הפציעות, היריבות עם מכבי והעתיד: מיגל ויטור בראיון

בעיני רבים הוא נחשב לאחד הבלמים הגדולים שהגיעו לכאן, אבל האם הפורטוגלי יישאר בריא כדי להוכיח זאת? הוא בטוח שכן ("התהליך הקשה מאחוריי"), בב"ש מחכים בציפייה ("ספורטאי ענק, איתו התואר יחזור"). רגע לפני המשחק המרכזי, שיחה צפופה עם הבלם

מוטי פשכצקי ושיר יונגר  28.10.19 - 17:05
תחילת כתבה

בעיני רבים מיגל ויטור הוא אחד הבלמים הכי גדולים שהגיעו לישראל בעשור האחרון. לא סתם בעונת הבכורה שלו בארץ, בחרה בו מנהלת הליגה לשחקן העונה של עונת 2016/17, דבר לא שכיח בקרב הבלמים, שכן נהוג ששחקני קישור והתקפה הם הכוכבים שבדרך כלל זוכים לכבוד. על יכולתו המקצועית אין בכלל ספק. הסטטיסטיקה איתו על הדשא ובלעדיו מוכיחה את מה שבב"ש טוענים כבר מזמן: "כל עוד מיגל על הדשא ולא פצוע, כולם ישחקו יותר טוב".

  • ב-20:15 ב-5SPORT  וב-4K: מכבי ת"א מול הפועל ב"ש

בעונה שעברה, בה איבדה ב"ש את האליפות, ברק בכר ספר עשר נקודות בשבעת המשחקים הראשונים בליגה, כאשר ויטור היה מושבת בעקבות פציעה בברך. העונה, עם ויטור על הדשא, בשבעת המשחקים הראשונים ב"ש כבר עם 17 נקודות, מה שהקנה לה את פסגת הטבלה בזכות הפרש שערים עדיף על מכבי ת"א. כלומר, 83 אחוזי הצלחה כשהוא על על המגרש. למעשה, מזמן לא היה בלם שמשפיע על המשחק של הקבוצה שלו, לא רק בחלק ההגנתי, אלא גם כובש שערים ומבשל.

הפורטוגלי רחוק 64 דקות בליגה מלעבור את מספר הדקות של כל העונה שעברה ואחרי עזיבתו של חאתם עבד אלחמיד, ב"ש בנויה בעיקר על הכושר והמנהיגות שלו. לא סתם אחרי פציעות כל כך קשות בשתי הברכיים וניתוחים, בחרה אלונה ברקת להאריך לבלם את החוזה עד לסוף עונת 2020/21.

התיק הרפואי של ויטור מזכיר תיק של אדם מבוגר. בטח בכל מה שקשור לפציעות ברכיים. שנה מאז שהגיע לבאר שבע הוא הספיק לקרוע את הרצועות הצולבות בשתי ברכיו. ברגל שמאל זה קרה בדצמבר 2016 וברגל ימין באוגוסט 2017. מדובר בפציעות שיכולות לגמור קריירה, אבל הפורטוגלי מגיע ראשון לאימונים כדי לעבוד על חיזוקים שיאפשרו לו להימנע מפציעות דומות.

"הוא ספורטאי מדהים - מקצוען, מנהיג וחרוץ. אם יהיה כשיר כל העונה נרוץ עד הסוף כדי להחזיר את תואר האליפות", אמרו בב"ש. הערב (שני) יעלה ויטור במרכז ההגנה למשחק מול מכבי ת"א, כשגם הוא זוכר איך זה הסתיים בפעם שעברה: עם כרטיס אדום בדקה ה-73 ותבוסה 4:0 בטוטו טרנר.

"היום אני שמח לומר שהפציעות מאחוריי, אבל זה היה תהליך קשה", סיפר מיגל ויטור על התחושות. "הרבה חודשים של עבודה בצד, עבודה בחדר כושר, עבודה לבד. מבחינה מנטלית, זה לא קל לראות את הקבוצה משחקת מהצד, אתה רוצה לעזור. למרבה המזל אין לי את המחשבות האלה יותר, אני משחק, אני מרגיש טוב ועכשיו הכל מאחוריי".

על המשחק מול היריבה, מכבי ת"א, אמר: "זה משחק על שלוש נקודות. העונה שעברה? הדבר הטוב בכדורגל זה שתמיד יש עונה חדשה, התחלה חדשה. למזלי, העונה אנחנו עושים עונה טובה יותר. אנחנו יודעים שזה משחק חשוב, זה משחק גדול גם עבור האוהדים וגם עבורנו, אבל אנחנו מרוכזים רק במה שאנחנו צריכים לעשות - לקחת את שלוש הנקודות. כמו כולם, משמעות המשחק זה שלוש הנקודות ואנחנו נעשה את הטוב ביותר כדי לקחת לעשות את העבודה".

על הפורטה של מכבי, החלק ההגנתי, הוסיף ויטור: "הם עושים עבודה טובה, זה בטוח. זה לא קל לא לספוג גול בשבעה משחקים, זו לא רק עבודה של הגנה, אלא עבודה של כל הקבוצה שצריכה לעבוד קשה בהגנה. הערב ננסה לשבור את רצף שבעת המשחקים. אם הפער ממכבי יישמר? אני מקווה שלא. אנחנו רק בתחילת העונה ויש עוד דרך ארוכה. אנחנו עושים עבודה טובה, מסתכלים על עצמנו, נמשיך את העבודה הטובה ונראה מה יוליד יום".

כשהתבקש לדבר בספציפיות על שחקני מכבי, הבהיר: "קשה להגיד מי הבולט. יש להם קבוצה טובה מאוד וסגל עמוק עם הרבה אופציות, אני לא רוצה לציין שחקן אחד. אנחנו צריכים להיות מרוכזים מול כל השחקנים הטובים שיש להם, נשים לב לכולם".

ויטור גם ניסה לשים את אצבע על השינוי של ב"ש מהעונה החולפת: "ברור שיש לנו קבוצה יותר מחויבת. אנחנו עובדים קשה יותר וזה בא לידי ביטוי בתוצאות. לפעמים, כמו בעונה שעברה, מתחילים רע וזה נגרר כמו כדור שלג שקשה לעצור. בינתיים אנחנו עושים עבודה טובה ואנחנו רוצים להמשיך כך. הקהל? הם תומכים בכל פעם מחדש, גם ברגעים הקשים. אני מצפה מהם שיבואו ויעשו הרבה רעש. ננסה לשמח אותם".

על עתידו בכדורגל אמר ויטור וסיכם: "מהניסיון שלי, בכדורגל לא מסתכלים יותר מידי רחוק. אני מנסה לעשות את הטוב ביותר שלי כרגע, להמשיך להנות כאן בישראל. אני מרגיש טוב במועדון, כולם תומכים בי - האוהדים, אלונה, המאמן. אני מרגיש כאן טוב, חושב על באר שבע".