סעודיה קונה את ספרד: התכנית של יורש העצר

הסופר קאפ היה רק יריית הפתיחה. המטרה: המונדיאל ב-2030

פאדי מוסטפא  14.01.20 - 16:41
תחילת כתבה

כבר במחצית משחק גמר הסופר קאפ הספרדי בין ריאל מדריד ואתלטיקו מדריד פנה שר הספורט הסעודי, תורכי אל־שייח', ליו"ר ההתאחדות לכדורגל בספרד, לואיס רוביאלס, ואמר לו: "בשנה הבאה נעשה את זה טוב יותר. הפקנו את הלקחים ורק נשתפר".

ערב הסעודית אירחה באצטדיון המלך עבדאללה גרסה ייחודית של טורניר הסופר קאפ. תמונות המלך הסעודי בן סלמאן ויורש העצר מוחמד בן סלמאן כיכבו ביציע ובמחצית דאגו המארגנים להוריד מהשמיים תמונות ענק של המלך והבן להזכיר לכל ונוכחים ולכל העולם שכל זה קורה בזכותם.

בספרד, שקיבלה לקופת ההתאחדות מיליוני יורו עבור האירוח, לא הייתה הסכמה מקיר לקיר. שרת הספורט, מריה חוסה ריאנדה התנגדה: "איך אתם נותנים למדינה שמקפחת את זכויות הנשים לארח מפעל אירופאי כזה?".

אבל הסעודים בשלהם וכבר עכשיו הם מארגנים את ראלי דקאר, שבמהלכו יקיפו המתחרים את רוב הערים בממלכה הסעודית, תחרויות טניס ופסטיבל הסוסים העולמי לצד תחרות סעודיה הבינלאומית לגולף. "בקרוב תשמעו עוד הפתעות", ציין תורכי אל־שייח', "תנו לנו לסכם את המפעל הזה וכבר נכריז על אירוע ספורט גדול יותר מזה".

אז מה יוצא לסעודים מכל זה? יורש העצר מוחמד בן סלמאן רוצה להפוך את סעודיה ליעד הספורט החשוב באזור ואירוח הסופר קאפ הספרדי יכול לסלול את הדרך לעוד אירועי ספורט חשובים, כשהסעודים לוטשים עיניים לגביע העולם. במסגרת תכנית 2030, המדינה מאפשרת לעוד ועוד תיירים מכל העולם לבקר אותה, לאחר שבעבר רק כמות קטנה של דרכונים אושרו. וזה לצד שיפור השירותים ומערך השהייה במלונות הממלכה. בסעודיה גם מתכוונים לבנות עוד אצטדיונים זהים לזה שאירח את הסופר קאפ.

הסעודים לומדים וצוברים עוד ועוד ניסיון בארגון אירועי ספורט עולמיים. הם היו צמודים לאנשי ההתאחדות הספרדית ולמדו מהם המון. האירועים הללו הופכים את המדינה ליעד תיירותי למליוני אנשים, שנחשפו אליה. זו הבמה הטובה ביותר להעביר את המסר שמדובר ביעד תיירות בטוח, לא מפחיד, למרות המתיחות עם האיראנים והלחימה בתימן. הכניסה לנשים אושרה ללא כל סייג, כמו שהיה נהוג בעבר. היו צופות שהגיעו ללא כיסוי ראש ואפילו עם חולצות קצרות בין הקהל הרב שהגיע לראות את כוכבי העל מהליגה הספרדית.

תוכנית 2030 נודעה לשנות את התדמית של הממלכה באופן מוחלט ולא רק דרך הספורט. לראשונה, מיטב זמרי העולם הערבי הגיעו לסעודיה וערכו פסטיבלי זמר שלא מביישים את בירות אירופה מבחינת הארגון והעשייה. המלך החדש סימן את המטרה. נותר לראות האם בית המלוכה יצליח במשימה או שזה שער עצמי שיחזיר את סעודיה למקומה הטבעי ולתדמית החשוכה ממנה סבלה במשך דורות.