הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"יאניס מביא תארים, מכבי עוד תצא מזה"

הקשר המיוחד עם יאניס ספרופולוס ("יש ביננו תקשורת טובה"), ווילבקין ("יכול להיות סמל, אבל זה לא מופע של איש אחד"), הלחץ מצד האוהדים הצהוב ("זמן להירגע ולהוריד ציפיות") והבעיות בכדורסל הישראלי ("לא עובדים פה מספיק, משהו חייב להשתנות"). ווייצ'יץ בראיון מרתק בליטא

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.10.21 - 17:55
תחילת כתבה

מכבי ת"א עשתה לא מעט מהלכים כדי לשדרג את הסגל בקיץ האחרון, אבל לפחות בינתיים, התוצאות לא מבשרות טובות. ומי שיספוג את החיצים אם ההפסדים ימשיכו להגיע, בדיוק כמו שייקבל את המחמאות אם ניצחונות יחלו להגיע, הוא האיש שאחראי - בין היתר - על בניית הסגל: ניקולה ווייצ'יץ'. היום (רביעי), המנהל המקצועי של האלופה דיבר בפודקאסט של העיתונאי הליטאי, דונאטאס אורבונאס, וסיפר קצת יותר לעומק על הקבוצה שנבנתה בהיכל ומטרותיה.

תחילה, ווייצ'יץ' נשאל על יאניס ספרופולוס: "כדי להיות מסוגל להנהיג בכל מצב שהוא במהלך העונה, צריך תקשורת טובה. ועם יאניס יש לנו את זה. יש לו דרישות שאנחנו כמובן מנסים לעזור לו לממש והוא מרגיש בנוח עם הקבוצה אותה הוא מוביל. יש לי קשרים טובים עם כל המאמנים במכבי. גם אלה שנאלצנו לפטר, נשארתי בקשר עם מרביתם בגלל שברגע שמישהו מאמן את מכבי ועושה כל שהוא יכול כדי להישאר כאן - אני רוצה שהם ירגישו שמחים ושיממשו את החלומות שלנו להשיג את כל התארים".

"עם יאניס הפסדנו את הגביע, אבל הוא מביא לנו את התארים, זה מה שהוא עושה הכי טוב - מביא תארים. באירופה התקשנו, עונה ממש טובה שלנו ספגה מכה קשה בעקבות הקורונה שהביאה לעצירת הליגה. עונה קודמת שיחקנו בלי אוהדים ובמכבי להיות בלי אוהדים זה דבר אחר לחלוטין. עכשיו אנחנו מגיעים לעונה חדשה עם מכשולים רבים, אבל אני מאוד בטוח בקבוצה שלנו. הייתה לנו התחלה קשה, כולם יודעים שאנחנו מתקשים כרגע, אבל יש לנו אופי ואנחנו נחזור מזה".

על ווילבקין אמר המנהל המקצועי של הצהובים: "סקוטי הוא אחד הסמלים שלנו כרגע, יש לו את היכולת להפוך לאחד כזה. הוא מלהיב את הקהל והישראלים נהנים לראות אותו. יש לו מנהיגות, אופי ואת כל הדברים שסמל צריך שיהיו לו. אנחנו מאמינים בו, אבל זה לא מופע של איש אחד. סקוטי יכול לקלוע 40 נקודות, אבל צריך גם את שאר השחקנים שיתרמו. אני מדבר רק על התקפה, אבל זה נכון בכל חלקי המגרש. העבודה שלנו זה לאפשר לסקוטי לקבל עזרה משאר החברים לקבוצה וביחד האיכות שלהם יכולה להיות מועילה".

"בסופו של דבר חשוב לי להרגיע את העניינים", המשיך וויצ'יץ', "האוהדים לפעמים זורקים שמות שבלתי אפשרי להביא וככה הם מרימים את הציפיות ובסוף המציאות היא שונה. זה הזמן להוריד את הציפיות, אנחנו חיים בתקופה של מגפה, וזה משפיע. אנחנו תמיד דורשים הכי הרבה ומנסים להשיג את הכל. ניצחנו מעל ל-100 תארים בסך הכל, אבל בכל זאת, במצב הנוכחי לצפות לזכות ביורוליג זה משהו שסיכוי מאוד נמוך שיקרה. בכל מקרה ננסה עד הסוף, והיו לנו כמה ניסים במהלך השנים האחרונות".

ווייצ'יץ' התייחס גם לכדורסל הישראלי: "לא הייתי משנה הרבה דברים בכדורסל הישראלי. הבעיה הכי גדולה שלו זה שלא עובדים מספיק. לילדים אין מנטליות, הם צריכים לבנות אותה בעזרת האנשים סביבם, והתרבות הזאת לא קיימת בישראל וגם במדינות אחרות באירופה. פעם התאמנו 6 שעות ביום כדי להפוך לשחקנים, אבל עכשיו מערכת החינוך לא מאפשרת לך לעשות את זה. אם אתה רוצה להפוך לספורטאי מערכת החינוך פשוט לא מתואמת לשם כך. משהו חייב להשתנות, אחרת נמשיך לאבד את השחקנים המקומיים".

"הזמנים משתנים, אי אפשר לחיות בעבר. בתקופתי האלופים היו מרוויחים הכי הרבה תהילה וכסף. בעידן החדש אנשים מצליחים ליצור אהדה בדרכים שונות. הם עושים דברים משוגעים, ויותר מעוניינים בספונסרים מאשר לזכות בגביעים".

על בניית הקבוצה והתפקיד הניהולי סיפר הקרואטי: "אנחנו מנסים להביא את החבר'ה הטובים שיוכלו להתמודד עם מה שקורה במהלך העונה גם בזמנים הקשים. בכל קבוצה צריך את השחקנים האלה, זה יכול לעבוד רק עם שחקנים שהם אנשים טובים שיבנו משפחה בתוך הקבוצה. זה מאוד מאתגר, אתה מנסה לעשות דברים וזה לא תמיד עובד. זה לא קל לעשות מעבר מהמגרש למשרד. כשחקן יש לך את הרוטינה שלך ואת המחוייבויות ואז אתה עצמאי. כשאתה מנהל בקבוצה אתה חייב לדאוג ל-25 אנשים שונים עם עניינים ספציפיים ואופי אחר. זה מאתגר מאוד".