הכי רחוק מאנסטיס: הכירו את השוער המיועד של מכבי

התאמן בנפרד מאולימפיאקוס במשך חצי עונה, קיבל הצעות מספרטה פראג ומהכוכב האדום וסומן על ידי מאמן השוערים של הצהובים. ראיקוביץ' עדיין לא עזב, אבל האלופה כבר בחרה במחליפו: אנדראס יאנוטיס. מה היתרונות ומה החסרונות שלו? היכרות ראשונה

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  12.06.19 - 15:15
תחילת כתבה

היום שאחרי פרדראג ראיקוביץ': בזמן שהסרבי מחפש אחרי קבוצה ברחבי היבשת, במכבי ת"א כבר מצאו מחליף. אנדראס יאנוטיס, ששיחק בעונה שעברה באולימפיאקוס. היווני בן ה-26 חווה עונה לא פשוטה בדרך לישראל, אבל האם הוא באמת מתאים להוביל את מכבי ת"א לליגת האלופות? תאודוריס ואסיליס, עיתונאי ה"גאזטה" היווני שופך אור על השוער המיועד של הצהובים. 

"מכבי ביצעה בחירה טובה. הוא היה מעולה בפאניוניוס ובאטרומיטוס", ואסיליס פתח את דבריו, "מדובר בשוער שהוא בין השלושה הכי טובים ביוון ושנמצא בגרף שיפור מתמיד. הוא היה אמור להוביל את אולימפיאקוס העונה, אבל הייתה לו טעות אחת קשה העונה מול פאוק סלוניקי שעלתה לו במקום בהרכב. מאז אותו רגע, פשוט מחקו אותו באולימפיאקוס".

בדיוק מאותה סיבה, ההופעה האחרונה של יאנוטיס בהרכב הייתה אי שם באוקטובר, ולכן הוא רשם רק 7 הופעות ליגה העונה. "אולימפיאקוס זה מועדון מוזר. ברגע שאתה מבצע טעות, אתה עלול לאבד את המקום שלך, גם אם אתה השחקן הכי טוב בליגה", ואסיליס מספר, "החוזה של יאנוטיס אמור היה להסתיים בסוף העונה אז ברגע שהבינו שהוא לא יאריך אותו, החליטו להפסיק לתת לו לשחק. הסוכן שלו הוא פרדראג דג'ורג'ביץ', אחד מכוכבי העבר הגדולים של אולימפיאקוס, מסוכסך עם המועדון וזה הרגיש שבשלב מסוים הקבוצה לא נתנה לו לשחק בגלל זה".

ביוון בטוחים שהתקופה הארוכה בלי הכדורגל עלולה להשפיע על יכולתו של יאנוטיס. "צריך להבין באיזה מצב אנדראס מגיע לישראל. אולימפיאקוס אפילו לא נתנה לו להתאמן במתחם האימונים בחודשים האחרונים והוא התאמן לבד לגמרי, כך שבטוח שהוא יצטרך להסיר את החלודה",  ואסיליס סיפר, "שוער זה מקצוע של פסיכולוגיה וזה מאוד השפיע על יאנוטיס לאורך הקריירה. הוא שוער שחייב לדעת שהוא שוער ראשון וחייב לקבל גיבוי גם כשהוא טועה, אם הגיבוי הזה לא יגיע, היכולת שלו תיפגע".

ההגעה של יאנוטיס לישראל מזכירה הימור אחר של קבוצה ישראלית, הפועל ב"ש, שהחתימה את שוער אא"ק דאז, יאניס אנסטיס, שהטעויות שלו הובילו בסוף של דבר להדחת האדומים ממוקדמות האלופות. "אין מה להשוות בין אנסטיס ליאנוטיס", ואסיליס מבהיר, "אנסטיס בלכל לא נחשב לשוער בכיר ביוון. כולנו הופתענו שקבוצה שמתמודדת במוקדמות האלופות מחתימה את אנסטיס שהוא שוער די בינוני. יאנוטיס הרבה יותר טוב ממנו, הוא שוער ברמה של נבחרת יוון, יציב והרבה יותר איכותי" .

מה היתרונות של יאנוטיס?
"החוזקות של יאנוטיס זה מיקום טוב, הוא גם קורא טוב מאוד את המשחק. מדובר בשוער קו נהדר, גבוה (1:90 מ') עם רפלקסים טובים. יש לו משחק רגל טוב, כך שהוא מאוד משמעותי בהנעת הכדור בקבוצות דומיננטיות. הוא עובד מאוד קשה ויש לו אישיות חיובית בחדר ההלבשה. אפשר להגיד שבשונה מאנסטיס, הוא מאוד יציב ביכולת שלו".

ומה החולשות אתם שואלים? כאלה שמאפיינות בעיקר שוערים ישראלים. "הוא לא מספיק טוב בכדורי גובה. במצבים נייחים הוא לעיתים שוגה ביציאות אל הכדורים וזה לעיתים פוגע בקבוצה", העיתונאי היווני מבהיר, "הוא אומנם יציב ביכולת שלו, אבל פסיכולוגיה זה משהו שמאוד חשוב בהתנהלות מולו. יאנוטיס חייב לקבל ביטחון ואמון מהמאמן שלו ושתהיה היררכיה ברורה שהוא השוער הראשון. אם יש תחרות על ההרכב, זה עלול לפגוע בו".

מכבי ת"א נאבקה על שירותיו של יאנוטיס למעשה עם שתי קבוצות: ספרטה פראג והכוכב האדום בלגרד. הדרישות של יאנוטיס מאולימפיאקוס לחוזה עמדו על 250 אלף יורו, בעוד במכבי ת"א הוא יקבל 350 אלף יורו בחוזה ארוך טווח.  לערוץ הספורט נודע שמי שלחץ על צירופו של יאנוטיס הוא מאמן השוערים היווני של מכבי ת"א, חריסטוס קלפקיס, והוא גם זה שצפוי לעבוד איתו באופן צמוד כדי להחזירו לכושר משחק. בכל מקרה, תנאיו של יאנוטיס סוכמו כשההכרזה על צירופו תהיה רק אחרי שראיקוביץ' ימצא קבוצה.