הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הבמה שלהם: המהפך המקצועי והניהולי בהפועל ת"א

הרגע בו איינבינדר 'קנה' את חדר ההלבשה ("מדהים לחשוב שהוא בית"רי"), הדומיננטיות של פרידמן ("מזיזה הרים"), מעורבות הבעלים והידיעה שברגע אחד הכל יכול להתהפך ("עדיין לא ברחנו מהקו, תמיד יש פה לחץ"). על המהפך המקצועי והניהולי בהפועל ת"א

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  03.03.21 - 15:30
תחילת כתבה

"אין ספק שהאווירה במועדון יותר טובה. רואים יותר חיוכים פה ושם, אבל הכל מתנהל עדיין תחת אש". כך הגדיר גורם בהפועל ת"א את השינוי שהתחולל במועדון מאז חלון העברות של ינואר. מצד אחד, ההתחמשות המאסיבית שנעשתה בדמות שישה שחקני רכש נותנת בהחלט את אותותיה והאדומים סופרים שמונה משחקים רצופים בכל המסגרות ללא הפסד. מצד שני, הם עדיין בעיצומו של מסע ההישרדות במרחק של שתי נקודות בלבד מהקו האדום, כך שלא תמצאו אדם אחד רגוע במתחם חודורוב. "שום דבר לא השתנה מבחינת הדריכות, עדיין לא יצאנו מהאזור המסוכן", אמרו שם.

ובכל זאת, השיפור על כר הדשא והתוצאות הטובות יותר משפיעים באופן טבעי וישיר על כל מה שקורה במועדון. תוסיפו לזה מנכ"לית חדשה שקיבלה לידיה את המושכות במטרה לשנות את פני הארגון ולהפוך אותו לבריא יותר ואטרקטיבי יותר ותבינו שמשהו ביום-יום בהפועל ת"א השתנה.

נתחיל עם השחקנים החדשים. בחלון העברות ניר קלינגר התעקש להביא שחקנים שיהיה להם ערך מוסף, שיביאו את "האקסטרה", שחקנים עם ניסיון ו-ותק, כאלה שאפשר לסמוך עליהם כשיוצאים למלחמה. ואכן, בהפועל מדברים היום על החשיבות של כל הפרמטרים האלה בקרב רוב שחקני הרכש. "הגיעו שחקנים דומיננטיים, שעברו דבר אחד או שניים בקריירה שלהם, היו במועדונים גדולים. זה התחיל איתם טוב, התחברנו, התייצבנו וקיבלנו יותר ביטחון", הסבירו במועדון והוסיפו: "אם פעם היינו תלויים יותר בשחקנים הצעירים, היום יש ספסל עמוק יותר ואלטמן שוב פורח כי הוא כבר לא הבוגר היחיד בקבוצה".

אמנם כל המצטרפים מקבלים קרדיט, אבל יש שניים שהזרקור מופנה בעיקר אליהם גם בזכות התרומה שלהם מחוץ לדשא - דן איינבינדר ובן ביטון. בהפועל מספרים על כך ששניהם התחברו מהר למועדון, אכפתיים וסוחפים אחריהם את הצעירים. "זה תענוג לראות את דן, בן, עומרי יושבים עם אושר או עם כל שחקן צעיר אחר. הם דוחפים את הצעירים למקצוענות ולאהוב את הקריירה שלהם".

"דן הוא הרי בית"רי בכל רמ"ח איבריו, והוא כל כך התחבר לפה ובתוך זה שהיום זה פשוט הזוי לחשוב עליו במדים של בית"ר", העיד גורם בהפועל והוסיף: "במשחק נגד חדרה ספגנו את הגול בגלל דן, שאיבד כדור באמצע. בסוף המשחק בחדר ההלבשה הוא הודה מול כולם 'הגול הזה קרה בגללי, אני לוקח על זה אחריות, אני מצטער אבל לקחנו נקודה חשובה להמשך'. לקחת ככה אחריות מול כולם מראה הרבה על מנהיגות".

בסופו של דבר, כדורגל הוא משחק של תוצאות. אז נכון שמאז שהשחקנים החדשים הצטרפו האדומים גם פספסו נקודות יקרות, לא ידעו לשמור על יתרון כשצריך וספגו בדקות קריטיות, אבל הם גם ידעו להשוות בתוספת הזמן וצברו 13 נקודות מתוך 21 אפשריות. "לפני הכל והחשוב מכל, לא קל לנצח אותנו כמו שהיה לפני כן", הבהירו בהפועל. עם זאת, האדומים עדיין רחוקים מלהיות רגועים ויודעים שמלאכתם טרם הושלמה. "עדיין לא הצלחנו לברוח מהקו האדום, כל קבוצות התחתית נותנות מלחמה ורואים את זה בתוצאות. לא יכולים להוריד את הרגל מהגז, יש עוד זמן עד שנוכל לנשום והרי תמיד יש לחץ בהפועל ת"א", אמרו בחודורוב.

המנכ"לית החדשה
מעבר לשחקני הרכש, יש גם "שחקנית חיזוק" בדמותה של המנכ"לית החדשה, אודליה פרידמן, שנכנסה לתפקידה במהלך חודש נובמבר האחרון. הרבה מאוד ביקורות הוטחו נגד הבעלים של הפועל ת"א בעקבות המינוי של פרידמן, שתחת תפקידה הקודם כמנכ"לית תיאטרון הבימה, התיאטרון הלאומי קרס כלכלית ונכנס לחובות אדירים. אלא שכמעט שלושה חודשים אחרי שהגיעה למועדון, פרידמן כבר התאקלמה לחלוטין והפכה להיות אחת הדמויות המרכזיות בחודורוב.

כזכור, אחרי שרובי רגב עזב את המועדון, זאב גרינברג שימש גם כמנכ"ל, אבל בהפועל שיוועו למישהו שיהיה מנכ"ל ב-100 אחוז משרה. היום מספרים במועדון שפרידמן נמצאת שעות ארוכות במתחם ומנהלת את המועדון ביד רמה. אין לה כמובן נגיעה בנושאים מקצועיים, אך בכל שאר הדברים היא מעורבת לחלוטין. בחלון העברות, לדוגמה, הייתה חלק מהמשאים ומתנים מול השחקנים, התעסקה סביב ההחתמות והחוזים, ובימים האחרונים היא אפילו דואגת למשלוחי אוכל שבישלו במועדון לשחקנים המאומתים בקורונה.

"הרבה זמן לא היה במועדון מנכ"ל שמגיע כל יום ומנווט את הספינה הזו. היא דוחפת דברים, יש לה הרבה קשרים, 'מזיזה הרים' בכמה טלפונים, הדלת שלה פתוחה לשחקנים, היא יודעת איך לגשת אליהם כי היא עבדה עם טאלנטים בעבר", סיפר גורם בקבוצה והוסיף: "היא מבינה שהיא לא ההצגה, אלא שהצוות והשחקנים הם ההצגה והיא צריכה לתת להם את הכלים להצליח".

זה מוביל אותנו לעניין הבא. בהפועל מעידים שלפרידמן ולקלינגר יש יחסים מצוינים. "נראה שהם מאוד מעריכים אחד את השני  ונעזרים אחד בשני. הם לא עובדים בשני קווים מקבילים, אלא משולבים", אמרו בקבוצה.

ומה עם הבעלים? למרות הדומיננטיות של פרידמן, איציק ושרון ניסנוב וגם גרינברג ממש לא נעלמו. גרינברג אמנם מגיע פחות לעומת התקופה שבה שימש גם כמנכ"ל, אך כולם פוקדים את המתחם פעם-פעמיים בשבוע. "הם נתנו לאודליה את המושכות בכל מה שקשור לניהול השוטף של המועדון, אבל הם כמובן עדיין הבעלים ומרגישים את זה", ציין גורם בהפועל.

אז עם השינוי בכוורת הניהולית ועל כר הדשא, בהפועל מקווים מאוד להמשיך ולמנף את התקופה האחרונה ואת הביטחון שצברו על מנת להגיע לחוף מבטחים מהר ככל שאפשר. "מול מכבי חיפה זו אופרה אחרת", אמרו בחודורוב, "אבל אנחנו לא מוותרים על אף נקודה".