הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שיעור ביעילות: קפיצת המדרגה של ויניסיוס

משחקן שמכדרר עצמו לדעת, אנצ'לוטי פיתח נשק קטלני בריאל

אברהם בן עמי
אברהם בן עמי  24.10.21 - 14:14

אם נוציא מהמשוואה את כרים בנזמה שנמצא ברמה משלו, אין ספק שהשחקן המרשים ביותר בהתקפה של ריאל מדריד מודל 2021/22 הוא ויניסיוס ג'וניור. אנחנו אומנם רק בסוף אוקטובר, אבל בגיל 21, אפשר לומר שהעונה הרביעית של הברזילאי בריאל מדריד היא הטובה בקריירה שלו.

הקלאסיקו הערב (ראשון, 17:15) בקאמפ נואו לא יהיה הראשון הראשון של הברזילאי, והוא כבר הספיק לכבוש שער נגד היריבה המושבעת. אלא שבניגוד לאותו משחק במארס 2020, אז טוני קרוס הסביר לו לאן הוא צריך לרוץ, ושהכדור שלו פגע בג'רארד פיקה בדרך לרשת, הערב ויניסיוס מגיע לקרב כאחד משחקני המפתח של קרלו אנצ'לוטי.

מי שנחשב בעבר להגדרה המהלכת לחוסר יעילות, ושלא פעם כדרר את עצמו לדעת באופן שתסכל גם את חבריו לקבוצה, מתחיל לממש את הפוטנציאל והפך לנשק קטלני בהתקפה הלבנה את אחד ההסברים לשיפור העצום ביכולת של היהלום הברזילאי אפשר לקבל מדבריו של המאמן האיטלקי.

אחרי ה-1:4 במחזור הפתיחה על אלאבס, שבו מספר 20 כבש את השער האחרון, אנצ'לוטי אמר עליו: "אני חושב שלוויניסיוס יש המון איכות באחד על אחד, אמרתי לו שכדי לכבוש הוא צריך לגעת בכדור פעם או פעמיים, קשה לכבוש אם נוגעים בכדור ארבע או חמש פעמים. הוא שחקן צעיר מאוד, שעוד ישתפר".

ויניסיוס, כך נראה, הפנים את דבריו של המאמן, ועם המספרים קשה להתווכח. העונה, הוא מגיע בממוצע לשתי הזדמנויות כיבוש במשחק, כפול מכל העונות הקודמות שלו במדריד, ומנצל בהצלחה 27% מהם. לשם השוואה, אשתקד הוא ניצל רק 15% מהמצבים, ולפני שנתיים 17%. בנוסף, אם בעונות הקודמות הוא הסתפק בממוצע של 0.41 או 0.55 בעיטות למסגרת בממוצע למשחק, השנה המאזן כבר קפץ ל-1.33 למשחק.

ואיך זה בא לידי ביטוי בתכלס? ב-11 המשחקים הראשונים במדי ריאל מדריד העונה, הברזילאי כבש שבעה שערים, בישל שלושה וסחט עוד שני פנדלים. ובמילים אחרות, הוא למעשה אחראי ליותר משער במשחק בממוצע - כל 68.3 דקות. מספרים מדהימים לכל הדעות. לשם השוואה, את העונה שעברה הוא סיים עם שישה שערים ושבעה בישולים ב-49 משחקים (מעורבות ב-0.26 שערים למשחק) וב-2019/20, אז ריאל מדריד זכתה באליפות, הממוצע עמד על 0.23, כלומר, פחות משער בארבעה משחקים.

אגב, ולא רק בניצול המצבים ויניסיוס השתפר, אלא גם ביצירתם, כאשר העונה הממוצע שלו עומד על 1.2 למשחק, בערך כפול משתי העונות הקודמות (0.51 בעונה שעברה ו-0.68 לפני שנתיים), מה שמסביר את העובדה שגם כרים בנזמה, שבשנה שעברה תועד מבקש משחקנים בקבוצה שלא למסור לו, הפך לפרטנר האולטימטיבי שלו בהתקפה. "ויניסיוס צעיר, ומגיע לו שהדברים הולכים טוב עבורו", אמר הצרפתי אחרי שחטאר דונייצק. "הוא שחקן נפלא, עובד קשה מאוד כדי לעזור לכל הקבוצה ואני מקווה שהיכולת  הזאת תימשך כל העונה".

ו-ויניסיוס עצמו? הוא משתדל להישאר עם הרגליים על הקרקע: "אני עדיין בן 21, יש לי המון זמן להתפתח לשחקן גדול, אבל אני עובד קשה כדי שגם אם לפעמים דברים לא הולכים לי, הם יצליחו ברגעים אחרים. אני אוהב לשחק במשחקי לחץ, זה טבעי עבורי. אבל גם האמון והביטחון של המאמן בי חשובים מאוד". האם הוא יצליח להחזיר לאנצ'לוטי גם הערב בקאמפ נואו?