"גולדהאר יצטרך לכסות עשרות מיליונים מכיסו"

הפייר פליי ("צריכים לעמוד בו, לא יכולים לסמוך על רשת הביטחון"), ההידבקות במכבי ת"א ("פעלנו על פי ההנחיות עם גלזר") והתקציב. מנכ"לית מכבי תל אביב, שרון תמם בראיון

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  11.10.20 - 15:34
תחילת כתבה

מכבי תל אביב, כמו כל מועדוני הכדורגל בארץ, מתמודדת עם השלכות הקורונה והסגר בישראל מבחינה כלכלית. לשם כך יש צורך בתכנון קדימה על מנת לא לשקוע בבוץ עמוק מדי. בראיון עם שרון תמם, המנכ"לית בפועל של הצהובים, קיבלנו תמונת מצב על התכנית הכלכלית של המועדון, כולל עניין הזיכויים למנויים מעונת 2019/20.

"עבדנו על התכנית מספר חודשים, מהקיץ", היא אמרה תחילה. "היו כל מיני אילוצים לחכות עם זה, היינו בטוחים שהמשחק מול מכבי חיפה ישוחק עם קהל, אך לצערנו הרב זה לא קרה. מכבי ת"א רוצה להודות לכל האוהדים שנרתמו ופתחו עצומות. מעריכים זאת מאד וזה לא מובן מאליו. זה משקף את רוח המועדון, של תרומה ועשייה למען המועדון. יש ארבע אופציות למימוש הזיכוי".

"אנחנו הראשונים להוציא תכנית כזו", היא המשיכה בהתייחסות לעניין הזיכוי למנויים. "התכנית היא רצון של המועדון להיטיב עם בעלי המנויים. יש כל מיני אפשרויות במנוי וניסוחים כאלה ואחרים משפטיים שלא מחייבים אותנו להוציא תכנית כזו, אבל אנחנו רוצים לתת בחזרה לאוהדים ולתת את האופציות האלו".

"במכבי ת"א הסיטואציה יותר מאתגרת ממועדונים אחרים. מדברים על 10 מיליון מהכנסות מאופ"א ולמועדון יש יותר הוצאות מההכנסה הזו. בנינו תכנית ארוכת טווח כאשר מה שנלקח בחשבון זה הכנסות מכל מה שקשור לליגת העל, כרטיסים ומנויים ומרצ'נדייס, הכנסות של אירופה ובניית מחלקת נוער שמייצרת דור עתיד. כל אלה דברים הכרחיים בכדי לקיים את המועדון. ההכנסות מאירופה מחליפות את ההכנסות מכרטיסים ומנויים, אבל אנחנו עדיין בחוסר כי ציפינו להכנסות מאירופה וגם מכרטיסים ומנויים. הבור הוא בור, ההשקעות גדולות בצורה משמעותית מהכנסות ולכן ההתגייסות של האוהדים מאד חשובה לנו ואנחנו מוקירים על כך".

בהמשך תמם התייחסה לענייני הפייר פליי ולרשת הביטחון: "הגבלות הפייר פלי חלות על כל המועדונים שנמצאים בתחרות אירופאית, הן מאד ברורות. ההפסד המקסימלי של כל המועדון בשלוש שנים הוא 30 מיליון יורו. הסדר הוא לא רלוונטי, מה שרלוונטי הוא שאנחנו צריכים לעמוד בחוק הזה. אני לא יכולה לסמוך על רשת הביטחון, רוצה לקוות שאולי נגיע לזה, אבל כרגע אני לא רואה כל כך איך זה קורה. אני רחוקה מלהיות בטוחה שמכבי ת"א תקבל את רשת הביטחון ולכן אנחנו מתקדמים הלאה בהתאם לתקציב שבנינו".

"עשרות מיליונים מיץ' גולדהאר יצטרך לכסות, עשרות מיליונים אם נישאר ללא קהל. צריכים מאד להיזהר כי אם נכנסנו למתווה ולא עומדים בו, נצטרך לחזור למתווה ולא נצא מזה לעולם, צריך לייצר התייעלות מסוימת שנעמוד בה בכל המחלקות. יחד עם זאת אנחנו מבינים את מה שקרה בעונת 19/20 והמנויים לא ראו את המשחקים בפלייאוף ולא יכולנו להתעלם מזה, אז למורת הקושי וההפסדים החלטנו שאנחנו צריכים את המתווה כי כמו שהאוהדים איתנו גם אני איתם".

"עוד לא התחילו את חלוקת הכספים ולא נכנסו לשלב הביצועים. זו פרוצדורה ארוכה כי ברגע שבונים את התכנית ואז פונים לציבור וצריך להפוך את זה לפורמאלי ולראות שהמועדונים עומדים במתווה, זה מאד קשה ולכן זאת הסיטואציה. לא יודעת אם נעמוד בזה. את התקציב של מכבי ת"א נשאיר לעצמנו, הגבלות הפייר פלי כרגע זו סיטואציה שטרם נסגרה וטרם ברורה. עדיין לא קיבלנו איזה מסמך סופי ורשמי שאומר לנו א' ב' ג', נחכה בתקווה שהדברים יהיו לטובתנו אבל אנחנו לא סגורים על זה".

לסיום תמם דיברה על נושא השחקנים שנדבקו בקורונה, בדגש על דן גלזר: "קודם כל הפקת לקחים זה קל להגיד בדיעבד. אנחנו פעלנו עם דן גלזר על פי כל ההנחיות של הגורמים המוסמכים. לצערי הרב אתה יכול לעשות פרוטוקולים עד מחר אבל לא יודע איך זה יפגע בך. התעמקנו בכל הנושא הזה, גם החזרה של השחקנים לאימונים. פועלים על פי הנחיות ברורות של הצוות הרפואי שלנו, הוא מתייעץ עם המון גורמים ולכן אנחנו נזהרים מאד באיך שאנחנו מתנהלים מול השחקנים".