שקט, עובדים: האליפות היא הישג ענק, כעת הפנים לאלופות

לא פשוט לזכות בתואר פעמיים ברציפות, אבל הדרך של גולדהאר וקרויף הוכיחה את עצמה והמטרה הבאה של מכבי ת"א תהיה שלב הבתים בצ'מפיונס. וגם: העתיד של פאולו סוזה

לירן שטראובר
לירן שטראובר  04.05.14 - 13:00
תחילת כתבה

הרגע הזה שבו האליפות הופכת לרשמית, הוא משהו שקשה להסביר במילים. ברגע אחד הכל מתפרק – העומס, הפציעות, הרגעים השמחים והפחות שמחים. יש נפילת מתח, אתה עומד, שמח עם עצמך אבל לא באמת מעכל מה עשית. רק כמה ימים לאחר מכן מבינים את גודל ההישג, את הזכות שנפלה בחלקך לשמח מאות אלפי אוהדים. הלם, אבל חיובי.

לנסות להשוות בין האליפות הזאת לבין זו של השנה שעברה זה לחטוא לאמת. האליפות הקודמת הייתה אמנם נראית מרשימה ואיכותית יותר, אבל גם המספרים של מכבי תל אביב העונה היו מרשימים. אנשים מזלזלים משום מה, אבל לא פשוט לזכות פעמיים ברצף, ולהתגבר על כל נפילות המתח האפשריות והשובע האפשרי של השחקנים. מה שמייחד את האליפות הזו, היא האמירה של השחקנים בסוף המשחק, שהבהירו שאין אגו בקבוצה, ומדובר בקבוצה שאגו היה השם השני שלה במשך שנים. זה מראה כמה הקבוצה בריאה. מכבי רצה כל השנה בצמרת ושלטה בליגה, תוך כדי יציבות במערכת ושקט תעשייתי. קשה לאנשים להבין את מה שקורה בתוך המערכת, ולראות איך בשנתיים האחרונות השקט גבר על כל האש שהיינו רגילים לראות מסביב. על זה מגיעות מחמאות למיץ', ג'ק וג'ורדי.

כשקרויף וגולדהאר מדברים על דרך ועל רצון לייצר תרבות ומסורת, המטרה שלהם היא להפוך את הקבוצה למועדון זולל תארים ולכזה שיהיה הכי גדול בארץ. לקחת אליפות ועוד אליפות ועוד אליפות. בשביל זה, מכבי תצטרך לשדרג את עצמה בזרים טובים יותר וגם בישראלי אחד או שניים טובים יותר. אני מניח שכבר בקרוב יחלו פגישות מקצועיות כדי לראות איך משדרגים את הקבוצה, כשהחלום צריך להיות ליגת האלופות. גם למכבי, עם כמה שהיא גדולה, זה ממש לא יהיה פשוט ולא יהיה קל להגיע לשלב הבתים, למרות שמכבי תהיה מדורגת. אם מכבי תמשיך בקצב שלה, בשקט, בסוף היא תגיע לליגת האלופות. גם אם זה ייקח עוד שנה.

כולם מדברים על זה שמכבי היא קבוצה של שחקן אחד, ערן זהבי. יכול להיות שזהבי הוא שחקן גדול מבחינת האיכויות וההשפעה שלו, אבל הדיבורים האלה עושים עוול לשחקנים אחרים – משפיעים לא פחות. כל אחד מהשחקנים תרם את החלק שלו, ובזכותם זהבי בלט כל כך והפך לשחקן העונה. מהשוער, דרך ההגנה בראשות קרלוס גארסיה, הקישור עם אלברמן, ראדי ומיכה ועד טל בן חיים ופריצה. כולם תרמו את שלהם.

להערכתי פאולו סוזה ימשיך, וצריך להמשיך. העבודה שלו הייתה טובה כל העונה, גם אם היו דברים שקרויף פחות הסכים איתם. גם הרצונות של ג'ורדי ושל סוזה לשדרג את הקבוצה יצטרכו להתחבר עם הרצון של גולדהאר לפתוח את הכיס עוד קצת. מפה, ניתן למכבי לעשות את מה שהם עושים הכי טוב: לעבוד בשקט.

ומשפט לסיום. דבר נוסף שמכבי התחילה בתקופה האחרונה, הוא לתת את הכבוד לשחקני העבר ובב"ש היו אלה האחים ברומר, גדי ואלון. המשך ישיר לעשייה נכונה ולחשיבה נכונה. זה התחיל עם הטקס המכובד שעשו לי, וריגש אותי, והמשיך איתם. ככה צריך לפעול מועדון גדול.