הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

גדי קינדה: "בארה"ב גם לבנים נלחמים בגזענות"

ההבדלים מישראל, הבועה וזהבי. הקשר בראיון ל"אולפן לילה"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  23.07.20 - 10:46

תגיות: MLSגדי קינדה: isr

תחילת כתבה

לאחר שהקורונה קצת הפריעה לו, גדי קינדה חוזר לכושר: שחקנה הישראלי של ספורטינג קנזס סיטי מה-MLS חוזר לפעילות עם קבוצתו, שהעפילה לשלב הבא במסגרת טורניר סיום העונה בליגת הכדורגל האמריקנית. אז רגע לפני האתגר החדש, קינדה התפנה כדי להתראיין ל"אולפן הלילה": על הכדורגל בארה"ב, על המחאה שסביבו - ואפילו על האתגרים שלפניו בנבחרת ישראל.

ראשית, הוא סיפק הצצה ל"בועת הכדורגל": כל קבוצות ה-MLS מתכנסות באורלנדו, פלורידה, שם מתקיימים כל המשחקים על מנת להימנע ככל האפשר מהידבקויות בקורונה. "זה לא קל, אבל זו חוויה אדירה", מספר קינדה על המתרחש מבית המלון בו מתאכסנת הקבוצה. "כל קבוצה נמצאת בקומה משלה, אנחנו עוברים בדיקות כל בוקר. יוצאים מהחדרים רק לאימוני ולמשחקים. זה מאוד דומה לפנימייה, אפילו כמעט כמו האקדמיה באשדוד", הוא חייך, "שאין עליה בעולם". איך מעבירים את הזמן? "לא עושים כאן הרבה, פשוט מחכים לאימון הבא. יש כאן חדרי כושר ובריכות, אבל לא הרבה יותר מזה".

אבל יש גם עולם מחוץ לבועה, וכמו כל מי שחי בארה"ב בתקופה הזאת, קינדה לא יכול היה שלא להתייחס למחאה שאופפת את המדינה. הרחובות גועשים סביב הריגתו של ג'ורג' פלויד ותנועת "Black Lives Matter", והישראלי ממוצא אתיופי סיפק גם את הזווית שלו למאבק: "כולם כאן מאוד מתעסקים בזה. גם החולצות, גם סרטונים ברשתות, השחקנים מאוד בעניין ומנסים לעשות שינוי. אני גם מרגיש חלק מהמאבק הזה", הוא הודה, "כי זה משהו שקרה גם לנו בארץ עם הקהילה האתיופית, שסבלה מאלימות משטרתית".

עם זאת, הוא עמד על ההבדלים: "כאן מתייחסים לזה יותר ברצינות, ונלחמים בזה יותר חזק. לדעתי כאן גם מבינים שזה מאבק של כולם; בישראל רק האתיופים הפגינו. כאן גם לבנים הם שותפים להבנה שזה של כולנו".

בהמשך, קינדה נשאל שאלה נפיצה במיוחד: איפה קל יותר להיות שחור, בישראל או בארה"ב? אחרי דקה של שתיקה ומחשבה, הוא ענה: "אני לא פה הרבה זמן, אבל נראה לי שזה אותו דבר. חוויתי גזענות בישראל; בעיקר מכיוון האוהדים, שלוש ארבע מקרים של קריאות גזעניות. אתה מנסה להתעלם, אבל בסוף זה מגיע אליך. אני מקווה שהמאבק שמתחיל כאן (בארה"ב) יגיע גם לארץ, ושנוכל להתעסק רק בכדורגל".

ולצד המבט על אמריקה כחברה, הוא נתן גם את המבט שלו על מצבה של הליגה מסביבו: "הכדורגל פה טוב מאוד", סיפר קינדה. "יש פה שחקנים ברמות הכי גבוהות, והכל כאן מהיר וחזק. פופולרית היא אולי לא מאוד נצפית, אבל גם הנתון הזה הולך ומשתפר כל שנה. הם שינו גישה יחסית לעבר, פחות שמות ויותר שחקנים צעירים".

האם לערן זהבי כדאי להגיע ל-MLS? "הייתי ממליץ לו להגיע לכאן", התייחס לחברו לנבחרת. "לוס אנג'לס FC (הקבוצה שנקשרה בשמו) היא קבוצה חזקה מאוד. זה יעשה רק טוב לשחקן הישראלי, ואני בטוח שהוא יצליח כאן בגדול".

ומה באשר לנבחרת ישראל? קינדה, שעשה את הופעותיו הראשונות בנבחרת תחת אנדי הרצוג (נגד צפון מקדוניה וסלובניה), מקבל בברכה את המאמן החדש ווילי רוטנשטיינר: "אני בעד המינוי", הוא אמר על המאמן האוסטרי. "אולי לא ראו את זה כ"כ בתוצאות, אבל הכדורגל של הנבחרת השתפר מאוד. יש לי מקום בנבחרת", הוא ביטא את התחושות שלו. "אני בשל וזה הזמן שלי. אני רק מקווה לקבל את ההזדמנות".