יצאת גדול

היחסים עם רוני לוי ("הייתי ילד ולא הבנתי"), הבעיות הכלכליות של מכבי נתניה ("שחקנים סיפרו לי שאין להם כסף לאוכל"), התדמית שלו ("תמיד יחכו לי, השלמתי עם זה") ובקשת הסליחה מאוהדי חיפה. ערן לוי פותח הכל בראיון מיוחד, כולל מבט ראשון על אחוזי השומן

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  27.02.15 - 14:00
תחילת כתבה

שבעה שערים ושמונה בישולים, זהו המאזן של ערן לוי העונה בליגת העל – עוד עונה בה הקשר/חלוץ/פליימייקר מוכיח שמספרים, ולא משנה איך תהפכו זאת, תמיד יהיו לו. הכוכב של מכבי נתניה, שהיה חתום על החזרה לליגת העל עם 16 שערים בכל המסגרות, ממשיך גם העונה באותו הכושר ובתקופה האחרונה – במיוחד מאז שהגיע רוני לוי  - הוא פורח מתמיד. ארבעה שערים בששת משחקי הליגה האחרונים, בתוספת מספר בישולים זהה, הפכו אותו לברמוטר של הקבוצה ולאיש שיחד עם קאיודה מנסה לשחוף אותה ממאבקי התחתית לפלייאוף העליון.

בראיון מיוחד לערוץ הספורט, ערן לוי מדבר על הימים הלא פשוטים שעוברים עליו ועל חבריו בצל בעיות המשכורות, מספר על המהפך שעבר ועל אימוני הכושר והפילאטיס שהוא עובר באופן אישי לחיזוק הגוף, וגם, בפעם הראשונה בקריירה, חושף כמה אחוזי שומן יש לו בגוף, בבדיקה שנערכה בסניף הולמס-פלייס בנתניה.

האמנת שנתניה תהיה כל כך קרובה לפלייאוף העליון?
"לא. עברנו תקופה קשה, במיוחד עם הקטע הכספי שהשפיע בכל פרמטר במגרש. בחודש האחרון אנחנו עשים משחקים מאוד טובים נגד קבוצות טובות, ואני שמח מאיפה שהקבוצה נמצאת כרגע – אך עדיין לא רוצה לדבר על פלייאוף עליון או תחתון. כרגע, צריך להסתכל למטה יותר מאשר על למעלה בשביל שלא נהיה חוצפנים".

אפרופו, המשחק הקרוב הוא מול מכבי חיפה. זה עדיין עושה לך משהו מיוחד?
" זה עושה לי משהו מיוחד תמיד. אי אפשר להתעלם ואי אפשר לשכוח שגדלתי במכבי חיפה. זה גם המקום עבורי להודות במשהו קצת לא במקום שעשיתי. כשעליתי ליגה עם הפועל חיפה, לפני שש עונות, לקחתי את המיקרופון ואמרתי כמה מילים שלא הייתי צריך להגיד. הייתי ילד וחגגתי, וזה נכון שמה שעשיתי - עשיתי, אבל זה לא במקום וזו הייתה טעות".

"זו הייתה טעות. גדלתי במכבי חיפה ופתאום מגיעים אלפי אוהדים ירוקים בקריית אליעזר, ושרים נגדי. אבל אין לי משהו רע עם מכבי חיפה, כבר עבר הרבה זמן. אני מתעסק נטו בכדורגל ולא במה שמסביב - ואם הקהל של מכבי חיפה יקלל אותי זה בסדר גמור".

"כיף לשחק מול מכבי חיפה. זו קבוצה גדולה ואי אפשר להתעלם מכך, בטח כשמגיעים לאצטדיון החדש עם הקהל שלהם. אסור להפסיד נקודות או לפספס את זה כי אנחנו במומנטום טוב. נצטרך להיות זהירים".

מה הביא איתו רוני לוי?
"מגיע לו הרבה קרדיט. אני מכיר את המאמן והוא מכיר אותי טוב. הוא הביא את כל הנקודות שהוא צריך".

כשרוני לוי הגיע, אמרו שהוא וערן לוי לא יסתדרו.
"על ערן לוי אפשר להגיד הרבה דברים, וזה תמיד בצד השלילי, אבל אני שמח שאני מוכיח אחרת. באוגוסט אהיה בן 30 – ואין לי סיבה להסתכל אחורה. רוני הוא מאמן היום, ואני יודע שהוא המחליט. אז הייתי ילד. לא הבנתי, ולא הפנמתי".

"אם אקשיב לכולם, אכנס למרה שחורה"
אבל עדיין יש לך את התדמית של השחקן הבעייתי.
"תמיד יישאר 'הפרובלמט, הבעייתי'. תמיד יחכו לי. גם אם אתן משחק טוב ויפרגנו לי - יגיע משחק פחות טוב ויגידו אחרת. זה לא יפסיק ולא יעלם. עוד לא עשיתי אימון עם רוני לוי וכבר החליטו שזה אני או הוא. עצוב להגיד את זה, אבל השלמתי עם המצב".

מה הכי מפריע לך - שאומרים שאתה עצלן, בעייתי ושמן?
"אמרת את שלושת הדברים העיקריים. בשבת נגד הפועל ב"ש, איבדתי כדור וחזרתי להגנה לסייע ואז אני שומע את השדרים אומרים 'תראו איפה ערן לוי נמצא', כאילו שאני צריך להיות רק בחלק ההתקפי - אבל כשאני נמצא בחלק ההתקפי ולא עושה הגנה אומרים שאני לא עושה הגנה. אם אכנס לכל ה'עצלן, שמן, אחוז שומן, לא עובד, לא רץ, כולם עובדים בשבילו' - אז לא אגמור עם זה ואכנס למרה שחורה".

"המאמן היחיד בקדנציה הקודמת שלי כאן בנתניה שחשב שאני צריך להוריד 3 קילו זה אלי גוטמן וגם זה קרה ונעשה תוך כדי עבודה. בצוות המקצועי הנוכחי, אף אחד לא דיבר איתי על משקל".

אתה בעונה הכי טובה שלך?
"היו לי עונות טובות, גם בבית"ר י-ם, גם בהפועל חיפה בלאומית ובליגת העל. בתקופה האחרונה אני עובד מחוץ למגרש גם באימונים אישיים וכיף לי לראות את זה - כי יש תוצאות וזה מגיע למגרש".

אבל לפעמים אנחנו רואים במשחק תנועות ידיים שלך.
"זה חלק מהכדורגל, זה לא בלט. לפעמים אני מרים את היד ומבקש סליחה אז נראה כאילו אני כועס. בשנה שעברה מה שייחד אותנו זה חדר ההלבשה, והעונה לקח זמן לזה - אבל עכשיו המצב נהדר. כמובן שגם המצב הכלכלי מחלחל בחדר ההלבשה, אבל ניסינו לשים את זה בצד".

"צריך להביא אוכל הביתה, ואין"
כשערן לוי מדבר על המצב הכלכלי, קולו משתנה. בחודשים האחרונים הקבוצה נמצאת באי יציבות שהקפטן לא מכיר מעברו בכדורגל הישראלי, ונאלץ להתמודד עם מציאות חדשה – תוך כדי שהוא מחזיק בחוזה לעונה הבאה, כמשתכר הגבוה ביותר בקבוצה. שכר, שכרגע לפחות, נמצא בעיקר באוויר.

אוהדים הפגינו אצל אורליצקי בבית, אתם החרמתם אימון, אך עדיין אין כסף.
"ניסינו לעשות צעד דרמטי, אבל אנחנו לא רוצים לסטות מהקטע המקצועי כי בקטע השלילי הזה כבר היינו לפני חודשיים. היו הרבה מריבות ותחושה רעה".

אתה יכולה להסביר לי מה עובר עליכם?
"יש אנשים שנכנסים לבתים וזה אמור להיות משהו שמח ואין להם כסף לרהיטים. לשחקנים נולדים ילדים, וזה קשה. יש משכנתאות, שכירויות, רכבים. יש המון הוצאות ואפילו דברים בסיסיים לבית. במשך שלושה חודשים שחקנים פה מתקשים לחיות ונעזרים באחים, הורים, דודים וחברים קרובים. באיזשהו שלב, לכל מקום שאתה פונה בשביל עזרה או תשובה, אתה מקבל ברקס או מוותר כי אתה יודע את התשובה מראש".

היו שחקנים שבאו אליך ואמרו 'ערן אין לנו איך להביא אוכל הביתה'?
"כן, בלי יוצא מן הכלל. גם אני הגעתי למצב שיש בעיות ואתה צריך לפנות להורים וחברים. אתה צריך להביא אוכל הביתה, יש משפחות להאכיל. יש לנו שחקנים זרים שכולם יודעים שהם שולחים כסף הביתה למדינה הזרה ממנה הם הגיעו ואין לתת, אין להביא".

ואיך בכל זאת לא מביאים את זה למגרש?
"זה גברים, זה לא פשוט. אני אחד שמסומן שעבר קבוצות ועדיין אני לא בורח מזה. אם זה היה קורה בכל קבוצה אחרת שעברתי -  הקבוצות היו יורדות ליגה או שתיים, אבל השחקנים לא היו עולים לשחק. אני חושב שאנשים פה חייבים להתעורר, ואני מקווה שיתעוררו. מעבר לשחקנים, יש צוות במכבי נתניה – פקידות, מאמני מחלקת הנוער, אנשי מנהלה ומשק. כולם לא מקבלים כסף. מעבר לקבוצה כמו מכבי נתניה - שהיא סמל בכדורגל הישראלי - יש מחלקת נוער וילדים וזה יכול להתפרק ברגע".

אם לארי קאיודה לא יעזוב, יכול להיות שלא תקבלו משכורות. אתם בעצם תלויים בו
"אנחנו תלויים במכירה שלו, אבל עכשיו אנחנו יכולים להגיד את זה ב'שמחה' כי הוא יישאר איתנו עד סוף השנה ובשביל שיהיה לכולנו פרנסה גם לו באופן אישי. אין ספק שהוא חשוב למערכת ולהרכב והלוואי שיכולנו גם לקבל כסף וגם שיישאר - אבל אם ימכרו את לארי והוא יישאר עד סוף השנה כולם מרוויחים".

אם נתניה תגיע לפלייאוף עליון זה הישג אדיר?
"זה הישג אדיר. בשנה שעברה היינו סנטימטר מזכייה בגביע המדינה וההפסד בגמר שבר את האוהדים. אם נהיה בפלייאוף העליון זה יהיה הישג ענק".

לסיום, מה לא יודעים עליך?
"אני לא מדבר על עצמי, אבל מה שמסמל אותי זה אני בן אדם עם כבוד ובשפה של הכדורגל אני מגדיר את עצמי כ'גבר'. בן אדם עם לב טוב ואוהב. בגלל זה כואב לי שאומרים עליי מה שאומרים, ומי שמכיר אותי יודע שאני רגיש וזה לא דברים נכונים".