה קורה, עשרות אוהדים ומקורבים ירדו לפרקט וביציעים אפילו התלקח עימות אחד בין אוהדי חולון לכוחות האבטחה (שהסתיים בתוך דקות). המשותף לכולם הוא שלאף אחד לא היה מושג מה הולך לקרות, והכל בחסות העלטה, כאשר האורות היחידים באיזור הגיעו מהפנסים בטלפונים הסלולריים. באשר לגנרטור, אגב, הרי שבגלבוע טענו כי הוא נבדק בבוקר המשחק והיה תקין לגמרי, כך שהתקלה - שהחשיכה כמעט את כל גן נר אתמול בערב - לא הייתה באשמת אף אחד.

לאחר שנמצא גנרטור חלופי והאור חזר, בחולון הודיעו כי אין בכוונתם לחזור ואוימו כידוע בהפסד טכני. אלא שבהודעה הרשמית שהוציאה המנהלת לאחר ההחלטה הסופית של חולון נכתב: "אנשי איגוד הכדורסל יקבלו בבוקר את דו"ח המשקיף ודו"ח השופטים על המקרה וידונו בנושא בשיתוף נציגי המנהלת". כלומר, עדיין אין החלטה סופית בנושא. אנשי חולון ניסו לברר עם איגוד הכדורסל בידי מי ההחלטה, ובאיגוד הבהירו כי הכדור בידיים של המנהלת, כשבקרב חולון יצרו קשר גם עם יו"ר המנהלת שמואל פרנקל.

"אני לא רואה סרט שלא יהיה משחק חוזר, כל החלטה אחרת תבזה את כולם", אמר יו"ר חולון, איתן לנציאנו. "אני מצפה שפרנקל ייקח את ההחלטה הספורטיבית והנכונה. אני מבין את לחץ הלו"ז של המנהלת, אבל דקה לפה או דקה לשם, זה לא רציני לקחת החלטה כזאת. שחקנים התקלחו, מה גם שקיבלנו מסרים דקות לפני שהאור חזר שהמשחק הולך להידחות ליום שישי. אני מצפה שיקבלו החלטה על פי השכל הישר".

כך או כך, ראשי המנהלת ואיגוד הכדורסל יצטרכו לקבל החלטה במהלך היום, שכן צפיפות הלו"ז לא מאפשרת שום גמישות, כשהחל מאתמול בלילה הם נתונים ללחצים משני הצדדים. היה וייפסק הפסד טכני לחולון, גלבוע תעלה לסדרת הגמר מול מכבי תל אביב, אלא שאם יוחלט על משחק חוזר - הוא יצטרך להתקיים בשישי, והמשחק השלישי, אם וכאשר, במוצאי שבת. במקרה הזה, גם מכבי תל אביב תושפע, כשסדרת הגמר תיפתח ביום שני ולא בראשון כפי שתוכננה.

המנהלת נמצאת בצומת דרכים, וצריכה לקבל את אחת ההחלטות הקשות ביותר שנאלצה לקבל, אולי מאז מעולם. מצד אחד, האור חזר בדיוק רגע לפני "פקיעת" הדד ליין, כך שמבחינת כל המעורבים, המשחק צריך להיות מחודש, על פי ההסכם הבלתי כתוב שאולתר במגרש. חולון טוענת מצידה כי יש להשתמש בחוק ההיגיון, שהרי העניין הוא בריאות השחקנים - ואם האור חזר בחלוף 58 דקות ולא בחלוף שעה שלמה - אין כאן שום הבדל. "זה נכון שהפסקת המשחק היא כביכול לטובתנו כי היינו בפיגור של חמש נקודות, אבל זו הסיטואציה, החזרה לשחק בצורה כזו הייתה יכולה לגמור לשחקנים קריירות שלמות", אמר גיא פניני.

בגלבוע מנגד לא אהבו את ההתנהלות של חולון בכל הפרשה. מבחינתם - ברגע שנאמר להם לחזור לפרקט, הם חזרו. "פעלנו בדיוק לפי מה שנדרש מאיתנו", אמרו בקבוצה. "ברגע שקבעו שהמשחק צריך להתחדש, השחקנים שלנו היו מוכנים. לא בטוח שאם חולון הייתה מובילה ב-15 נקודות, היא הייתה מתנהגת באותה צורה". יש לציין, אגב, כי לאחר ההחלטה של חולון שלא לשחק, בגלבוע ביקשו מהשחקנים שלא להתראיין, כשרק אבישי גורדון התייצב מול המיקרופונים.

"המשקיף אמר שנחכה עד 23:50 והאור חזר כמה דקות לפני. נכון שזה לא נורמלי לגמרי, אבל זה המצב", אמר גורדון. "חולון לקחו את ההחלטה שלהם. אני ספורטאי, אני רוצה שהטובה תנצח, אבל קטונתי, מה אני יכול לעשות? השחקנים שלנו היו בטירוף, לא הורידו את החבישות וחיכו לחזור לשחק".

סטפאנוס דדאס, שנכח בחדר ההלבשה בזמן ששחקני חולון שוחחו בינם לבין עצמם, סיכם עם אמירה מעניינת: "חוץ מתאונה בין צוללת למשאית, ראיתי את הכל בישראל, ודבר כזה עדיין לא ראיתי. אני יכול להבין אותם".

התגובה הרשמית של חולון בבוקר שאחרי: "בהמשך לאירועי אמש, ולדיון הצפוי בגורל המשחק, במועדון מצפים להחלטה הנכונה בדבר קיום משחק חוזר, כפי שתוכנן. במקביל, נשכרו שירותיו של עו"ד רועי רוזן לייצגו לטובת ייעוץ משפטי ונקיטת הליכים במקרה של החלטה על הפסד טכני לקבוצה. כולנו תקווה שהשכל הישר ינצח, וההכרעות ייעשו על הפרקט בצורה הספורטיבית ביותר על מנת שנוכל להתרכז בכדורסל ובהכנה מקצועית למשחק חוזר, ולא לעסוק בערכאות משפטיות ובצווי מניעה".