הדמיון לאמבפה וההצעה מליל: על הכישרון של חיפה

המכתב מהקבוצה הצרפתית, מחנה האימונים במרוקו, ה-GPS שהראה את המהירות של חלוץ פ.ס.ז' והמחמאות מאקס ריאל מדריד. טימוטי ליאור מוזי זוכה לעידוד מהוובוזלה של אמא ודוהר לקריירה מבטיחה. בני לם: "יש לו תכונות שאין בכדורגל הישראלי". הדבר הבא

סהר דיין
סהר דיין  25.04.20 - 14:00
תחילת כתבה

את הבוקר פתח היום (שבת) טימוטי מוזי בביתו בנאות פרס בחיפה. הוא נמצא במרחק של כמה מאות מטרים מאצטדיון סמי עופר, אבל "טימו" היה צריך לעבור את סוף השבוע במקום אחר, ביבשת אחרת. ברגעים אלה הוא היה צריך לרוץ ולבעוט באקדמיה של ליל במרוקו. אבל לקורונה תכניות משלה, ולפחות כרגע הקשר בן ה-18 נשאר בארץ עם חוזה לחמש שנים בירוק. פרויקט הנוער של אתר ערוץ הספורט מגיע לכרמל כדי להכיר את היהלום של מכבי חיפה.

המהירות והוובוזלה
בימי הקורונה אסור לצאת מהבתים ואם כבר יצאתם ותפס אתכם שוטר - כדאי לרוץ מהר, יד ביד עם "טימו". לפני שבוע נערכה בדיקה ב'מארקה' הספרדי שבחנה את השחקנים המהירים בעולם. בפסגה ניצב חלוץ פ.ס.ז' ואלוף העולם עם נבחרת צרפת - קיליאן אמבפה, שהגיע ל-36 קמ"ש. אותו מספר בדיוק הופיע במד ה-GPS של קשר חיפה, שעקף בסיבוב שחקנים כמו מוחמד סלאח, פייר אמריק אובאמיאנג ולירוי סאנה. המקריות לא שיחקה פה תפקיד והנתונים מדברים בעד עצמם: בעוד שלושה משחקים שונים הגיע טימו למהירות של 35 קמ"ש, מה שהיה ממקם אותו בקלות בעשירייה המובילה בעולם.

"טימו שחקן עם יכולות אתלטיות ברמה גבוהה מאוד", אמר המאמן, בני לם, "הוא יודע לשחק בכמה תפקידים, גם כקיצוני קלאסי וגם כמגן במערך 3-5-2. קשה מאוד לשמור עליו כשהוא מגיע מאחור עם המהירות שלו. היריבים לא מצליחים להתמודד איתו והייתי רואה מהספסל שכל הזמן היו מחליפים עליו שמירות. לפעמים בחימום, לפני משחק מול מכבי חיפה, השחקנים היריבים היו שואלים אם טימו משחק. זה אחד שצריך להתכונן אליו".

הסיפור של מוזי שונה לחלוטין מזה של יתר שחקני הנוער הישראלים. הוא בן לאם חד הורית, דרום אפריקאית ולמעשה אף פעם לא הכיר את אביו הקונגולזי, שנעלם עוד לפני שהוא נולד. הקשר עם האמא מורין חזק מאוד והיא כל עולמו של הכישרון, שנולד בישראל ונמצא בהליכים להוצאת דרכון כדי לשחק בנבחרת. יחד עם אמו בת ה-59 (שהוסיפה לו את השם ליאור לתעודת זהות) הם נדדו מתל אביב, חדרה ורעננה עד שבגיל 12 הגיע המעבר למכבי חיפה.

ומאז היא מלווה אותו בכל משחק עם הסמל המסחרי של מונדיאל 2010 - הוובוזלה. הצפצפה הלא ברורה ש"נכנסה" לעולם בטורניר בדרום אפריקה, היא חלק מהמסורת והתרבות של המדינה ומורין לא מוכנה לוותר עליה. למרות תלונות של חלק מההורים על הרעש, הוובוזלה היא באנקר בכיס של האמא ביציעים.

סחרחורת של אקס ריאל מדריד
"גיליתי אותו במשחק של הפועל רעננה", סיפר סוכן השחקנים ג'קי דהאן, "ראיתי חייזר על המגרש ואחרי שיחה עם האמא החלטנו שאני אייצג אותו. טימו הוא כמו הבן שלי. הוא נכנס להסגר קטין ועבר לפנימייה של חיפה בכפר גלים. המועדון שכר למורין דירה קרוב לסמי עופר ויענקל'ה שחר מאוד מחובר למשפחה. טימו הוא פרויקט בשבילו".

והפרויקט של שחר כבר הגיע לבוגרים. אמנם עדיין לא בהופעה רשמית בליגת העל, אבל כבר בגיל 16 המנהל המקצועי, מו אלאך, הוציא אותו יחד עם הקבוצה למחנה אימונים בהולנד. אחת היריבות היו ספרטה רוטרדם ומול טימו, ששיחק באגף הימני, ניצב מגן ריאל מדריד לשעבר רויסטון דרנטה. הקשר הירוק חרך את האגף, מה שהוביל לכניסה חזקה של אקס הבלאנקוס ולעימות מילולי בין השניים. אחרי המשחק דרנטה "לקח אישית" את טימו לשיחת אחד על אחד.

"בן כמה אתה?" שאל ההולנדי, וטימו ענה "16", כשבכלל לא ידע על העבר שלו בברנבאו. דרנטה נתן לקשר כמה טיפים, הם עשו סולחה (מישהו הביא חומוס?) ואז המגן אמר: "אני שיחקתי בריאל מדריד וגם שם לא ראיתי ילדים כמוך". בנוסף, ההצלחה של מוזי בחו"ל קיבלה חותמת גם בטורניר נייקי העולמי, שנערך בפינלנד בשנת 2017. הקשר קיבל את תואר ה-MVP של האליפות והוביל את הירוקים לזכיה מול קבוצות כמו דינאמו זאגרב ושחטאר דונייצק.

שחקן שונה בכדורגל הישראלי
היכולת עשתה את שלה ובגיל של נערים א' הוא הוקפץ לנוער וכבש 11 שערים. בעונה שעברה הוא הבקיע 5 ובני לם יודע שמבחינת המספרים יש מקום לשיפור: "הוא צריך לעבוד על קור הרוח שלו מול השער, אבל צריך לזכור שהוא רק בן 18 ויש לו טווח התקדמות מדהים". דהאן: "אני רוצה להכניס בו יותר חוצפה חיובית, שיהיה יותר 'רע' על המגרש ויאיים יותר על השער". את העונה הזו, שהסתיימה באליפות ירוקה, טימו העביר כמגן בשיטת שלושת הבלמים ורשם 13 בישולים ושער. "הוא עשה שנה מצוינת ובישל הרבה גולים. מדובר בשחקן ברמה גבוהה עם הרבה תכונות שאין בכדורגל הישראלי", סיכם לם.

"את המכתב מליל קיבלתי לפני קצת יותר משבועיים", הוסיף דהאן על הזימון מצרפת, "הם יודעים שהוא יעלה להם הרבה כסף אם תהיה עסקה. אבל קודם כל אנחנו צריכים לקבל אינדיקציה ולראות אותו משחק שם. אני עוד לא יודע מה יהיה בעונה הבאה. יכול להיות שהוא יישאר בחיפה וישחק בליגת האלופות לנוער או שיושאל לקבוצה בליגת העל. בכל מקרה, אני הולך עם יענקל'ה וסומך עליו. הוא לא יעצור את טימו כשתגיע הצעה ממועדון גדול".

אז הצעה רשמית עוד אין על השולחן, אבל היכולת של טימוטי ליאור כבר חצתה מדינות והייתה קרובה גם לחצות יבשות. והוא רק בן 18. לפי מכשירי ה-GPS טימו היה חוצה את קו הסיום יחד עם אמבפה, אבל כרגע הוא צריך לשים את הספרינט בצד. יש לו עוד ריצה ארוכה לעשות כדי לבנות קריירה וללטש את המשחק שלו עד הסוף.