עסקים כרגיל: מכבי ת"א עושה את שלה

נכון לשלב הזה, לא נראה שיש מי שיעצור את מכבי ת"א. היא הייתה ראויה להרבה יותר משני שערים, וכשדור מיכה מתעורר, ועומר אצילי משתבח עם הזמן, היא המועמדת מספר אחת לתואר אליפות נוסף. וגם: הטעויות של חכמון וההחמצה של ניסו ורעננה. שרף מסכם

שלמה שרף
שלמה שרף  25.01.20 - 10:37
תחילת כתבה

מכבי תל אביב הוכיחה שוב שכשהיא בכושר הנכון, אין מי שיעצור אותה העונה בליגה. התנופה שלה נמשכה מול מ.ס. אשדוד, כשרק קבוצה אחת היתה על המגרש. מ.ס. אשדוד חייבת להודות לשוער שלה, רועי משפתי, שאלמלא הוא - התוצאה היתה גדולה הרבה יותר.

מעל הכל, הכוח של מכבי תל אביב התבטא בקישור שלה. השילוב בין אייל גולסה, אבי ריקן ודור מיכה היה פשוט מנצח: וזה לא רק גולסה שכהרגלו מראה את העוצמות שלו, אלא גם דור מיכה שהזכיר מעט מהיכולת הנהדרת שהביאה לו את תואר שחקן העונה שעברה. מכבי ממשיכה לעשות את שלה, הגדילה את הפער לשבע נקודות ואני לא רואה מי מסוגלת לתת לה פייט אמיתי.

מי שהרשים אותי מעל כולם הוא עומר אצילי. אין ספק שכמו יין טוב, גם אצילי משתבח ממשחק למשחק. פשוט תענוג לראות אותו, ובטח את השער שלו: הוא בעט ברגל ימין, כאילו זאת הרגל החזקה שלו (ולא רגל שמאל), הוריד משמאל לימין ואז בעט נהדר לשער. הוא היה הכי בולט במכבי ת"א, אבל כל השחקנים תורמים את שלהם למען ההצלחה הגדולה הזאת. עם כל הכבוד למכבי חיפה, מכבי ת"א היתה ונותרה המועמדת מס' 1 לתואר האליפות.

מי היה מאמין שהפועל ת"א תגיע עד לפה? מי חשב שהקבוצה הזאת, שרק לפני כמה שבועות נראתה כל כך חלשה, תתקע יתד בפלייאוף העליון? האדומים חיברו שישה ניצחונות, וכל הקרדיט מגיע לניר קלינגר וגם למשה סיני. אם הם גרמו לניסנובים לרקוד ביציע, זה בהחלט אומר את הכל.

מי שללא ספק משמש כבורג המרכזי של הפועל בתקופה הזאת הוא עמרי אלטמן. בתקופה האחרונה, כל דבר טוב עובר דרכו, וגם אתמול הוא היה אחראי לשתי ההרחקות שהלכה למעשה גמרו את המשחק. ואם הכושר של הפועל ת"א לא מספיק, הרי שאתמול היא קיבלה בחזרה גם את מאור בוזגלו. השער שלו ייתן לו עוד הרבה ביטחון, ואין לי ספק שהוא יתרום לאדומים יותר מכל הזרים ביחד.

אבל עם כל הכבוד לניצחון נוסף נהדר של הפועל ת"א, מי שעזר לה מאוד אתמול היה השופט, אלי חכמון. צריך שיהיה לשופט, בטח ברמה הזאת, מעט היגיון ושיקול דעת. אי אפשר להרחיק שחקן, דקה אחרי שהרחקת שחקן אחר, ובסוף עוד להרחיק את המאמן, והכל בגלל עבירות שאפשר היה להבליג עליהן.

ראינו עבירות יותר חמורות במגרשים, כולל כאלה ששופטים התעלמו מהן. עד רצף ההרחקות, כפר סבא לא היתה פחות טובה מהפועל ת"א, אבל כאשר מרחיקים לך שני שחקנים ומאמן, זה באמת יותר מדי. אבל זאת הבעיה בכלל עם חכמון: הוא מרגיש שהסיפור הוא עליו, ומחולל סביבו יותר מדי שערוריות שאפשר היה להימנע מהן.

אנשי הפועל רעננה בוודאי לא יוכלו לישון הלילה היטב. היתה להם עמדה מדהימה לנצח משחק חוץ חשוב: יתרון של 0:2, ועליונות מוחלטת בפתיחת המחצית השנייה, אותה הם היו צריכים לנצל כדי לכבוש עוד שערים. אבל היא החמיצה, ואני הרגשתי שמי שלא מבקיע כאלה מצבים, יכול בסוף גם לא לנצח - ולצערי, זה מה שקרה.

הפועל חיפה היתה חלשה מאוד בתחילת המשחק, אבל טעות אחת של אסף צור (שהובילה לשער של גיא משפתי) החזירה אותם למשחק ושינתה הכל. היא הבקיעה שער נוסף, והיתה יכולה להבקיע גם עוד אחד ולנצח את המשחק. מי שמאוד הרשים אותי במשחק היה יואב תומר: קורצקי לא נתן לו מספיק קרדיט כשאימן את הקבוצה, והוא מוכיח היום כמה הוא היה שווה את ההזדמנות. יש לו שלושה שערים בארבעה משחקים, כולל שער אתמול ומעורבות במהלך שכמעט ניצח לרעננה את המשחק - הפנדל.

אשר אלון התרגז בסוף, וזה מובן כי זו לא הפעם הראשונה שהוא מאבד משחקים בדקות אחרונות בגלל החלטות שיפוט, אבל הפעם הוא דווקא טעה: ל-VAR אין אפשרות להתערב במצבים ייחודיים שכאלה, אלא רק בהחלטה חד משמעית על פנדל.

אבל עם כל הכבוד להחלטות השיפוט, רעננה יכולה להאשים רק את עצמה: במצב הנוכחי שלה, נקודה לא תספיק. היא חייבת לאגור לעצמה נצחונות כדי לצאת מהמקום האחרון, וכשאחרי 20 מחזורים היא עוד לא ניצחה בחוץ, זה יהיה מאוד קשה. אם היא לא ניצחה היום, לא ברור מתי היא כבר תנצח. מהצד השני, מגיע קרדיט לחיים סילבס שהציל את המשחק לקבוצה שלו עם חילופים מדויקים ונכונים שהביאו לו את המשחק.

ומילה אחרונה לאוהדי הפועל חיפה: מי שרוצה לרכוש את הקבוצה, לא צריך לחכות שיואב כץ "ייתן מחיר ויילך". שיבוא עכשיו עם הצעה, ויעמיד אותו למבחן. אם זה לא קורה, אי אפשר לשפוט אותו. כרגע כץ לא רוצה למכור, הוא הבעלים ובסה"כ הוא עושה את העבודה שלו. רק בחלון ההעברות הנוכחי, אחרי שהיו טעויות בסגל עם פתיחת העונה, הוא הביא ארבעה שחקנים - והוא רוצה להביא עוד.

איך אפשר לבוא אליו בטענות? הוא בטח לא הבעיה של הפועל חיפה, הוא לא משחק ולא מאמן, הוא עושה את מה שצריך - משלם את המשכורות בזמן ומביא למאמן את כל החיזוק שהוא מבקש. אי אפשר לקחת עבודה של בעלים ולגמד אותה לכביש 6 או לסנדוויצ'ים. ולכן, אם יש אופציה למישהו אחר שמסוגל להחליף - שיבוא. אם לא, הוא הבעלים - והאוהדים צריכים לעמוד מאחוריו.