"באו לנקום": הסכסוך בין אוהדי ב"ש לחולון

עבר אלים ומחצית פרועה. בדרום טענו: "אלה אוהדי הכדורגל". צפו

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  17.11.19 - 10:35
תחילת כתבה

על פניו, לא אמורה להיות סיבה אמיתית ליריבות בין אוהדי הפועל חולון לאוהדי הפועל באר שבע בכדורסל. בין המועדונים אין יריבות היסטורית כלשהי, בשנים האחרונות לא היה משחק שהיווה טריגר לכך וגם מענפים מקבילים אין מטענים כאלו ואחרים. אבל בכל זאת, במהלך השנים האחרונות היו מספר של אירועים אלימים בין הקבוצה, שהכשירו את הקרקע לתקרית המבישה בפתיחת הרבע שלישי בשמינית גמר הגביע אמש.

בתחילת המחצית השניה שעטו לפתע אוהדי הפועל באר לעבר היציע החולוני במטרה להתחיל בעימות, כשהם מנצלים את העובדה שבמקום נוכחות מועטה של אבטחה. לאחר מספר רגעים של חילופי מהלומות, כוחות משטרה רבים הגיעו למקום והפרידו. למרות שלא היו עצורים, במרחב הנגב פתחו בחקירה וייתכן כי יהיה עצורים בימים הקרובים. גם איגוד הכדורסל צריך להתערב בעניין, שכן גם אם האירוע לא צויין בדו"ח השיפוט - כבר היו תקדימים בעונות האחרונות של העמדות לדין על פי צילומי הטלוויזיה.

בהנהלת הפועל באר שבע מאוד לא אהבו לראות את המחזה ביציע, וטענו כי אותם אוהדים פורעים הם בכלל אוהדי קבוצת הכדורגל, שלא פוקדים בדרך כלל את אולם הכדורסל, והגיעו אתמול רק כדי "לסגור חשבון" עם האוהדים בצהוב-סגול.

היסטוריה של אלימות
אותו חשבון נפתח, מסתבר, בעונת 2016/17, במשחק רבע הגמר הגביע בין השתיים, כאשר באר שבע עוד הייתה בליגה הלאומית. בסיום אותו משחק השליכו אוהדי ב"ש אבנים לעבר אוהדי חולון, שבתגובה תקפו פיזית את אוהדי ב"ש. לא התבצעו מעצרים בסיום אותה קטטה.

בשנים האחרונות המשחקים עברו ללא אירועים מיוחדים, עד למשחק הליגה בשבוע שעבר. במחצית, התפתחה תגרה בין מספר אוהדי חולון לחברת האבטחה, בסמוך ליציע של האוהדים שהגיעו מבירת הנגב. מספר אוהדים מבאר שבע "הכניסו" את עצמם לקטטה, בסיומה נעצרו גם שני אוהדים של חולון.

למשחק אתמול, כך טוענים בחולון, הגיעו אוהדי ב"ש במיוחד כדי "לנקום", טענה שמתיישבת עם הטענה של הנהלת ב"ש, שאותם אוהדים אכן מזוהים יותר עם קבוצת הכדורגל. "הכתובת היתה על הקיר", אמרו בחולון. "התרענו לפני המשחק שתהיה אווירה אלימה, וזה באמת מה שקרה". יש לציין שהאלימות אתמול החלה עוד לפני התקרית ביציעים. במחצית, המזנון הפך לשדה קרב, כאשר חפצים התעופפו לכל כיוון. בב"ש טוענים כי מה שהצית את האירוע היה תקיפה פיזית של אחד מאוהדי חולון.

מה שקרה ביציע היה ההמשך הישיר למה שקרה במחצית, וככל הנראה היה גם מתוכנן. כ-20 אוהדי ב"ש, לבושים כולם בשחור (כפי שניתן לראות בתמונה) התיישבו באיזור הקרוב ביותר ליציע של אוהדי חולון, ובתחילת הרבע השלישי, כאמור, נכנסו ליציע והביאו לפתיחת המהומה, שנמשכה דקות ארוכות עד שנרגעה לחלוטין. בסיום, אגב, המשטרה נפרסה בכוחות מתוגברים מחוץ לקונכיה, כדי לחצוץ בין המחנות - ואכן, לא היו אירועים חריגים.

בשורה התחתונה, בין שני הקהלים ישנה מתיחות לא ברורה. אתמול היא הגיעה לשיא ורק במזל לא הסתיימה עם פצועים, לאור העובדה שעד שהגיעו כל כוחות האבטחה, עשרות אוהדים היו מעורבים בחילופי בעיטות ואגרופים. יהיה מעניין לראות כיצד ינהג האיגוד, והאם גם המשטרה תיערך בהתאם בפעם הבאה ששתי הקבוצות הללו ייפגשו ראש בראש.