ביקורת על קטש והמחשבות על שינוי: סדקים בירושלים

ההפסד לבורגוס, השני ברציפות בליגת האלופות, הוביל לביקורת בתוך המועדון. "איך יכול להיות שבכל התקופה האחרונה, אנחנו מוצאים עצמנו רודפים כבר אחרי הרבע הראשון?", תהו בבירה. קופשאס וקאזינס עלולים לשלם את המחיר. האתגר הבא: מכבי תל אביב בגביע

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  21.11.19 - 09:12
תחילת כתבה

הפועל ירושלים בתקופה לא טובה, יש שיאמרו אפילו שמדובר במשבר: האדומים נוצחו 91:84 על ידי בורגוס בליגת האלופות של פיב"א, ורשמו הפסד שני ברציפות במפעל. בתווך היה ניצחון לא משכנע על הפועל תל אביב בשמינית גמר הגביע, אבל הכי מטריד - ביום השני הקרוב מחכה לקבוצה המקרטעת של עודד קטש רבע גמר הגביע (אם תופיע אליו) מול מכבי תל אביב.

המשחק בספרד חשף מספר ליקויים, בראשם חוסר האגרסיביות המשווע של האדומים בתקופה האחרונה. הדבר בא לידי ביטוי במאבק על הכדורים החוזרים - נכון, בורגוס היא קבוצת ריבאונד מצוינת, אבל אתמול היא ממש חגגה מתחת לטבעות עם 51 ריבאונדים (17 בהתקפה) מול 27 בלבד של הירושלמים. "הם שיחקו טוב יותר, ניצחו בגדול בריבאונד ועשו נקודות מהזדמנות שניה", אמר ג'ייקובן בראון שסיים עם 22 נקודות. "אם נשחק הגנה טובה יותר, זה ייתן לנו סיכוי טוב יותר לנצח משחקים".

בירושלים הסיקו מסקנות מסיום העונה שעברה ובנו בקיץ קבוצה שאמורה להיות, לפחות על פניו, יותר קשוחה, יותר שורטת ובעלת אוריינטציה מעט יותר הגנתית. אתמול, זה ממש לא היה הסיפור. "זה מפתיע שבכלל נשארנו במשחק", סיכם עודד קטש, לאור הנחיתות במאבק על הכדורים החוזרים. טרנט לוקט הוסיף: "עשינו כמה דברים טובים, אבל ברגע שמאפשרים כל כך הרבה ריבאונד התקפה, נותנים לקבוצה השניה יותר פוזשנים, וגם אם עושים הגנה טובה, דברים לא עובדים. נהיה צריכים לתקן את הדברים".

נכון, יש לא מעט שחקנים שנמצאים בכושר אישי פחות טוב ואחרים לא ממש בקצב. אבל ברגע שההגנה לא מתפקדת כמו שצריך, הביקורת מופנית לכיוון המאמן. בירושלים מאוכזבים מקטש בעיקר לאור העובדה שהקבוצה היתה אמורה להיות במקום אחר מבחינת אינטנסיביות ונחישות. "איך יכול להיות שבכל המשחקים בתקופה האחרונה, אנחנו מוצאים את עצמנו רודפים כבר אחרי הרבע הראשון?", תהו בבירה.

המשחק בספרד היה מאותם משחקים שאחריהם עושים חושבים. זה כבר לא ערב אחד פחות טוב, אלא רצף רע של משחקים, שלא מזכיר כמעט בכלום את הריצה היפה של פתיחת העונה. בירושלים כבר בודקים את שוק השחקנים בתקופה האחרונה, ומי שעלולים לאבד את מקומם הם מינדאוגאס קופשאס ואייזאה קאזינס, שלא נרשמו לליגה ונראים לא מחוברים לחלוטין.

קופשאס קיבל אתמול 5 דקות ו-50 שניות, בהן קלע 2 נקודות והעמיד את מדד הפלוס-מינוס הנמוך ביותר - 10- בדקות שלו על הפרקט. קאזינס, שפתח בחמישיה, קיבל 6 דקות ו-46 שניות, וגמל למאמן שלו בשום תרומה סטטיסטית, פרט לחמש עבירות - ממוצע של עבירה בכל דקה ו-21 שניות. "הוא לא תורם, התקפית או הגנתית, מאז שהתחילה העונה", אמרו בירושלים. "את הדקות שלו אפשר היה לתת לבר טימור, ולקבל בוודאות תפוקה טובה יותר".

לא מעט פעמים התלוננו בהפועל ירושלים על העומס, ורק הסערה האחרונה סביב מועד רבע גמר הגביע היא על זמני מנוחה. אבל בשביל להקל בעומס, צריך לחלק את הדקות כדי שהנטל לא ייפול על שחקנים ספציפיים. "זה נראה שיש פה שחקנים שעודד פשוט לא סומך עליהם", אמרו בירושלים.

חמשת הזרים המובילים, שגם רשומים לליגה, קיבלו בין 23 ל-35 דקות, תמיר בלאט (שלא פתח בחמישיה) הסתפק ב-17. חמשת האחרים (לוי, זלמנסון, טימור, קאזינס וקופשאס) קיבלו פירורים וקלעו ביחד 2 נקודות. טימור, אגב, נכנס רק 4 דקות לסיום, אחרי שקאזינס ספג את העבירה החמישית, ואפילו לא זכה לסיים את המשחק, שכן קטש החליף אותו בדקה האחרונה.

ירושלים תנחת הערב בישראל ותתחיל את ההכנות לרבע גמר גביע המדינה מול מכבי ת"א, כאשר במקביל עדיין עומד האיום על החרמת המשחק, אם לא יוזז המשחק מול הפועל חולון ביום רביעי. במנהלת הליגה עושים מאמצים כדי למצוא תאריך חלופי, אבל כרגע עדיין אין פתרון.