הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המחאה ועתיד גודס: סיכום הגמר של ראשל"צ

הכתומים מעודדים למרות ההפסד. המאמן: "יש לנו דרך וכיוון"

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  28.05.21 - 06:36
תחילת כתבה

ההיסטוריה תזכור שמכבי ראשון לציון הפסידה 86:69 בגמר הגביע המדינה למכבי תל אביב, על פניו - תבוסה ב-17 הפרש. אלא שהכתומים יצאו מהמשחק הזה בתחושת גאווה גדולה, שכן ההפרש מרמה: בחלקים נרחבים של המשחק הסגל הישראלי, הצעיר והקצר של גיא גודס נתן פייט לאחת הקבוצות העשירות באירופה. "היינו קצרים ובסוף נפלנו מהרגליים", הודה אחד משחקני ראשל"צ בסיום. "בסופו של דבר העומק הכריע".

גם נמרוד טישמן, ששיחק 31:30 דקות אתמול, יצא בראש מורם: "אני גאה בכולם. זה היה מצב לא אידיאלי, לעלות ככה מול מכבי ת"א, כשאיבדנו את השחקנים המובילים שלנו. ידענו את הבדלי הרמות, אבל נתנו הכל ורצינו לראות איך המשחק יתפתח. אנחנו יוצאים מחוזקים מהערב הזה. הוכחנו גם שהכדורסלן הישראלי חי ובועט ויש לו עתיד טוב".

כמובן שאי אפשר להפריד את מה שקרה על הפרקט אתמול (חמישי) לכל ההתנהלות בתקופה האחרונה סביב הגמר. בראשון לציון הרגישו שאיגוד הכדורסל ומכבי תל אביב לא הלכו לקראתם כדי לאפשר משחק הוגן וספורטיבי ככל הניתן, ולכן באו עם מחאה "מהבית". הנהלת המועדון דנה בימים האחרונים בדרכים למחות, כשמספר אפשרויות היו על השולחן, כולל לדוגמה להופיע לטקס הענקת הגביעים בחולצות שחורות.

בסופו של דבר, בקבוצה בחרו למחות בדרך שלהם: שלושה שחקני נוער ("טל פלד הוא עדיין שחקן נוער שמושאל לבוגרים", אמר גודס) עלו בחמישייה, ביניהם שניים - עומר חממה ויוגב עובדיה - שמעולם לא שיחקו בליגה הבכירה. דווקא החמישייה הזו, יחד עם עידו פליישר ונועם אביבי, עלתה ליתרון אבסורדי של 0:7. המחאה הנוספת הגיעה בסיום, כאשר כל הקבוצה ירדה בזמן הנפת הגביע של מכבי ת"א - כשכל אנשי המועדון וגם ראש העיר רז קינסטליך נתנו רוח גבית למהלך הזה. "לא היה אדם אחד באולם שחושב שהמחאה שלנו לא מוצדקת", אמר אחד מאנשי הקבוצה. גודס, שאישר שהפעולות הללו הגיעו כהוראה של ההנהלה, הוסיף בעניין: "זו הייתה המחאה השקטה שלנו, לעלות עם הצעירים, נציגות של כחול-לבן. אמרתי לחבר'ה שכשהם יצאו הובלנו 6-7, אז מבחינתי הם ניצחו את הערב הזה".

על הפרקט, אם כן, למרות שראשון לציון הופיעה עם זר אחד וללא ארבעה שחקני חמישייה (כולל נועם דוברת הפצוע), היא איכשהו נשארה בעניינים כל הזמן. איגור קולשוב (18 נקודות) נתן משחק נהדר, אקיל מיצ'ל (17 נקודות) סיפק משחק הקרבה נפלא, טל פלד (11 נקודות) הראה שוב שאולי גדל פה קלע ישראלי ברמה היסטורית, כשגם גולן גוט, נועם אביבי וטישמן סחטו את עצמם עד הקצה.

כל זה, אחרי ימים ארוכים שבהם הם שומעים, בעיקר מתוך הקבוצה שלהם, שהם מגיעים לגמר הזה כסוג של צאן לטבח. "לא נתנו לדיבורים מסביב להשפיע, זאת הייתה בחירה אם לקחת ללב או לקחת את זה כאתגר", אמר טישמן. "הראו לנו כתבות שנכתבו בתקשורת, אבל ידענו שאנחנו באים לעשות את הכי טוב שלנו. ידענו שכבר קרו ניסים בספורט, התמקדנו בזה. לא התמקדנו בכמה המשחק הזה ייגמר".

גודס סיכם: "אני מאוד גאה שלפחות מאז שהגעתי לקבוצה הגענו לארבעה גמרים, זה לא מובן מאליו מחוץ למכבי תל אביב וירושלים. יש לנו דרך וכיוון, ובסטנדרטים שלי הפכנו להיות מועדון מוביל, תוך כדי שיתוף צעירים. עשינו את זה בצורה פנטסטית, היום עשינו הכי טוב שאפשר עם שישה שחקנים, אבל זה לא הספיק. נתנו פייט גדול, שאפו לכולם".

מכבי ראשון לציון לא תעלה לפלייאוף, לכן משחק הליגה במחזור האחרון בשבת מול הפועל באר שבע הוא לפרוטוקול בלבד עבורה - וכבר אפשר להתחיל להסתכל קדימה. השאלה המשמעותית מכולן היא שאלת גודס, שמסיים חוזה. בראשון לציון היו רוצים מאוד להשאיר את המאמן לעונה נוספת, אבל מודעים לעובדה שלאור ההצלחה הגדולה שלו במועדון בשנים האחרונות צפוי לו ביקוש רב בקיץ, גם מקבוצות באירופה. "מבחינה אישית אני אקח כמה ימים, אשב עם הסוכן שלי, אבין מה יש על השולחן ואקח את ההחלטה הכי טובה", אמר המאמן. היה וגודס יבחר שלא להמשיך, מי שיילקח בחשבון כאחד המחליפים האפשריים הוא עוזר המאמן דרור כהן, שנמצא במערכת כבר קרוב לחמש שנים ומוערך מאוד ברמה המקצועית.

שחקן נוסף שקרוב לוודאי יעמוד במרכז העניינים הוא נועם דוברת, בו מעוניינות מאוד מכבי תל אביב והפועל ירושלים. הרכז בן ה-18 חתום לעונה נוספת, כך שקבוצה שתחפוץ בשירותיו תצטרך לשלם ביי אאוט גבוה, אם כי בראשון לציון היו רוצים לראות אותו ממשיך בכל מקרה ומוביל את הקבוצה עונה נוספת.