הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

האווי לאסוף נפטר אחרי מאבק במחלת הסרטן

סנטר מכבי ת"א, הפועל ת"א, הפועל ירושלים והנבחרת בעבר הלך לעולמו בגיל 57. הותיר אחריו אישה ושני בנים

רועי גלדסטון  07.02.13 - 16:00
תחילת כתבההאווי לאסוף, שחקן מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, הפועל ירושלים ונבחרת ישראל לשעבר, הלך לעולמו בגיל 57 לאחר מאבק במחלת הסרטן. הסנטר לשעבר, שהגיע לארץ למשחקי המכביה ב-1977, הותיר אחריו אישה ושני בנים.

"זה מצמרר, כואב ולא מתקבל על הדעת", ספד שמעון מזרחי. "האווי הלך לעולמו מוקדם מדי, הוא היה ספורטאי נהדר גם אחרי שפרש נראה בסדר גמור. חבל לי מאוד, האווי היה גדול, תרתי משמע. הוא היה משכיל, איש שיחה נעים וכדורסלן למופת שגם שירת את הנבחרת. עוד אחד מהספורטאים שהמכביה הביאה לישראל".

לאסוף (2.10 מ'), יליד פילדלפיה שהגיע כאמור לישראל בגיל 22 כחלק מנבחרת שכללה גם את ווילי סימס ודני שייס, נחת בארץ בעקבות הצעה מהפועל חיפה לשחק במדיה שנה, להרוויח כסף ולחזור לארצות הברית. זו הייתה תחילתו של רומן שנמשך 15 שנים כשחקן פעיל בישראל.

אחרי שלוש שנים במדי הפועל חיפה הצטרף למכבי תל אביב, אז אלופת אירופה ומחזיקת הגביע הבין-יבשתי. הוא נחשב במשך 6 שנים למחליף אמין בעמדות הפורוורד והסנטר וזכה עם הצהובים ב-6 אליפויות רצופות והגיע איתם לשני גמרים אירופאיים.

בעונת 1987/8 הפתיע האיש עם השפם כשחצה את הכביש ועבר להפועל תל אביב, במדיה קלע 463 נקודות בליגה המקומית. בעונת 1991/2 עבר למכבי חדרה, עזר למנוע ירידה ובקיץ הבא עבר להפועל ירושלים, אך עזב לאחר שנדחק לספסל ובסיום עונה של בעיות כלכליות ותהפוכות בבירה החליט לפרוש, על אף הצעות מגליל עליון ומחיפה להצטרף לשורותיהן.

לאסוף התאזרח בארץ, היה דובר עברית וראה עצמו תמיד כישראלי. הוא שותף ב-99 משחקים במדי הנבחרת וקלע 960 נקודות, שיא למתאזרח. במדים הלאומיים שותף בשתי אליפויות אירופה, בטורניר הקדם-אולימפי ובאליפות העולם 1986 היה אחד הבולטים בסגל עם ממוצע של 13.5 נקודות למשחק. לאחר חזרתו לפילדלפיה עבד כאיש מכירות בחברה העוסקת במאגרי מידע של פסקי דין וספרות משפטית וסיפק שירותי מחקר לעורכי דין. בשנים האחרונות אף חזר לשחק במרכז הקהילה היהודית בעיר, לפני שהמחלה הכריעה אותו.

איגוד הכדורסל והעומד בראשו, אבנר קופל, מסרו תנחומים למשפחה. מאמן מכבי חיפה בראד גרינברג ומאמן מכבי ת"א דייויד בלאט, חברים אישיים של האווי לאסוף, פירסמו יחד הודעה: "היום התבשרנו על פטירתו של האווי לאסוף, ששיחק שנים רבות בליגה הישראלית וכן בנבחרת ישראל. האווי היה חבר שלנו ושל רבים אחרים, איש של כבוד, שאהב את מדינת ישראל וקרא לה הבית שלו במשך יותר מעשור. הוא יחסר לכולנו. מי ייתן וינוח על משכבו בשלום".

גם מטעם האלופה נמסרה הודעת ניחומים: "מועדון הכדורסל מכבי ת"א קיבל בצער רב את הבשורה המרה על מותו של שחקן הקבוצה בעבר, האווי לאסוף - שחקן ובן-אדם משכמו ומעלה, איש מקסים ואציל, אהוב על הבריות, שאהב מאוד את מדינת ישראל והותיר אחריו זכרונות רבים וגעגועים".