להתחיל מחדש: מבט לתוך המו"מ של חיפה עם אצילי

הרצון של המשפחה לחזור לישראל, החיזורים של ברק בכר, המסרים התומכים של אוהדי מכבי חיפה ומה שבסופו של דבר הכריע. הסיפור מאחורי ההחתמה הנוצצת של הירוקים

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  13.01.21 - 12:40
תחילת כתבה

השם עומר אצילי עלה במכבי חיפה עוד לפני חלון ההעברות הנוכחי. כבר עם תחילת השיחות בין ברק בכר למכבי חיפה בקיץ, הוא ביקש לצרף את הקשר, שבאותם ימים היה במרכז פרשה שהסעירה את הכדורגל הישראלי. לאחר שבמכבי תל אביב הראו לו את הדרך החוצה, גם אצילי היה מעוניין במעבר לכרמל, אלא ששם הטילו וטו על המהלך עד אשר לא יתבהרו החשדות נגדו.

אצילי, שרשם שנתיים אדירות במכבי תל אביב והיה חלק משתי האליפויות מזהירות, הבין שהוא צריך לעזוב את ישראל כדי להתמקד בכדורגל. הוא חתם לשנתיים באפואל ניקוסיה בשכר גבוה, אך החיבור לא היה מוצלח. ב-14 הופעות בכל המסגרות הוא כבש פעמיים והוסיף שלושה בישולים, אך זה לא היה אצילי של מכבי ת"א, בית"ר ירושלים או אפילו הפועל ראשל"צ, קבוצת הבוגרים הראשונה שלו.

אשתו, אור, שעברה לגור עמו באי השכן יחד עם ילדיו, רצתה לשוב לישראל ועזבה את קפריסין עוד לפני שבעלה הגיע לסיכום עם אפואל על פרידה. גם לעובדה שהוא בחר במכבי חיפה על פני בית"ר ירושלים היה לאשתו משקל משמעותי, למרות שאצילי כבר שיחק בבירה ורשם במדיה הצלחה גדולה שהובילה אותו לגראנדה הספרדית.

בעקבות ההחלטה לסגור את התיק בעניינו מסיבת "חוסר אשמה", בכר שוב פעל לצרפו ולבסוף החליט המועדון בראשותו של הנשיא יעקב שחר להסיר את הווטו לפעול בנושא. בכר שוחח עם אצילי והסביר לו היכן הוא רואה אותו במשוואה ומכאן הבחירה בירוקים על פני בית"ר ירושלים הייתה קלה.

למרות היתרונות המקצועיים שמביא איתו אצילי, למעבר היו מתנגדים. השחקן ובני משפחתו עברו תקופה לא פשוטה. הוא ספג נאצות ואיומים דרך הרשתות החברתיות וכן רוססו כתובות גרפיטי במספר מוקדים בארץ, כולל בסמוך לבית של סוכנו רונן קצב. לא ברור אם לעניין יש קשר לרימון שהונח מול בית הוריו של השחקן. עם זאת, במכבי חיפה עמדו מאחורי המעבר והבהירו לו שאין מדובר באוהדי הקבוצה, אלא במתחזים ומנגד, אוהדים רבים הפצירו בו לחתום ואף שלחו לביתו זר פרחים.

במועדון וגם בסביבתו של אצילי מודעים לכך שיש מיעוט בקהל שהתנגד להבאתו, אך הערכה שגם הזמן וגם ההצלחה על הדשא יובילו לקונצנזוס. במכבי חיפה, יש לציין, טענו כי לאורך המו"מ קיבלו אנשי המועדון אלפי מסרים לצרף את אצילי, כולל מיילים, פקסים, הודעות ושיחות לכל הגורמים במועדון.

החוזה ארוך טווח שקיבל מעיד על האמון של חיפה באצילי וביכולתו להיות חלק מההצלחה העונה ובשנים הבאות, כשהמטרה היא ליצור שושלת שלא הייתה בעשור הקודם. מבחינה מקצועית, לבכר יש כעת כאב ראש חיובי, שכן עד כה צ'ארון שרי ודולב חזיזה הצטיינו באגפים ואחד מהם יצטרך לשנות עמדה בשביל אצילי.

כעת אצילי ינסה לפתוח דף חדש בקריירה שלו לאחר שנה מטלטלת. אם הוא יחזיר את תואר האליפות לכרמל, הוא ייכנס לספרי ההיסטוריה של המועדון שלולא אותה פרשה, כנראה לא היה משחק בו לעולם.