דייויד בלאט הודיע: "אני חולה בטרשת נפוצה"

המאמן הישראלי פרסם פוסט אמיץ בו סיפר: "אני בר מזל, רבים עוזרים לי להתגבר. אני לא מתכוון להתלונן, זו אנרגיה מבוזבזת". למרות המחלה, בלאט ימשיך לאמן את אולימפיאקוס

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  19.08.19 - 13:29
תחילת כתבה

חזק יותר מכל דבר. בצעד אמיץ, דייויד בלאט הימם היום (שלישי) את עולם הספורט. בהודעה מרגשת וגלוית לב, אחד המאמנים הישראלים המעוטרים בכל הזמנים, סיפר באמצעות הרשתות החברתיות של אולימפיאקוס שחלה בטרשת נפוצה.

בגילוי אמיץ ונדיר, המאמן הישראלי בן ה-60 החליט לחשוף את המחלה עימה מתמודד כשבמקביל, מועדון הפאר היווני נותן לו תמיכה ועוזר בכל מה שצריך. במקביל לטיפולים במחלה, בלאט ימשיך לעסוק במקצוע אותו הוא כל כך אוהב, ויעמוד על הקווים של אולימפיאקוס, שתשתתף ביורוליג ובליגה השנייה ביוון בעונה הקרובה.

וכך כתב דייויד בלאט:

"ישנם רגעים שהחיים מטיחים בך דברים שבאמת אין להם שום הסבר סיבה או תירוץ. אלו רגעים שכאשר אתה מפנים אותם עליך לעשות בחירות שבוחנות את האופי האמיתי שלך.

לפני מספר חודשים אובחנתי במחלת-  PPMS - טרשת נפוצה ראשונית. זו מחלה שיש לה צורות רבות ומתבטאת בדרכים שונות לאנשים שונים. זוהי מחלה של מערכת חיסונית שיכולה ועשויה במובנים רבים לשנות את איכות חייך ואת היכולת לבצע אפילו את הפונקציות הבסיסיות ביותר בדרכים שתמיד נראו לך נורמליות.

כשגברתי על ההלם והכאב הראשוני של ההבנה של איך זה יכול לשנות את חיי מהיום והלאה, החלטתי שאני לא נכנע לשום דבר. כל שעניין אותי היה, להסתגל ולמצוא דרכים להמשיך את חיי באופן רגיל ככל האפשר.  הדבר הראשון שעשיתי היה לחזור למתודולוגיית האימון שלי בכדורסל לפתרון והתגברות על קשיים. זהו תהליך שלושת השלבים שלי:

1. מה הבעיה?
2. מדוע זה קרה?
3. איך נתקן את זה?

ובכן, הבעיה היא PPMS שבמקרה שלי וגילי מתבטא בעיקר בחולשה של הרגליים. עייפות/איזון וכוח הם נושאים מהותיים עבורי. לקחתי על עצמי מערך אימון ספציפי עם תרגילים לחיזוק ואיזון, כמו גם שחייה ואימוני מים כדי לשפר את המצב הכללי בגוף ולעזור בתנועות שרירים ותנועה. אני מנסה להיות פעיל יותר מפחות, אפילו אם זה תנועות פשוטות כדי לא לאפשר לשרירים להתכווץ. אני מאתגר את עצמי לבצע פונקציות פשוטות שהכי קלות עבור רוב האנשים אבל עכשיו מאוד מקשות עליי.. אני עובד. אני מתחזק ואני דורש מעצמי יותר מאשר פחות.

למה זה קרה? ובכן, הסיבה לכך שאדם סובל ממחלה זו אינה ידועה. נותר לקבל שזה מה שזה, ולהתמקד במיצוי הטוב ביותר מכל המשאבים הזמינים ושיפור המצב. היום ובהמשך. הדרך הקלה היא ליפול לעצב ועגמומיות פיזית. מאבק זה הוא אמיתי ומתמשך שכן לא ניתן לרפא את המחלה אך בהחלט ניתן לעצור אותה מלהחמיר. יש רבים שיש להם אתגרים גדולים עוד יותר, וכולם חייבים להילחם את הקרבות שלהם. כולם חייבים להיות בעלי אומץ ונחישות ולעולם לא לוותר על עמדות, להתקדם ולחיות את החיים באיכות הגבוהה ביותר האפשרית.. תשכחו מלחפש את הסיבה שבמקרה זה, זו לא שאלה שניתנת לתשובה .. התמקדו בדבר הבא ..

איך נתקן את זה? ובכן, נלך לעבודה. נעשה תוכנית. נעבוד קשה כל יום. נמשיך לעמוד עם הראש מעלה. אנו נסתגל, נשנה ונחפש דרכים לשיפור או לתחזוקה. אנו נחנך את עצמנו למצב החדש. נמצא אנשים שאנו יכולים לשתף אותם ויכולים לעזור לנו. נהיה פתוחים וכנים עם עצמנו ועם אחרים המחפשים מודעות ולא מסתתרים או מתנערים מתפיסת הפגיעות. אני התברכתי בתמיכתם של כל כך הרבה אנשים טובים ואוהבים. אלה שתומכים ועוזרים ולכל הפחות מבינים שבעוד אני נראה ומתפקד קצת אחרת אני עדיין אותו האדם. והם לא נותנים לי לשכוח עובדה זו גם כשאני קצת מתוסכל או מיואש. רחמים עצמיים לא עושים דבר מלבד לטפח לעודד ולבנות את המדרון החלקלק כלפי מטה שקשה יותר לקום ממנו.

אני מאמן! והתפקיד שלי הוא להנהיג, ללמד ולעורר השראה להרבה אנשים. להיות פחות זריז או פעיל לא משפיע על היכולת שלי לעשות את הדברים האלה. אני בר מזל. יש לי רופאים נהדרים, פיזיותרפיסטים והנהלה שמקבלים את המוגבלות שלי ועוזרים לי להתגבר. איך אוכל להתלונן? אני בהחלט לא יכול ואכן אני לא, זוהי אנרגיה מבוזבזת. ובזמן שאני מבקש מהשחקנים והצוות שלי להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם, אני חייב לבקש ואפילו לדרוש מעצמי לעשות את אותו הדבר.

ג'ון וודן הנהדר אמר פעם 'הדברים מסתדרים הכי טוב עבור אלו שמניבים את המיטב מכל מצב. מצבי הוא לא פיקניק אבל לרבים זה קשה יותר. באחריותי להיות דוגמא לכולם להמשיך לחיות את החיים בצורה הטובה ביותר. ולעולם, לעולם, לא לוותר!!"

ילדיו של דייויד בלאט, שני, עדי, תמיר ואלה, פרסמו גם כן פוסט מרגש: "אנחנו רוצים לומר תודה לכל אלה שהביעו דאגה ושלחו תמיכה לאחר ההודעה של אבא. אנחנו מעריכים את זה. אבא, אנחנו יודעים שתילחם בזה ותמשיך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמך. אוהבים, הילדים".

על המחלה
טרשת נפוצה היא מחלה דלקתית כרונית (נמשכת כל החיים) של מערכת העצבים המרכזים, שבה פוגעת מערכת החיסון בתאי העצב. תוצאותיה יכולות לבוא לידי ביטוי בפגיעה במח ובעמוד השדרה.

בישראל יש כ-5,000 חולי טרשת נפוצה ובעולם כולו נאמד מספרם בכ-4 מיליון. עדיין לא נמצאה תרופה שיכולה לרפא את המחלה, אולם יש כמה תרופות שיכולות לטפל בתסמינים ולמנוע את התקדמות המחלה.

אין פסגה שלא כבש על הפרקט
דייויד בלאט הגשים במהלך הקריירה שלו את כל החלומות שמאמן יכול לדמיין. מי שהתחיל את הקריירה כמאמן אליצור נתניה אי שם ב-1988 הפך למאמן המעוטר ביותר שידע הכדורסל הישראלי, כשזכה בלא פחות מ-16 תארים קבוצתיים.

בישראל הוא זכה ב-5 אליפויות ו-3 גביעים, כשההישג הבולט ביותר שלו היה כמאמן הראשי של מכבי ת"א, אותה הוביל לזכייה האחרונה שלה ביורוליג ב-2014.

יחד עם זאת, בלאט הוא הרבה מעבר להצלחה רק בישראל. זכייה באליפות אירופה עם נבחרת רוסיה, אליפות איטליה עם בנטון טרוויזו, מדליית ארד אולימפית וזכייה ביורוקאפ עם דרושפאקה. זה רק על קצת המזלג.

אין דבר שבלאט לא השיג ביבשת, וזה מה שגרם לו גם לנסות ולהגשים חלום כשהפך למאמן הישראלי הראשון ב-NBA. בלאט עמד על הקווים של קליבלנד בעונת החזרה של לברון ג'יימס והוביל אותה עד לגמר ה-NBA, שם הפסיד לגולדן סטייט, בעונה שסחפה מדינה שלמה.

גם עכשיו, בלאט ימשיך לעסוק במה שהוא הכי אוהב ומה שהוא הכי יודע: לאמן כדורסל, כשהוא הבהיר שלצד המחלה הוא יעשה הכל כדי להמשיך לעמוד על הקווים.