יורוליג 2020/2021
קבוצה מש’ נצ’ הפסד הפרש
1 אלבה ברלין 0 0 0 0
2 אנדולו אפס 0 0 0 0
3 מילאנו 0 0 0 0
4 הכוכב האדום בלגרד 0 0 0 0
5 צסק"א מוסקבה 0 0 0 0
6 ברצלונה 0 0 0 0
7 באיירן מינכן 0 0 0 0
8 פנרבחצ'ה 0 0 0 0
9 חימקי מוסקבה 0 0 0 0
10 באסקוניה 0 0 0 0
11 וילרבאן 0 0 0 0
12 מכבי תל אביב 0 0 0 0
13 אולימפיאקוס 0 0 0 0
14 פנאתינייקוס 0 0 0 0
15 ריאל מדריד 0 0 0 0
16 ולנסיה 0 0 0 0
17 ז'לגיריס קובנה 0 0 0 0
18 זניט סנט פטרסבורג 0 0 0 0

"לבחור שחקן אחד ממכבי? לא מספיק, כולם הרשימו"

על ביטול העונה ביורוליג ("ההחלטה הכי הגיונית"), החוזה של קוסטאס סלוקאס ("הרבה חדשות לגביו היו פייק ניוז") והיכולות של דני אבדיה (" השיפור שלו השנה היה ניכר לעין, הוא שחקן מאד מגוון"). הג'נרל מנג'ר של פנרבחצ'ה, מאוריציו גרארדיני, מדבר על הכל

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  28.05.20 - 20:21
תחילת כתבה

עבור קבוצות שונות ברחבי אירופה הודעת הביטול של היורוליג והיורוקאפ הייתה לא משמחת בכלל, שכן כעת הפגרה שלהן התארכה הרבה יותר מהמצופה. מדובר באלה שהליגות שלהן בוטלו לחלוטין העונה ולא יהיה חידוש למשחקיהן עד לעונה הבאה, דוגמת פנרבחצ'ה מטורקיה. מאוריציו גרארדיני, הג'נרל מנג'ר של פנר, התראיין היום (רביעי) לתכנית "מגרש פתוח" וסיפר קצת על המצב במועדון וגם דיבר לא מעט על מכבי תל אביב.

"אני מאמין שזו הייתה ההחלטה הנכונה", הגיב גרארדיני על הביטול. "עשינו כמיטב יכולתנו כדי למצוא דרך לחדש את התחרות. כולנו הסכמנו על דדליין וניסינו עד הדקה האחרונה. אני חושב שביורוליג עשו עבודה מדהימה בלהבין את הסיטואציה בכל מדינה, אבל לצערנו, צריכים להבין שבריאות השחקנים היא בעדיפות עליונה, וצריך להבין שאירופה היא תמונה של הרבה מציאויות שונות. התנאים לא היו זהים לכולם, ואם לוקחים את כל הדברים בחשבון, זו הייתה ההחלטה הכי הגיונית, ואני מאמין שכולם הבינו זאת".

האם ההפסד למכבי תל אביב בשניות הסיום היה הרגע הכי כואב בעונת היורוליג הזאת בשבילך?
"זה היה כואב, אבל זה חלק מהמשחק. מכבי שיחקו מצוין ובסוף צריך להכיר בזה שאתה מפסיד למתחרה נהדרת. כשאתה מגיע לשניות האחרונות ההבדל בין לחייך או לבכות הוא מאוד קטן. כשהגעתי לאיסטנבול קבוצות מטורקיה לא הגיעו לפיינל פור כי הן חשבו שזה כמעט בלתי אפשרי. הגענו לפיינל פור בחמש עונות ברציפות. וסמוך עליי, אנשי מכבי יודעים את זה טוב מאוד כי הם הצליחו במהלך העונה. לנצח זה לא קל, אבל לנצח יותר מפעם אחת או בכמה שנים ברציפות זו עבודה מאוד קשה. צריך להחשיב את התוצאות שמגיעות מזריקות בשניות האחרונות, זה חלק מהמשחק".

אם היית יכול לבחור שחקן אחד של מכבי. מי זה היה?
"אחד לא יהיה מספיק, מכבי הייתה מאוד מרשימה העונה. הם שיחקו את הכדורסל מהטובים ביורוליג, אני חושב שספרופולוס עשה עבודה נהדרת ואני חושב שלקבוצה הייתה כימיה טובה מאוד. זה לא יהיה הוגן אם אגיד שם אחד במקום האחרים, כי אז אנשים יתחילו לנחש מה זה אומר".

כולם מדברים על דני אבדיה. היה את הדאנק המפורסם מול ג'יג'י דאטומה במשחק מולכם. האם הוא יכול להיות כוכב ב-NBA?
"אני חושב שיש לו פוטנציאל להיות שחקן מאוד מעניין. הרבה פעמים הצלחה של שחקן תלויה גם באיזו קבוצה בוחרת אותו, אילו הזדמנויות הוא מקבל בסגל, כמות הדקות שהוא נמצא על המגרש, המאמנים... יש הרבה אלמנטים. אבל יש לו פוטנציאל להיות שחקן מיוחד. כמה מיוחד - רק הזמן יגיד, אבל השיפור שהוא עשה השנה היה ניכר לעין. הוא הראה שהוא לא רק שחקן מאוד מגוון אלא שיש לו איכויות פנימיות שחייבות להיות אם אתה רוצה להצליח. להיות עמיד, מוכן להילחם, לא לפחד לקחת זריקות חשובות".

את מי הוא מזכיר לך מהשחקנים המפורסמים?
"הוא מאוד מגוון, הוא יכול לשחק בהרבה עמדות שונות. לא אעשה השוואות, אבל לא היו הרבה שחקנים כל כך מגוונים בעשר השנים האחרונות באירופה, לדעתי. מה הוא צריך לשפר? אני חושב שספרופולוס יודע את זה יותר טוב ממני. ל-NBA? אם אני צריך לתת לו עצה... אני חושב שהוא כבר יודע את זה, אבל אני מניח שהוא צריך לעבוד על להיות יציב ככל האפשר בזריקה שלו מבחוץ. זה חשוב מאוד. זה התחום הראשון בו ימדדו אותו. אם אתה כבר קלעי טוב ויציב, אז כבר מכבדים אותך ומגנים עליך בצורה ראויה, ואני חושב שקליעה היא תחום גדול. כמובן שזה תלוי באיך ישתמשו בו, באיזו עמדה... יש לו מבנה כל כך גדול כך שלפעמים הוא יהיה זריז מדי לעמדה אחת ואיטי מדי לאחרת. הוא מאוד חכם ויצטרך להתאים עצמו לתפקידים השונים".

עם ביטול הליגה הטורקית נוצר לכם חלל גדול. מה עושים עם השחקנים בחודשים הקרובים?
"יש דברים שאנחנו לא יכולים לדעת בוודאות כרגע בנוגע ללוח הזמנים, אבל יחד עם צוות המאמנים והשחקנים עצמם אנחנו מנסים לחשוב על העונה החדשה, שנצטרך יותר זמן להתכונן אליה. כי מה שקרה השנה זה משהו שלא קרה מעולם ובתקווה שלא יקרה יותר שוב, אבל השחקנים עברו תקופה ארוכה בלי להתאמן בכלל, ועכשיו זה עדיין לא אפשרי להתאמן בתנאים מסוימים בכל מדינה. חצי מהקבוצה נמצאת בטורקיה כרגע והחצי השני מפוזר בעולם. אנחנו צריכים לנסות למצוא קרקע משותפת ולהישאר בקשר עם כולם ולהנחות אותם באיך להתכונן למה שהולך לקרות בעונה הבאה. מנקודת המבט של הארגון, ההכנה לעונה החדשה תהיה ארוכה יותר, כי השחקנים יצטרכו להוריד חלודה ולהיות מוכנים".

כמו הרבה מועדונים, פנרבחצ'ה מתקשה כלכלית. אתה יכול לאשר או להכחיש את הדיווחים על כך שמשכורות לא שולמו בחודשים האחרונים?
"אני לא... אני לא האדם שצריך להרחיב בנושא הזה. אני יכול לומר שפנר הוא מועדון גדול, ארגון גדול, וכרגע, כמו כל מועדון אחר באירופה, נפגענו ממגפת הקורונה. אנחנו בתהליך של לנתח את התמונה המלאה, כי לפנרבחצ'ה יש הרבה ענפים, והמועדון מנסה לקבוע את התקציב העתידי. אין ספק שהמועדון רוצה להישאר הכי תחרותי שאפשר כי זו תמיד הייתה המטרה".

הבאת המאמן ז'ליקו אוברדוביץ' שינתה את המשחק בשנים האחרונות, שלטתם ביורוליג. האם יהיה בלתי אפשרי להשאיר אותו לשנה נוספת?
"לא, אני חושב שאף אחד לא יכול להגיד את זה. הוא דיבר... למעשה הוא לא דיבר, הוא פרסם הצהרה לפני שלושה שבועות, אני חושב, והוא אמר בברור שגם אם הוא בסוף החוזה, לפני שהוא יבדוק אפשרויות אחרות הוא יתעדף את האפשרות של להישאר בפנרבחצ'ה".

דווח גם שתהיה פגישה לגבי קוסטאס סלוקאס כי הוא עדיין תחת חוזה, אבל זה חוזה כבד. האם יש אופציה ממשית לשמור אותו?
"לא. דיווחים מהסוג הזה הם מה שאני קורא 'פייק ניוז בתקופת הקורונה'. הרבה חדשות מהסוג הזה התפרסמו בחודשים האחרונים. מצד אחד זה טוב כי זה שומר על עניין האוהדים בכדורסל על אף שאין יותר כדורסל על המגרש. יישאר בעונה הבאה? הוא תחת חוזה עם פנרבחצ'ה בלי אפשרות לצאת ממנו. זו תשובה מספקת?".

זו עונה מאוד קשה למועדון, הפסדתם ביותר משחקים מאשר ניצחתם, משהו שאתם לא רגילים אליו. מה לדעתך היה הגורם המרכזי לזה?
"ידענו שתהיה לנו התחלה קשה, כי שני הגבוהים הכי טובים שלנו היו בחוץ בגלל פציעות. היו לנו חמישה שחקניו שהשתתפו באליפות העולם ושניים מהם נפצעו, היו ארבעה שחקנים חדשים שהיינו צריכים לשלב, ושבעה מתוך תשעת המשחקים הראשונים שלנו היו בחוץ, אז ידענו שזו לא תהיה התחלה קלה. אבל ככל שהעונה התקדמה הרגשנו, גם בגלל צירוף של כמה שחקנים כמו נאנלי ותומאס, הרגשנו שדברים מתחילים להתחבר, וזה לא צירוף מקרים שהתחרות היחידה שהושלמה השנה הייתה הגביע הטורקי בו זכינו. זה לא צירוף מקרים שהתאוששנו והיינו בתמונת העלייה לפלייאוף היורוליג, אך העונה נקטעה. אני מסכים שזו לא הייתה עונה קלה, סוג של רכבת הרים, אבל כשדברים נעצרו הרגשנו שהייני במומנטום. העונה היא לא ספרינט, זה מרתון, אז ניסינו להיות תחרותיים במרתון הזה בסופו של יום".