הכמות והאיכות: מדד הכוח של מכבי ת"א ומכבי חיפה

לפני משחק העונה, זמן להשוות בין שתי הקבוצות הטובות בארץ: מי חזקה יותר בהתקפה? מי מתגוננת באופן יעיל יותר? ומי באמת הכי טובה בישראל? המספרים כאן. ומה דעתכם?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  24.01.21 - 16:04
תחילת כתבה

אז אחרי שאתמול מכבי חיפה ומכבי תל אביב אמרו את המילה האחרונה שלהן, ביום רביעי המפגש הגדול שוב יתרחש: שתי הקבוצות הבכירות של הכדורגל הישראלי נכון לשעה זו (וככל הנראה, גם נכון לעשרות השנים האחרונות) יעלו על הדשא לבלומפילד - למשחק שממנו אין דרך חזרה. המסלול ברור: ניצחון של הצהובים יכול לפתוח מחדש את מאבק האליפות, כל תוצאה אחרת - ככל הנראה תסלול את הדרך לאליפות ירוקה אחרי עשר שנים.

  • רביעי, שידור ישיר ב-5SPORT: משחק העונה - מכבי תל אביב נגד מכבי חיפה

אז לקראת המפגש המסקרן, ולצד הפער הברור בצמרת, ניסינו הפעם לבחון: מי איכותית יותר? מי מייצרת יותר במהלך המשחק, מגנה או תוקפת בצורה הטובה ביותר? לשם כך, כדאי להסתכל במספרים - וזה מה שנעשה, כמתאבן ראשון לקראת הדבר האמיתי.

הגנה
נתחיל בנתון היבש ביותר: מכבי חיפה ספגה העונה ארבעה שערים פחות מיריבתה - 12 לעומת 16. עם זאת, צריך במובן הזה להפריד את תקופתו של המאמן הנוכחי של התל אביבים, פטריק ואן לוון, שבחמשת המשחקים שלו על הקווים - ת"א ספגה שער אחד בלבד (וגם הוא, בגארבג' טיים).

חיפה מתקלת הרבה יותר מת"א - 542 (מקום 7 בליגה, כשאת המקום הראשון מאיישת הפועל חיפה עם 588), התל אביבים לפני אחרונים עם 489 - רק סכנין מתקלת פחות. מה אחוז התיקולים המוצלחים? שם הנתון מתאזן - אצל הצהובים  61% הצלחה, אצל הירוקים רק 57.7%.

עוד סטטיסטיקה מעודדת מבחינת הצהובים היא חילוצי הכדור בחצי היריב - שם היא ראשונה בליגה עם 184. חיפה שנייה עם 155. חילוצי כדור כוללים? ת"א עם 833, חיפה רק עם 823. עוד אינדיקציה לאיכות ההגנה היא כמות הצהובים - כלומר, עד כמה קבוצות מצליחות להגן ללא עבירות. בנושא הזה, חיפה שנייה בליגה במספר הכרטיסים שנשלפו לעברה (41), ת"א אחרונה עם 28.

מסקנה: ברוב הנתונים, נובע שלמרות הפער בנתון הבסיסי - ההגנה של מכבי תל אביב עדיין טובה יותר.

התקפה
גם כאן נתחיל בבסיס - בטור שערי הזכות, מכבי חיפה מובילה בחמישה שערים, 33 לעומת 28 של תל אביב. גם ברמת האיומים לשער והאיומים למסגרת, הירוקים נותן נוק אאוט לצהובים - 235 לשער ו-119 למסגרת, לעומת 220 ו-89 של תל אביב. חיפה גם מוליכה את הליגה באיומים מחוץ לרחבה - 142, לעומת רק 132 של תל אביב.

ומה לגבי המסירות? מכבי ת"א עומדת ביתרון משמעותי בנוגע לכלל המסירות (10,229 לעומת רק 8,767 של הירוקים) - אבל כאן צריך להיכנס אל מסירות המפתח, שם חיפה מובילה פעמיים: הן בכמות הנסיונות (142 לעומת 139), והן במסירות המפתח המדויקות (72 מול 64).

אגב, כשבוחנים את האגפים מוצאים נתון מעניין: הצד החזק של הצהובים הוא אגף שמאל (האגף של אנריק סאבוריט) - 51 התקפות משם הסתיימו באיום על השער, לעומת 45 של הירוקים וסאן מנחם. בצד ימין (הצד בו שיחק בעבר ארנסט מאבוקה, והיום מתפקד בעיקר רז מאיר) - נוק אאוט ירוק, עם 49 לעומת 41 של הצהובים (שם מי שתפקדו הם מאור קנדיל ושרן ייני, כשעת הגיע אנדרה ג'ראלדש לחזק את העמדה).

מסקנה: גם ברמת שערי הזכות, אבל גם הרבה מעבר - מכבי חיפה מנצחת בהתקפה.

הביעו את דעתכם בסקר המיוחד!