כמו באנגליה: השדרוג החדש למערכת ה-VAR

אושר שימוש בקו נבדל. וגם: התאריכים לפתיחת העונה הבאה

תומר לוי
תומר לוי  07.04.21 - 17:21
תחילת כתבה

טכנולוגיית ה-VAR נכנסה לכדורגל הישראלי לפני קצת יותר משנתיים וכעת היא משתדרגת ממש כמו בליגות הבכירות באירופה. דירקטוריון מנהלת הליגות אישר היום את השימוש בתוספת יישום קו נבדל בתלת מימד למערכות שיפוט הוידאו החל מעונת המשחקים הבאה.

המערכת עושה שימוש בטכנולוגיית עיבוד תמונה מהפכנית כדי להעלות קו נבדל וירטואלי הקשור למגרש, ללא חיישנים הנדרשים במצלמות. הקביעה של קו הנבדל נעשית באופן אוטומטי תוך מספר שניות. כמו כן, המערכת מבטיחה רמת אמינות גבוהה גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים כמו שלג, ערפל ועשן, וגם באצטדיונים קטנים מאוד (גובה המצלמות צריך להיות בגובה של לפחות 4 מטר מהקרקע). מדובר בתוספת בה משתמשים גם בפרמייר ליג בשנתיים האחרונות.

יו"ר המנהלת, ארז כלפון, התייחס לנושא השופטים וכלי העזר בישיבה ואמר: "לקחנו על עצמנו להיות אחת מהליגות הראשונות בעולם שמכניסה את ה-VAR וכולנו ראינו את החשיבות של יכולת המערכת להתערב ביחס למשחקים שעדיין משוחקים במסגרות בינ"ל ללא מערכת שכזו. רק בשבוע שעבר,  במסגרת משחק בינ"ל במוקדמות הגביע העולמי, כדור שעבר את קו השער במלואו של נבחרת פורטוגל, לא אושר כגול.

"בהחלטה שלנו היום להשביח את מוצר ה-VAR, אנו לא רק מאפשרים יכולת מהירה וטובה יותר לקבלת החלטות של השופטים, אנחנו גם מוכיחים כי אנחנו ליגה שנמצאת בחזית הטכנולוגיה העולמית", הוסיף כלפון והודה: "יחד עם זאת, טעויות שיפוט היו ויהיו גם בהמשך ואין שום תירוץ או סיבה לתקיפה של שופטים. אני מגנה בכל תוקף אלימות כנגד שופטים, בטח ובטח כזו שנעשית ע"י בעלי תפקידים ואני מצפה מכם כבעלים להעביר את המסר לכל נושאי התפקיד במועדונים. אנו דורשים ומצפים מבתי הדין להפעיל עונשים כבדים כנגד בעלי תפקידים ובמקביל נפעל לענישה גם במסגרת המנהלת".

מלבד זאת, במנהלת הליגה אישרו את מועדי פתיחת העונה הבאה. ליגת העל תצא לדרך ב-28/08/21 בעוד אלוף האלופים ייערך קצת יותר מחודש לפני כן - ב-31/07/21. גביע הטוטו ייפתח באותו התאריך בעוד ההתמודדות של שתי הקבוצות הנוספות שישחקו באופ"א (המנצחת שבהן תשתתף בחצי גמר גביע הטוטו) ייערך ב-15/07/21 ויהיה למעשה המשחק הראשון של העונה בכדורגל הישראלי.