מה נשאר מהזוהר? כך נפל רונאלדיניו

16 שנה ו-2.5 קילומטרים. זה מה שמפריד בין התהילה לכישלון, בסיפור המטורף של אחד מגדולי הכדורגלנים בהיסטוריה. דרכונים מזויפים, מעצרים מתוקשרים וסרטון, שהזכיר מה היה שם, לפני שהכל התחיל, כשזה היה רק כדור וקסם. כך נפל רונאלדיניו, שלב אחר שלב

עידן ויניצקי
עידן ויניצקי  15.03.20 - 14:15

תגיות: רונאלדיניו

תחילת כתבהב-31 במרץ 2004, אלופת העולם המכהנת נבחרת ברזיל יצאה למשחק מוקדמות מונדיאל בפראגוואי. ההתמודדות נערכה באצטדיון הלאומי, האסטדיו דפנסורס דל צ'אקו הנרגש, שראה את המארחת מחזיקה מעמד היטב ומסיימת ב-0:0. בכל זאת, בהרכב של הסלסאו לאותו משחק היו שמות מדהימים: רונאלדו, קאקה, רוברטו קרלוס, קאפו וגם... רונאלדיניו.

פאסט-פורוורד 16 שנים פחות שבועיים קדימה, ושניים וחצי קילומטרים בלבד דרומה מאותו אצטדיון.

מעט מאוד משחקים נערכו ברחבי עולם הספורט המשותק בסוף השבוע החולף. האוהדים, מכורים שכמותנו, חיפשו התרחשויות בכל פינה. ליגה רוסית בכדורגל, ליגה טורקית בכדורסל, הכל תפס. אבל מעל כולם, ה-משחק שמשך את רוב הכותרות התרחש על מגרש הכדורגל של בית הכלא אגרופאסיון אספסיאליסאדה ורק סרטון קטן ועוד כמה פרטים פורסמו מתוכו.

בסרטון, נראה רונאלדיניו, בגבו למצלמה, עושה תנועה קטנה בלי כדור. משהו שאולי מזכיר את הריקוד שלו לפני השער המיתולוגי מול צ'לסי, שבדיוק בשבוע שעבר חגגנו לו 15 שנים. הוא מקבל את הכדור ו, איך לא, מעביר אותו מיד עם העקב לשחקן אחר וקאט. הסרטון נגמר.

זה, ביחד עם וידיאו קצר שלו מובל באזיקים במסדרון ולצד דיווח על כך שהמשחק נגמר ב-2:11 ורונאלדיניו, שכבש חמישייה ובישל את כל ששת השערים האחרים, צירף לאוסף התארים שלו את "אליפות בית הסוהר" פלוס 16 ק"ג של בשר חזיר, הן כל פיסות המידע הממשיות שהצטברו בשבוע וחצי האחרונים, מאז שאגדת העבר נעצר בפראגוואי. אז איך הגענו למצב הזה ומה הלאה?
את הפרטים מ"משחק הכלא" העביר העיתונאי חוליו וקאסלה, שמסקר מקרוב את המעצר. לפי הדיווח שלו, במקור, לרונאלדיניו בכלל אסור היה להבקיע במשחק (כי אתם יודעים, בכל זאת זה לא כוחות), אבל הוא החליט לכופף את החוקים, כי מה אכפת לו והכל מותר. זו בדיוק גם הגישה שהובילה אותו לתסבוכת הזו, שעכשיו מאיימת להשאיר אותו חצי שנה בכלא.

בסוף השבוע הקרוב, ב-21 במרץ, רונאלדיניו יחגוג את יום הולדתו ה-40 ועבור האיש עם החיוך הנצחי, זה הולך להיות יום ההולדת העצוב מכולם כנראה. המשטרה הגיעה תחילה לבית המלון היוקרתי בו התאכסן רונאלדיניו באסונסיון לאחר שקיבלה מידע כי כמה שעות קודם לכן, הוא נכנס למדינה עם דרכון מזויף.

תחילה הוא נחקר במשך כמה שעות ונדמה היה שהוא ייצא בזול מהמקרה, אך לאחר מכן הוא הובא לתחנת המשטרה והושם במעצר. בדרכון בו רונאלדיניו השתמש נכתב כי הוא אזרח פראגוואי חדש, מה שלא ממש הקשה על זיהוי הזיוף, ברגע בו המשטרה הבינה במי מדובר.

תחילה, עורך דינו מיהר לטעון כי הקליינט שלו פשוט "טיפש" ושלף בטעות מהתיק דרכון שקיבל במתנה כמחווה מטעם איש עסקים מקומי שביקש ממנו להגיע לאירועי יח"צ בפראגוואי (קידום של אמצעים רפואיים לילדים ממשפחות מעוטות הכנסה וקידום של הספר שנכתב עליו), במקום את הדרכון האמיתי שלו, אותו הציג כאשר יצא מברזיל.

אלא שבית המשפט המקומי לא התרשם מהתירוץ וחקירה זריזה כבר הובילה למעצרם של 12 אנשים נוספים מלבד רונאלדיניו ואחיו, בחשד למעורבות בתרמית הזו. מבין העצורים היו גם שתי נשים שלטענת המשטרה, הן הבעלים המקוריים של שני הדרכונים שזויפו. אותן נשים הזמינו את שני הדרכונים ולאחר שקיבלו אותם, התמונות והפרטים שונו לאלה של רונאלדיניו ואחיו.

החוקרים מנסים להבין כרגע לשם מה נועד הזיוף, בטח כאשר מדובר בדמות ציבורית מוכרת כל כך כמו רונאלדיניו. הבלבול נובע גם מכך שברזילאי רשאי להציג תעודה מזהה בלבד כדי להיכנס לפראגוואי וכלל ללא זקוק לדרכון. אפשרות שעלתה היא שדרכון פראגוואי היה מאפשר לרונאלדיניו לקבל ויזת E-2, ויזת משקיע בארצות הברית, משהו שפראגוואים רשאים לו וברזילאים לא.

ייתכן כי הכל קשור לכך שבסוף חודש יולי האחרון, שני הדרכונים של רונאלדיניו, הברזילאי והספרדי, הוחרמו על ידי המשטרה יחד עם 57 מנכסיו בשל אי תשלום של לא פחות משני מיליון דולר של מסים וקנסות לרשויות בברזיל. הוא גם נקנס ב-2.2 מיליון דולר על רציף לא חוקי שנבה ליד בית האגם שלו בפורטו אלגרה ויש לו עוד קנסות פתוחים על סך כ-1.8 מיליון דולר. הוא במילים אחרות: חובות כבדים, למרות כל הכסף שהכניס לאורך הקריירה, כ-100 מיליון דולר.

רונאלדיניו נשלח לאגף מיוחד בכלא, בו הוא ואחיו שוהים לצד 25 שוטרים שהורשעו בפשעים וכמה פוליטיקאים שנתפסו על שחיתויות שונות ומשונות. לפני אותו משחק מדובר, כולם מן הסתם רצו אותו בקבוצה שלהם ומי שזכה בכבוד "להחתים" את הברזילאי היה פרננדו גונסאלס קאריילו. באמצע נובמבר האחרון, קאריילו נעצר יחד עם אביו, רמון גונסאלס דאהר, נשיא התאחדות הכדורגל של פראגוואי לשעבר, בחשד שהשניים העלימו כספים רבים לכיסם בזמן שהחזיקו בתפקידים בכירים.

עורכי הדין שלו כבר הגישו לא פחות משלוש בקשות להעביר אותו למעצר בית, כי כרגע הזמן שלו בכלא מתנהל כמו קרקס, עם בקשות לסלפיז בין היתר מצד הסוהרים והאסירים כאחד ועם קרובי משפחה של האסירים, שמעולם לא הגיעו לבקר אותם, עד עכשיו.

אלא שהתובע המחוזי, מרסלו פצ'י, הסביר לבית המשפט שמעצר בית עלול להוביל לבריחה של רונאלדיניו מהמדינה ושיבוש הליכי החקירה. וכיוון שלברזיל אין הסכם הסגרה עם פראגוואי, הבקשות סורבו בזו אחר זו והוא נשאר כלוא, למרות שבשלב מסוים עורכי דינו גם הציעו את האחוזה שלו, שעולה 770 אלף דולר, כערבות.

השמועות שמגיעות מהכלא בזמן הזה שבורות ברובן ולא ממש אמינות ובין היתר, כבר נטען שלמרות החיוך, רונאלדיניו זוכה ליחס רע מצד הסוהרים ולכן הוא מבקש לעבור במהרה למעצר בית. "הוא במצב טוב מאוד", טען מנהל הכלא, בלאס ורה, בתגובה. "הוא במצב רוח חיובי, כמו שאפשר לראות בטלוויזיה. הוא תמיד מחייך".

אם לא די בכך, הרי שהיו גם דיווחים על כך שהשחקן אולי נדבק בווירוס הקורונה ושבדיקה שעבר הראתה תוצאה שלילית. קשה לדעת כמה מכל זה אמת וכמה שקר, אבל ברחבי העולם ובעיקר במולדתו ברזיל צמאים לכל פיסת מידע על הפרשייה המוזרה הזו.

כרגע, בזמן שכולם כמובן עסוקים בקורונה, מנסים ברחבי עולם הכדורגל להבין כמה זמן עוד תימשך הסוגיה הזו של רונאלדיניו והאם הוא באמת הולך לשבת עכשיו חצי שנה כמעצר מונע על מנת שלא ישבש את החקירה, אולי יותר אם יתגלו דברים חדשים, מאחורי הסורגים. ליאונל מסי למשל, כבר הספיק להכחיש דיווח לפיו הוא ישלם כ-4 מיליון יורו על מנת לספק לרונאלדיניו את עורכי הדין הטובים ביותר.

הפרעוש מאוד אוהב את המנטור שלו, אבל גם יודע שכל עוד הנושא נמצא תחת חקירה ולא ברור במה רונאלדיניו יואשם, הוא חייב להרחיק את השם שלו מהסיפור הזה כמו מאש. קפטן נבחרת פראגוואי לשעבר, קרלוס גמארה, סיפר כי ביקר את רונאלדיניו בכלא "והדבר היחיד שמדאיג אותו זו אימא שלו. הוא אמר לי שהוא מגיע מלמטה ומכיר את חיי הסבל, כך שהוא לא נבהל".

בינתיים, בזמן שרונאלדיניו במעצר, המשטרה פשטה על הבית דליה לופס, מנהלת אותה קרן צדקה שהביאה אותו לפראגוואי ומואשמת באספקת הדרכונים המזויפים. בבית נמצאו לא פחות מ-4,000 כדורי רגל עם פניו של רונאלדיניו עליהם, כאשר התמונה על הכדורים היא אותה תמונה שמופיעה על הדרכון המזויף שסופק לו. "מצאנו מוצרים ומסמכים", סיפר התובע פצ'י. "אנחנו אוספים ראיות שיכולות לסייע לחקירה".

שבוע בלבד לפני המעצר פורסם בתקשורת הקטלאנית כי ברצלונה מתכננת אירוע הוקרה לרונאלדיניו בקאמפ נואו, ב-19 באוגוסט. בין הקורונה לחצי שנה בכלא שהוא עלול להעביר, הסיכוי שהאירוע הזה אכן יתקיים הולך והופך לקלוש מיום ליום.

אנדרה פירלו, תיירי הנרי, רוברטו קרלוס, פאבל נדבד, חאבייר סאביולה, פאולו מאלדיני ואפילו דייגו מראדונה הוזכרו כולם כמועמדים לבוא ולהשתתף במשחק ההוקרה, כדי לתת כבוד לאחד הקוסמים הגדולים ביותר שאי פעם דרכו על כר הדשא. כמה שזה נראה רחוק.

"זה אחד הסיפורים הכי סוריאליסטים בתולדות הכדורגל", סיכם מיגל ריקו, סגן העורך של "מונדו דפורטיבו", בטורו האישי. "מההיכרות שלי עם רוני, אני יכול לחשוב שמדובר בנאיביות, במישהו שהונה אותו או בתרמית, אבל זה לא מה שהתביעה טוענת. עד שיוחלט בפראגוואי אם רונאלדיניו ואחיו אסיס הם אידיוטים או רמאים, הם יישארו בכלא".