שינוי כיוון: למה יובנטוס בחרה את פירלו?

האכזבות בליגת האלופות הביאו את ראשי יובנטוס לחשיבה מחוץ לקופסה. הם מתעלמים מחוסר הניסיון של אנדראה פירלו ובונים על ההילה שלו. מודל זידאן וריאל, גרסת טורינו

רם חיים
רם חיים  09.08.20 - 17:00
תחילת כתבה

בקיץ 2011, נזרק אנדראה פירלו ממילאן ובחר להצטרף ליובנטוס. זה היה רגע מכונן עבור המועדון, שלא זכה באליפות איטליה במשך 8 שנים, ובתווך שיחק בליגה השניה כעונש על פרשת מכירת המשחקים המפורסמת. הקשר הוותיק סייע בפתיחת שושלת של תשע אליפויות רצופות, לארבע מהן הוא היה שותף, לצד הופעה בגמר ליגת האלופות ב-2015.

הסיבה שמילאן נפרדה מפירלו הייתה תחושה שהוא מעבר לשיא. אז אם לפני 9 שנים אמרו עליו ללא הצדקה שהוא ״זקן מדי״, אז היום, בגיל 41, הוא הופך למאמן צעיר. כל כך צעיר, שאחד ה״חניכים״ שלו, ג׳יאנלואיג׳י בופון, מבוגר ממנו בשנה. "אני צריך לקרוא לך עכשיו ׳מיסטר׳?״, התלוצץ השוער האגדי בברכה באינסטגרם לחברו הטוב.

ביובנטוס מחכים מאז 1996 לזכייה השלישית בליגת האלופות. ב-2015 וב-2017, התואר חמק מהם בגמר תחת מסימיליאנו אלגרי, וראשי המועדון מחפשים את הדמות והפרסונה המיוחדת שתספק את דחיפת המוטיבציה הזאת שחסרה, כמו זינדין זידאן בריאל מדריד. הבחירה בפירלו היא עדיין חתיכת הפתעה.

פירלו התכונן ליום הזה מהרגע שפרש. בכל הראיונות, כולל בביקור שלו בישראל לפני שנה וחצי, הוא סיפר שהוא שואף להפוך למאמן ושהשתתף בכל קורס אפשרי של אופ״א. רק לפני שבוע הוא קיבל את התפקיד בקבוצת המילואים של יובנטוס, הג׳וב הראשון שלו בקריירה החדשה. מבלי להעביר אימון אחד, הוא קודם לקבוצה הבוגרת, זאת שהושפלה עם ההדחה בשמינית גמר האלופות מול ליון.

הפיטורים של מאוריציו סארי היו בלתי נמנעים, אבל הוא לא האשם היחיד באכזבה הגדולה מיובנטוס. הצוות המסייע של כריסטיאנו רונאלדו, בעיקר בקישור ובצידי ההגנה, לא מספיק איכותי וזה התפקיד של פאביו פאראטיצ׳י, המנהל המקצועי. על הסגל של יובה הועמסו יותר מדי קשרים שמזכירים אחד את השני בתפקוד שלהם, וכשלא עלה שחקן התקפה ראוי במקומו של פאולו דיבאלה שנפגע, זאת עוד עדות לבעיה בסגל.

סארי זכה באליפות איטליה, אבל זה לא מספיק. רונאלדו חיזק זאת כשכתב ברשתות החברתיות: ״דורשים מאיתנו יותר ואנחנו חייבים לספק את הסחורה״. סימונה אינזאגי הוזכר כמועמד לאימון יובה, אבל נכון להיום, ועם כל הכבוד להצלחה המרשימה עם לאציו, אין הבדל בינו לבין סארי, שעשה את שלו ברמה המקומית, גם אם לא בצורה מרשימה. האלופה זקוקה למאמן שיבור את המחסום האירופי, לא כזה שמתמצא בסרייה A.

View this post on Instagram

The 2019/20 season is over for us, much later than usual but yet sooner than we expected. Now it’s time for reflection, time to analyse the ups and downs because critical thinking is the only way to improve. A huge club such as Juventus must always think like the best in the world, work like the best in the world, so that we can call ourselves one of the best and biggest clubs in the world. Winning the Serie A once again in such a difficult year is something that we are very proud of. Personally, scoring 37 goals for Juventus and 11 for the Portuguese National Team is something that makes me face the future with renewed ambition and desire to keep doing better and better each year. But the fans demand more from us. They expect more from us. And we have to deliver, we must live up to the highest expectations. May this short vacation break allow us all to make the best decisions for the future and come back stronger and more committed than ever. . See you soon! 💪🏼👊🏼

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on

מצד שני, לפירלו אפילו אין את הניסיון של אינזאגי, שגם הוא מאמן בתחילת הדרך. אבל הוא אנדראה פירלו, אחד השחקנים החשובים בהיסטוריה של יובנטוס בפרט ושל הכדורגל האיטלקי בכלל, הוא קשר העבר שזכה במונדיאל 2006 עם הנבחרת וזכה בליגת האלופות פעמיים עם מילאן. הוא יודע מה זה להיות מנהיג בחדר הלבשה עמוס בכוכבים, וחדר הלבשה שכריסטיאנו נמצא בו, בוודאי היה שיקול שעמד בראש סדר העדיפויות בבחירה במאמן החדש.

אחד הדברים החשובים שזידאן גרם לרונאלדו להבין, שלא משנה כמה גדול הוא, גם שחקנים כמוהו זקוקים למנוחה, בוודאי באזור גיל 35. כריסטיאנו ידע לייעל את עצמו, בעיקר בצ׳מפיונס, ואת רוב השערים שלו כבש בשלבי הנוקאאוט בדרך לשלוש זכיות רצופות. כנראה שברגע שפירלו יגיד משהו, הפורטוגלי יהיה בקשב לדבריו של המאמן החדש שלו ביובה, שזכה בכל תואר אפשרי כשחקן. איך שלא נהפוך את זה, לסארי היו פחות סיכויים להרשים את רונאלדו לעומת הווינר הגדול שחוזר לאלופת איטליה.

לתת לשחקן עבר מפורסם את תפקיד המאמן במועדון בו הצליח זו לא אופנה חדשה, אבל זאת שוב המגמה באירופה. זה התחיל עם זידאן, והמשיך עם אינזאגי ולאציו, עם אולה גונאר סולשיאר במנצ׳סטר יונייטד, עם פרנק למפארד בצ׳לסי ועם מיקל ארטטה בארסנל. כולם השיגו הצלחות יחסיות למעמד הנוכחי של קבוצתם. מפירלו, שחתם על חוזה לשנתיים ביובנטוס, מצפים שיפעיל את מגע הקסם באופן מיידי. אליפות עשירית ברציפות תהיה נחמדה מאוד, אבל לא תספיק. הנשיא אנדראה אניילי אמר אחרי ההדחה מול ליון שסארי ישאר. כעבור כמה שעות, הוא שבר את המילה שלו. ביובה לא רוצים לעמוד באותו מצב גם עם אחד השמות הכי גדולים בהיסטוריה של המועדון.