סדר חדש: הסיפור המלא מאחורי מינוי גוטמן לחיפה

הקשר לפיני זהבי, השיחה הלילית עם שחר ומור, התשוקה לאמן במכבי חיפה והתוכנית לשקם את המועדון. מדוע הועדף גוטמן על פני רוני לוי, אילו חוקים שהיו אצל אלאך הוסרו, מי השחקנים שיעזבו ומי יקבל יותר קרדיט מעכשיו? כך התחוללה לה מהפכה נוספת בכרמל

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  08.11.18 - 12:25

תגיות: אלי גוטמן

תחילת כתבהמי שקרוב לאלי גוטמן ידע שישנה רק הצעה אחת שיכולה לגרום לו לעזוב את כס הפרשן, לחזור ללבוש טרנינג ולעלות על הדשא כמאמן. בשבוע שעבר ההצעה הזו הגיעה. אמנם מגורם שלישי, אבל בשיחות עם אשתו סמדר, הבין גוטמן שזה פרק שחסר לו ברזומה המרשים שלו בכדורגל הישראלי. אחרי ששימש כעוזרו של שלמה שרף אי שם בתחילת דרכו, עבר את בית"ר ירושלים, הפועל ת"א ונבחרת ישראל, להגיע לכפר גלים כמאמן ראשי היה ונותר חלום ילדות.

גוטמן, איש של עקרונות, שמע על הרצון לראות אותו בכרמל דרך סוכנו פיני זהבי, המקורב ליעקב שחר. אותו סוכן שלא הצליח לסדר לו הצעה מקבוצה באירופה ולהגשים את חלומו הגדול עניין אותו בהגעה לחיפה. גוטמן לא פסל, להפך. הפגישה בינו לבין שחר נקבעה לאתמול. המו"מ לא היה פשוט, אבל התשוקה של גוטמן לאמן בחיפה והתוכנית שלו לשנות את המועדון שנכשל שנה אחר שנה גרמו לשחר ולעוזי מור להרגיש בפגישה שהוא האיש הנכון.

גוטמן עוד הגיע לאולפן ליגת האלופות והצהיר שבעוד כמה שעות כולם יידעו אם חרושת השמועות נכונה. היום, בראש חודש כסלו, הוא חתם על החוזה. מבחינתו, כאיש מאמין, ראש חודש היה הזמן הכי טוב לצאת להתחלה חדשה.
"כסף לא מעניין, אני רוצה לאמן את מכבי חיפה", אמר גוטמן בפגישה, אבל גם הבהיר שהמערכת חייבת להשתנות. הוא אמר שעשה שיעורי בית וכי רוב מאס וארנו וואן זוואם, מאמן השוערים, לא יכולים להישאר ולו דקה אחת נוספת. הוא הוסיף שאם יגיע, יביא איתו את גיורא אנטמן ולא מן הנמנע שגם עוזר מאמן נוסף, אבל השיחה הייתה יותר כוללת על מצב הקבוצה.

גוטמן שטח את המשנה שלו: תרגול שיטה נוספת של 3:5:2, שחרור מיכיל קראמר, מתן קרדיט לשחקנים יותר מהירים וכאלו שמסוגלים בפעולה אישית לגמור משחק, כמו רועי קהת וסינטיהאו סלליך, מעבר של מוחמד עוואד מהאגף לשפיץ ובעיקר משחק יותר מסודר ושקט. על רכש לא דובר, אבל בחיפה טענו מן הסתם שהמאמן יקבל יד חופשית לבצע שינויים בינואר, כמו שקיבל את שחרור ההולנדים והבאתו של אנטמן.

בחיפה סיפרו ששחר רואה בגוטמן האיש הנכון מכמה סיבות: הרצון שלו לאמן את מכבי חיפה אחרי שאימן כבר בנבחרת ישראל והעובדה שהוא לא רואה בכך פחיתות. העיסוק שלו בכדורגל הישראלי, בניגוד לרוני לוי שבשנים האחרונות אימן בקפריסין, העובדה שהוא טרם קיבל הזדמנות להוביל את מכבי חיפה ובעיקר השקט שלו, שקט לו מאוד זקוק המועדון בתקופה האחרונה.

עם הצטרפותו של גוטמן ישתנו גם חלק מהכללים. בתקופת מו אלאך, שחקנים לא הורשו להתחיל לאכול עד שאחרון השחקנים והצוות מגיע לחדר האוכל. הצוות הרפואי נאלץ להגיע שעה לפני כולם ושחקני קבוצת הנוער קיבלו הוראה להגיע לכל משחק בית. אצל גוטמן הדברים יהיו שונים. פלאפונים לא יוכנסו לחדר ההלבשה כנהוג. אלו רק חלק מהדברים שהבוס החדש ישנה. מכבי חיפה תעבור שינוי גדול בכמה מובנים וכבר בשבת העידן הזה ייצא לדרך על הדשא עם מפגש מול הפועל חדרה. הצלחה או כישלון, מעניין זה בטוח יהיה.