הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הרגע שלא הייתי יכול להרים את הילדים הכריע אותי. הרמתי ידיים"

ההקרבה למען מכבי ת"א, תקרית היריקה עם ז'וסוואה, השימוש במשאף אחרי הקורונה, הטעות שעושים לגבי דוניס, המיוחד בשכטר, הדמעות אחרי הגביע והביקורת על הפוסטים הפוליטיים ברשת החברתית. אחרי אחת העונות הקשות, ריקן נחשף. צפו ב-40 דק' של ראיון מרתק

תומר לוי
תומר לוי  22.06.21 - 12:00
תחילת כתבה

מאז מינוי ג'ורדי קרויף למנהל מקצועי, מכבי תל אביב נקטה בקו נוקשה מול התקשורת. להמעיט בשיחות, להמעיט בראיונות, בעצם להרחיק את השחקנים מהקהל. אולי יש בזה גם פן חיובי, אבל הריחוק הזה גם מנע מהשחקנים לספר את הסיפור האישי שלהם, לגרום לקהל להבין מה הם עוברים.

כעת, כמה שבועות אחרי סיום עונת 20/21, מספק אבי ריקן הצצה לקשיים איתם היה צריך להתמודד. הקורונה שעד היום נותנת את אותותיה ומאלצת אותו להשתמש במשאף והפציעה בגב שהביאה אותו למצב שיומיים הוא היה מרותק למיטה אחרי משחקים. בראיון לערוץ הספורט הוא חושף את התלאות שעבר העונה וגם מתייחס לראשונה לתקרית ז'וסוואה והעובדה שאמינותו הוטלה בספק, החיבור המיוחד עם איתי שכטר, ההבדל בין יורגוס דוניס לפטריק ואן לוון והעתיד שלו.

אבי, סיטואציה מוזרה לא לדעת בשלב כזה של העונה איפה תהיה
"כן, זו פעם ראשונה בקריירה שלי שאני מגיע לקיץ בלי לדעת איפה אתחיל אותו. אבל בסדר, זו סיטואציה שידעתי לקראת סוף העונה שיכולה לקרות. אני לוקח עכשיו את הזמן שלי כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר, בסדר...יהיה לי איפה לשחק השנה".

צובט לך קצת? מכבי ת"א מתחילה אימונים בקרוב, מניח שציפית להצעה או התייחסות
"למדתי שבכדורגל שלנו קודם כל לא צריך להיפגע או לקחת את זה אישית. למכבי ת"א כמועדון יש את ההתנהלות שלו, הסדר שלו, לוח הזמנים. ידעתי שזה יכול לקרות ולקחתי את זה בחשבון, אני לא נפגע ולא מכניס את זה למקום אישי כלשהוא. מנסה למצוא את המקום הכי טוב בשבילי".

"אומנם לא קיבלתי הצעה להאריך חוזה, אבל נכון להיום גם אף אחד לא נפרד ממני ולא קיבלתי מסר שזו סוף תקופה או סוף פסוק כך שאני מתייחס לזה, ויחד עם זאת מנהל מו"מ עם כמה קבוצות. אני מאמין שבימים הקרובים, יחד עם משפחתי והסוכן שלי, מאיר ריפמן, נחליט איזה מקום הכי טוב בשבילי".

אחת הקבוצות שמדברים עליהם זו בית"ר ירושלים
"כן. אמרתי בתקופה האחרונה שאני רוצה לשחק באחד המועדונים הגדולים, אני מאמין שזה גם יקרה. מהיום שעזבתי את בית"ר ירושלים, תמיד החזרה אליה הייתה באיזה ענן מעליי, ואמרתי שחזרה אליה היא תמיד אופציה. גדלתי בבית"ר ירושלים והמועדון היה לי לבית ותמיד ריגשה אותי האפשרות לחזור לשם. אני לא יכול להגיד כרגע שזה משהו שיקרה. אין לי כרגע מה להרחיב בעניין, זו תמיד אופציה עד היום בו אפרוש".

מה לא הסתדר העונה עם דוניס?
"אם ננסה לסכם, הכל התחיל מאוחר העונה, הייתה קורונה, אז לא רק מכבי ת"א, כל המועדונים בעולם לקחו את הזמן והיה להם יותר קשה להתארגן. התחלנו את המסע האירופי הרבה יותר מוקדם וזה גרם לכך שהשחקנים של מכבי ת"א שיחקו המון משחקים בתקופה מאוד קצרה. אז הגיעה הקורונה שהכתה במכבי ת"א חזק מאוד, 13-14 שחקנים חלו באותו הזמן. אני חושב שזה השפיע. לשחקנים היה קשה. לי אישית קשה מאוד היה לחזור, הקורונה לא ריחמה עליי, וסחבתי אחר כך קצת בעיות בריאות".

"להחזיר 13-14 שחקנים לכושר זה קשה, כל אחד בזמן שלו... עם השתלשלות האירועים בליגה, היה לנו מאוד קשה. כי באירופה כן הצלחנו. לעלות ל-32 הגדולות בליגה האירופית... אני חושב שזה הישג מאוד גדול למועדון, וגם זכינו באלוף האלופים בגביע הטוטו, ובגביע. אחרי פתיחת עונה טובה, לשחקנים היה קשה לחזור אחרי קורונה וראינו שחיפה פתחה טוב בליגה ונוצר פער".

"אם נסתכל על דוניס - הוא הגיע, הצליח באירופה וניסה להנחיל או לתת איזו דרך חדשה, משהו שהוא קצת מגוון עם משחק התקפי שהוא קצת יותר פתוח. יחד עם הקורונה, לקח לנו זמן להתאקלם, וכשהפער גדל היה קשה מאוד לעצור את זה. לי אישית היה טוב עם דוניס בתחילת העונה. שיחקתי המון, קיבלתי זימון מחודש לנבחרת - זה היה בשבילי גם איזשהו ציון דרך".

"לאחר מכן, לקח לי קצת יותר זמן לחזור מהקורונה, זה פגע לי בדקות המשחק ומבחינה קבוצתית, היה קצת יותר קשה לחזור לעניינים בליגה. המועדון קיבל החלטה להיפרד מהמאמן, אני חושב שעדיין צריך לזכור לו הרבה דברים טובים, אבל ברגע שהפער היה 11 נקודות, היה קשה לצמצם ומחילופי המאמנים חזרנו טוב".

"אני מקבל המון הודעות ושיחות בימים האחרונים משחקנים צעירים במכבי ת"א שרוצים לדעת מה איתי. אם אני אשאר, לאן אני הולך"

לא ניצחתם שישה משחקים בפלייאוף, קשה ככה לקחת אליפות
"זו עובדה ואני מסכים. אבל עד הפלייאוף? ניצחנו את כל המשחקים ברצף, ואני חושב שזה גם משהו שראוי להערכה. זה לא דבר רגיל. כשהגענו לפלייאוף כבר הגענו סחוטים, וגם גל קורונה, והפסקות משחקים, והמון שחקנים שלנו שיחקו בנבחרת. אני לא רוצה להישמע מתרץ, אלו לא תירוצים, אלו עובדות. הסגל שלנו התקצר לקראת סוף העונה וסבלנו מזה. המשחק מול מכבי חיפה אצלנו, כשהובלנו 0:2 ולא ניצחנו בסוף, זה היה איזשהו מכשול עבורנו".

"אם מסתכלים אחורה, גביע המדינה, אלוף האלופים, גביע הטוטו ולהיות ב-32 הגדולות בליגה האירופית... אם גם היינו לוקחים אליפות זה כבר היה לקחת כל דבר אפשרי, והייתה יכולה להיות עונה היסטורית, ועוד בעונה כזו מאתגרת וקשה. כל הכבוד לכל מי שלקח חלק בעונה הזו".

מגיע פטריק ומספר הדקות צונח
"לא, אני לא חושב שעם דוניס שיחקתי יותר מעם פטריק. עם פטריק שיחקתי דקות משמעותיות גם בתור מחליף וגם מספר משחקים רצופים בהרכב. כבשתי יותר שערים בתקופה עם פטריק מאשר בתקופה עם דוניס. אני תמיד לוקח ברצינות את המשחק ולא משנה כמה זמן אני משותף. אני אומר לעצמי שגם אם לא פתחתי - לא נורא. בזמן שנשאר אני אצטרך להיות שם בשביל הקבוצה. לפעמים, אגב, ברבע שעה אפשר להשפיע הרבה יותר מב-90 דקות, כשההגנות עייפות".

"זה לוקסוס למועדון כמו מכבי ת"א שהוא יכול להרשות לעצמו סגל שחקנים כזה. אני לא מדבר רק על עצמי, אבל ספסל כזה שיכול לבוא ולהשפיע ולעזור לקבוצה להצליח... שחקנים אף פעם לא יודעים איך המשחק יתחיל וכיצד הוא יסתיים, וככה שחקנים צריכים להתייחס לזה - אם הם מקבלים רבע שעה, צריך להתייחס לזה הכי ברצינות, ככה הסתכלתי על זה כל החיים. בתקופה עם פטריק הצלחתי להשפיע גם ב-10 דקות. כשהיו חיסורים עם פציעות והיו צריכים אותי, גם שיחקתי 4-5 משחקים".

פטריק צריך להמשיך כמאמן?
"כשהוא הגיע, ראו שיש שינוי מבחינת הכנה למשחקים, ההכנה לאימונים, המקצוענות, הדרך. הייתה דרך אחת וכולם הלכו בה וזה משהו שראוי להערכה מבחינתי. יחד עם זאת, הוא לא אימן קבוצה בוגרת אף פעם ועשה דרך טובה במחלקות נוער. אני בטוח שגם הוא עשה טעויות כמו שכולם עושים, למד לתקן אותן ועוד יתקן אותן בעתיד. מבחינת המועדון, אם הם החליטו שהוא המאמן שיאמן אותה בעונה הבאה, אז זה בסדר. אני היום לא בנקודה שאני שייך למכבי ת"א ומסתכל על הדברים מהצד. אבל דברים יכולים עוד להשתנות, מכבי ת"א תמיד מפתיעה".

היית רוצה שיפתיעו אותך עוד פעם אחת?
"אני לא מכניס רגש. גם הפעם אני לא מצפה לזה. קודם כל, אם היו רוצים שאני אשאר, הייתי כבר מקבל הצעה. מצד שני, במכבי ת"א הדברים תמיד לוקחים הרבה יותר זמן. אם אני אקבל הצעה, אהיה שחקן חופשי ואחשוב שזה הכי מתאים לי, אעשה את זה. אני ממשיך קדימה ובמו"מ עם קבוצות אחרות, זה אומר הכל".

מי הייתה יותר טובה השנה מכבי ת"א או מכבי חיפה?
"מכבי ת"א הייתה קבוצה חזקה מאוד. יחד עם זאת, מכבי חיפה היתה מצוינת ברמה מקצועית ומאוד יציבה. אני חושב שקצב צבירת הנקודות שלה זה לא משהו שהיה בשנים האחרונות במכבי חיפה. ההגעה של עומר אצילי נתנה להם כח מאוד משמעותי. הוא כבש שערים, הביא אופי של ווינר וסחף אותם עד הסוף. בסופו של דבר הם זכו באליפות ומגיע להם כל הכבוד, אבל מועדון מכבי ת"א, עם כל הדברים שעבר השנה... ולהיות שם עד הסוף, ולסחוב את העונה הזו עד הרגע האחרון עם כל מה שעשינו - גם אנחנו יוצאים גאים מהעונה הזו".

שחקנים רבים עוזבים את הקבוצה ויש מעין חילופי משמרות - איך אתה רואה את זה?
"אני לא יודע אם לקרוא לזה חילופי משמרות כי עד היום יש במכבי ת"א עדיין שחקנים ותיקים שממשיכים דרך כלשהיא, אבל גם כשאיביץ' הגיע וחזרו שחקנים מושאלים היה חיבור טוב. אני לא רוצה לצאת בסיסמאות או לא חושב שזה נכון להגיד חילופי משמרות או חילופי דורות כי גם כשמגיעים שחקנים צעירים, הם צריכים את הוותיקים לידם, הם צריכים שמישהו יכוון אותם".

"לתת לצעירים לשחק זה מבורך, בלי קשר לגיל - אם הצעיר נותן קצת יותר מהמנוסה, אז אין פה שאלה של גיל. אני לא חושב שמי שעולה למגרש נשפט על פי הגיל שלו, זו תהיה טעות לשפוט לפי הגיל שלהם. אם אני יכול לתת מספרים, ורץ על המגרש ומישהו צעיר לא יכול, אז יעדיפו אותי, ואם הוא יעשה יותר ממני, אז יעדיפו אותו. אני לא חושב שצריך להסתכל על הגיל כפקטור. מה שטוב בשחקנים המנוסים זה הניסיון, הדרך, הם עברו שנים ויכולים לעזור לצעירים".

"אישית אני מקבל המון הודעות ושיחות בימים האחרונים משחקנים צעירים במכבי ת"א שרוצים לדעת מה איתי. אם אני אשאר, לאן אני הולך. הרבה הודעות תמיכה על כל התקופה הזו. בסופו של דבר חדר ההלבשה הוא פאזל. זה מנוסים, צעירים, זרים ובסוף צריך שהכל יעבוד ביחד, ומה שהיה בשנים האחרונות במכבי ת"א מבחינת חדר הלבשה. מבחינתי זה הטופ".

זה לא אותו דבר אחרי שאתה ושכטר עוזבים את חדר ההלבשה
"חדר הלבשה זה ערך מוסף. בסופו של דבר לוקחים שחקן אם הוא טוב או לא טוב מקצועית. אם מישהו חושב שאני טוב מבחינה מקצועית, הוא יקח אותי. נכון שבכדורגל הישראלי החיבור בחדר ההלבשה חשוב.  אני חושב שלשחקנים כמונו דור פרץ, ייני ועוד שחקנים אחורה, דן גלזר עכשיו, הטון שלהם נשמע ומאוד חשוב בחדר הלבשה. לא רק כשמצליחים, אלא בתקופות פחות טובות".

"איתי שכטר, בכל מועדון שעזב השאיר חור גדול מאוד. אני מתרגש לדבר עליו. הפוסט שהוא פירסם... אני מתרגש. הוא גרם לי להזיל דמעה כי עברנו שלוש שנים נפלאות ביחד. אנחנו חברים טובים, המשפחות שלנו חברות טובות. מי שלקחה אותו הרוויחה. ממה שאני רואה, מעריכים את מה שאנחנו עושים, אבל בסופו של דבר יקחו אותנו כי אנחנו טובים מקצועית".

העזיבה של שכטר יוצרת חור אצל שחקנים במכבי ת"א
"יש לנו איזה 'דיבור' על איתי בכדורגל בכלל שמי שלא שיחק עם איתי שכטר, כאילו לא עבר קריירה. לחבר דמויות כאלו דומיננטיות ומשמעותיות בחדר הלבשה ולקחת את זה לכיוון חיובי, כי בדרך כלל חיבור של דומיננטיות ישראלית לא מייצר טוב. אתה יודע קשקושים.. וזה אמר ככה וההוא אמר ככה, זה שיחק וזה לא שיחק, כולם היו מקצוענים מהרגע הראשון שלי ועד הסוף. גם כשהיו דיבורים כשאיזה מאמן היה הולך או אחר, היו דיבורים שחדר ההלבשה השפיע. חדר ההלבשה במכבי ת"א היה חיובי מהרגע הראשון עד האחרון".

"לערער את האופי שלי מצד אנשים, זו הייתה טעות. הם לא מכירים אותי"

זה מה שקרה עם דוניס - שחקנים אמרו שהם לא יכולים להסתדר איתו
"זה לא נכון, אני אומר לך את זה חד משמעית ומסתכל לך בעיניים - זה לא נכון. אני חייתי את חדר ההלבשה הזה. הוא קיבל 100% תמיכה מחדר ההלבשה של מכבי ת"א. אני ושרן ייני עומדים על המגרש, איתו, ומנסים למצוא פתרונות לחבר את הקבוצה חזרה כדי להצליח מקצועית, אז איזה בנאדם או שחקן יעמדו לשעה עם בן אדם על הדשא ואחר כך יגידו שהם לא רצו אותו? הדברים לא התחברו וחדר ההלבשה של מכבי ת"א היה טוב עד הסוף".

"הרצון של כולם להצליח ומי שלא, אז ישר קיבל מרפק וזז הצידה, זה משהו שבנינו במהלך השנים. כמובן שמי שיעזוב ישאיר אחריו חור, או חור גדול אפילו, אבל מועדונים או מועדון חזק כמו מכבי ת"א יותר חזק מהכל. בטוח שיבוא מישהו אחר שיצטרך למלא את החלל. אם הוא יעשה את אותו דבר? אני לא יודע".

מה היה ביריקה של ז'וסוואה. עד היום טוענים בב"ש שלא הייתה יריקה
"אני שמח שאתה שואל אותי. מכירים אותי בכדורגל הישראלי כבר מספיק שנים, אין מישהו שיכול לבוא ולהגיד עליי משהו רע. כן, היו לי ימים קשים כשכל הפרשה הזו קרתה כי אני לא מאחל לאף אחד שירקו עליו ממטר. יש ניסוחים... הייתה יריקה, רסיסים... אם מישהו יעמוד מולי וגם אם אני אעשה תנועה של יריקה ולא יצא לי רוק, זה לא נעים ולא מכבד. אני חושב שאנחנו בכלל טועים או מנסים לפרש ולנתח אם היה רסיס רוק או לא. זו נראית לכם התנהגות מקובלת? לי זה לא ניראה".

"זה הדבר הראשון או הכי פוגע שקרה לי בשנים שלי בכדורגל הישראלי, אני חושב שהוא לא כיבד אותי בהתנהגות הזו וגם את המועדון שלו. לא שזה מהמקום שלי לשפוט. אני חושב שב"ש זה מועדון אדיר ועשה כל כך הרבה דברים טובים. במקרה הזה, לגבות את מה שהוא עשה הייתה טעות. יש לי הערכה לז'וסוואה, הוא אחד הכדורגלנים הטובים ביותר שנחתו לנו בכדורגל הישראלי, אין בכלל מחלוקת על מה שהוא עשה. הוא לקח את ב"ש לגבהים וזכה בגביע".

"חצי שעה לפני שזה קרה שוחחנו על איך היה בקורונה, אני בקשר טוב עם כולם. לרצות לנצח על הדשא יכול להוציא ממך לפעמים דברים רעים, אבל לא עד כדי כך. זה חצה את הגבול. זה עבר, אבל הייתי פגוע גם כשניסו לערער את האופי שלי. קיבלתי ממכבי ת"א את הגיבוי המוחלט בשיחות אישיות, בתקשורת. יודעים מי אני, יודעים מה אני, מה אני מייצג, לא חיפשתי פרובוקציה, לא חיפשתי להגיע איתו לסיטואציה כזו. אני בטוח שאם תשאל אותו, הוא מצטער על זה".

בכדורגל הישראלי לא אהבו אותו
"אהבתי אותו מאוד מקצועית. אני לא רוצה להרחיב על מקרים אחרים, שאלת על המקרה שלי. מקצועית, הוא היה חוויה לכל מי שראה אותו אבל היום הוא לא נמצא. כנראה שהמועדון החליט מה שהחליט. אבל נהנינו לראות אותו משחק, פחות מהדברים האחרים".

ממי הרגשת שאתה לא מקבל גיבוי באותם ימים?
"לא חיפשתי גיבוי, קיבלתי גיבוי מהמועדון ששיחקתי בו, וזה הדבר הנכון מבחינתם, אבל כשאני רואה או בתקשורת או במקומות אחרים - אולי לא הייתה יריקה? הרגשתי...אני לא שקרן. אם לא הייתי מרגיש או רואה, והמצלמות תפסו, לא הייתי בא לשכנע או לנסות להצדיק את עצמי. אני לא מחפש את זה. המקרה הזה קרה מזמן, זה עבר, זה נגמר. שנינו המשכנו קדימה. לערער את האופי שלי מצד אנשים, זו הייתה טעות. הם לא מכירים אותי, אם הם יכירו אותי יום אחד, הם יראו שאני יכול לעשות רק טוב ולא חיפשתי את הדברים האלו. המשכתי קדימה, הכל בסדר, אני לא נפגע".

הופתעת מזה שב"ש גיבו אותו?
"לא, כי כמו שמכבי ת"א גיבו את אבי ריקן, אז ב"ש הרגישו רצון לגבות את ז'וסוואה".

אבל זה היה בטלויזיה וראו את זה
"אני לא בא לתת ציונים למועדון כמו הפועל ב"ש, מועדון גדול שזכה בתארים והוכיח את התרומה שלו לכדורגל הישראלי. לא מקומי להגיד מה היו צריכים להגיד או לא. הם עשו מה שטוב להם באותו רגע וזה בסדר, לא מתעסק בזה יותר מידי. אין לי בעיה עם מה שהם עשו, אבל אנשים מסביב או אפילו מישהו שיראה אותי ברחוב ויגיד לי 'הוא כן ירק, הוא לא ירק', זו טעות, המעשה שלו היה לא בסדר וזהו".

התחנה הבאה תהיה האחרונה בקריירה שלך?
"לא חושב. אני לא חושב שאני בסוף הקריירה או בשלהי הקריירה, אני חושב שזו תהיה טעות להתייחס ככה. אני עוד לא בן 33, אני מרגיש טוב, התפוקה הפיזית שלי על המגרש גם בנתוני ה-GPS היא לא פחות משחקנים צעירים ממני. עם הניסיון היום, יודעים לאן צריך לרוץ וזה שונה. אני רוצה לשחק עוד הרבה שנים, אני בטוח שיש לי עוד הרבה מה לתרום ברמות הגבוהות והסוף אפילו לא מתקרב".

עד עכשיו יש לך קריירה פנטסטית, עברת כבר דברים משמעותיים בקריירה שלך
"כן, מבחינת תארים הגעתי לדו ספרתי. זה כבר איזה ציון דרך חשוב ואני חושב שאני עוד יכול לזכות בתארים בקריירה ולעזור למועדונים שכן רוצים לזכות בתארים כי האופי שלי מתאים ואני כן יכול לתרום. אני לא מסתכל אחורה לרגע, גם בדברים הטובים וגם ברעים אני מסתכל קדימה. רוצה לרוץ, להצליח ולזכות בתארים".

כמה ההחלטה על היעד הבא היא כלכלית או מקצועית?
"מבחינת אחוזים, זה מאוד נמוך לפן הכלכלי. חשוב להשתכר ולהרוויח כמו שצריך, אבל זה לא הדבר הכי חשוב. הבחירה שלי תהיה לא רק כלכלית, היא תהיה בחירה במקום שאני יכול להשפיע בו ומאוד רוצה אותי. כי כשרוצים אותך, אז נותנים לך את המעטפת והסביבה. אני לא יכול להגיד איפה זה יהיה, הכל עוד פתוח".

לא רק קורונה הייתה העונה, נאלצתם להתמודד גם עם המלחמה
"אני חושב שזו תהיה טעות מצידנו לשפוט את הזרים בסיטואציה בה הם היו. אף אחד מהם לא ישראלי ולא גדל ב'ג'ונגל' שלנו, שאנחנו אוהבים ומכירים. הוא לא חווה מלחמות. גם כשהם יורדים לרחובות וחווים את מה שהם חווים ברחובות, זה גם קשה להם. כל אחד לקח את המקרה הזה בצורה אחרת. אנשים שגרים בבת ים בקומה 20 או 30, במגדלים על הים ורואים פשוט טילים עפים עליהם....".

"כשאני נשאלתי באותה סיטואציה מה אני חושב, אמרתי שאסור לנו לשפוט אף אחד במקרה הזה, צריך לכבד את זה כי לאנשים האלו יש משפחות ולא צריך להחזיק פה אף אחד בכח. גם בתקופה הזו אני לא חושב ששיחקנו כדורגל בכלל, אולי משחק אחד, שגם הוא נדחה לצפון. אם מישהו קיבל חרדה או הייתה לו בעיה מהתקופה הזו, צריך להבין אותו. זו הייתה תקופה לא פשוטה לכולם, גם לישראלים. רק קיווינו לשלום ולהרגעת הרוחות כדי שיוכלו לחזור לפה. יום אחרי שזה נגמר הם נחתו פה. כל אחד ובחירתו שלו".

מקובל שאחרי שזה נגמר ששחקן תחת חוזה מקבל החלטה לא לחזור (פשיץ')?
"הוא חלה בקורונה ולא הייתה לו אפשרות לחזור. אני יודע שהוא ניסה לחזור ולא הצליח בירוקרטית. הסגל של מכבי היה מספיק חזק, לקח את גביע המדינה. הוא הלך לדרכו, אנחנו מאחלים לו בהצלחה. הוא תרם כשהיה פה. בואו לא נשפוט כל אחד בסיטואציה שהייתה, בתקופה הלא פשוטה והאינטנסיבית במלחמה. הם החליטו ללכת ולחזור למשפחה. זו החלטה שלהם וצריך לכבד את זה".

"כשזה מכה בך, זה מכה בך חזק. הגוף שלי ממש התכווץ, איבדתי את כל השרירים בגוף. תפקוד ריאות שלי נפגע, אז הייתי צריך להתחיל להשתמש במשאף, וזה גם פגע בי במהלך העונה"

הייתה הרגשה שגמר גביע המדינה או התואר קיבל אקסטרה חשיבות אצלכם
"לקחנו בחשבון שכל התלכיד הזה, עם העונה שעברנו... לא יודעים אם יקרה שוב ורצינו כל כך לקחת תואר כי הרגשנו שזה מגיע לנו. זכיתי אומנם בגביע בשווייץ, אבל את גביע המדינה לא לקחתי עד לגמר הזה. אמרתי לחברים שזה מגיע לנו, רציתי אותו מאוד עם האנשים והחברים האלה. יכול להיות שעוד אקח תארים וגביעים, אבל הביחד הזה, עם מה שאמרנו... הגביע הזה הגיע לנו".

זה כן סוף עידן במכבי ת"א
"כששחקנים עוזבים, אז זה סוף עידן מבחינתם וכשיגיעו אחרים אז זה תחילת עידן מבחינתם".

אבל מבחינתך ומבחינת פרץ, שכטר ואחרים
"פרץ ושכטר בטוח, הם כבר חתומים במקומות אחרים. כל זמן שאני עדיין לא חתום במקום אחר ובמכבי ת"א עדיין לא קיבלתי את ההודעה הרשמית על סיום דרכי... אם אחתום במקום אחר או אם אקבל הצעה או כשאקבל הצעה, זה ישנה את ההגדרה".

אתה מעביר פה איזה מסר פה למכבי ת"א?
"מה המסר?".

שאתה עדיין פה
"הם יודעים את זה.... אני בטוח שהם יודעים שאני עדיין פה כל עוד לא חתמתי במקום אחר. אני לא בא להעביר מסרים, אני נותן לך את העובדה כמו שהיא. נכון להיום אני שחקן חופשי. יכול להיות שעוד שעתיים אהיה במקום אחר, ויכול להיות שיחליטו להגיש לי הצעה גם מחר-מחרתיים... אני לא יודע, אני גם ממש לא יודע".

במקום מסוים נראה שקצת מאכזב אותך שלא הגישו לך הצעה עד עכשיו ואולי לא יגישו בכלל
"זה לא אישי, יכול להיות שאני אמשיך עוד עונה, אבל אנחנו עוד לא יודעים. גם בשנה שעברה ייני, גולסה, טל בן חיים ושכטר סיימו עונה ושבועיים או שלושה הם היו בלי הצעות לחוזה ובסוף הם קיבלו. אני לא יודע מה יהיה איתי. אולי אקבל ואולי לא, זה לא אישי מולי. מועדון מכבי ת"א מתנהל ככה. תהיה זמין בשבילם אם תגיע הצעה אז אתה תהיה זמין ותחתום, ואם לא, אז הם בטוח לוקחים בחשבון את האפשרות שאתה תהיה במקום אחר".

משהו שאתה מרגיש שפספת בקריירה שלך?
"יש לנו כח כששחקני כדורגל. אני לא חושב שאת הכח צריך לנתב כדי להעלות פוסט על פוליטיקה, או להביע את דעתך על משהו כזה או אחר. אנחנו יכולים לתרום הרבה יותר אם זה בבתי חולים לילדים שצריכים אותך. אפילו אם מבקשים ממך לשלוח סרטון, אז לעשות מאמץ לשלוח סרטון. היום המקום שלנו זה לשמח וכל כך הרבה אנשים, אז לנסות ולתת יותר למי שבאמת צריך, לאו דווקא בלהעלות פוסט באינסטגרם או להביע את דעתך במשהו שלא שואלים אותך. בואו ננסה לעשות טוב כמה שאפשר במסגרת המגבלות, המקצוע שלנו הוא לא מקצוע קל".

אתה לא מת על הפוסטים האלו שהם מעלים באינסטגרם
"כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה, ולפעמים זו פלטפורמה טובה להעברת מסר. בואו ננסה להעביר מסרים טובים, מאחדים, מחברים ולא מעבר".

יש משהו שהיית רוצה להוסיף בקריירה?
"אני רוצה תארים. אני חושב שאני בשל לעזור, עם ניסיון רב ויכול לתרום מקצועית. בשנים האחרונות לא שיחקתי בכל משחק 90 דקות, אבל נלחמתי והייתי שם עד הרגע האחרון. אני חושב שהיה לי חיבור טוב עד הרגע האחרון, לא רק עם המועדון, גם עם הקהל, בכל מקום שהייתי בו, כי תמיד השארתי את הלב שלי על הדשא. לא רק על הדשא, גם אם נשלחתי לילדים, ראיונות או ספונסר מטעם המועדון. כשהלכתי לישון או קמתי בבוקר, הייתי מסור. אני מאוד טוטאלי למקומות שאני נמצא בהם ונותן את כל כולי. כמו שהשארתי את הלב שלי עד היום, אני גם אשאיר אותו במועדון שאהיה בו, השאלה באיזה צבע הוא יהיה".

אתה רעב עדיין
"אני רעב מאוד. החודשיים שנפצעתי והחמצתי את הסוף עונה השאירו בי עוד את רעב וטעם של עוד. לא שמעו אותי מדבר הרבה במהלך העונה, וגם בגלל שהייתי במועדון מכבי ת"א לא היה לי את המקום לבוא ולהגיד את כל מה שאתה רוצה תמיד. לא כולם חשופים למה שאתה עובר ביום-יום, אבל זה מאוד מאתגר ושואב אותך, ובגלל שאני טוטאלי, אז אני מסור בפרטים הכי הכי קטנים".

כמה היה לך קשה לשבת בחוץ ברגעי ההכרעה?
"לא ישבתי, הייתי על דופק 200... זה פתאום לשיר עם הקהל, זה להיכנס לחדר ההלבשה, זה לעודד. כל כך רציתי לקחת תואר ואני שמח שבסוף זה נגמר עם גביע. אני מרגיש שיש לי חלק גם כשאני לא משחק, ועל אחת כמה וכמה כשאני משחק, התרומה המקצועית שלי גדולה. יש לי מספרים ועשרות משחקים טובים גם בעונה האחרונה. התרומה שלי הייתה בפיניש הזה גם מהצד. תודות לשרן ייני גם זכיתי להניף את הגביע בסוף וזה היה מאוד מרגש. אתה יכול לשאול את כולם, אם היינו עושים איזה סרט על הסוף, אז התרומה שלי והרצון שלי לקחת בסוף את הגביע ולתרום גם מבחוץ היה גדול".

תן דוגמא
"בגמר גביע, ב-1:1 או ב-1:2, הזעתי כולי יחד עם אייל גולסה ומאור קנדיל ביציע, שרים ושמחים... אפילו ירדו לי דמעות בדקות האחרונות כשידעתי שזה באמת הולך להיות שלנו. אם זה מול מכבי חיפה בחוץ זה להגיע ראשון וללכת אחרון, להיות עם החבר'ה ולעזור. אני מרגיש את זה מהסביבה שרוצים שאני אהיה, אז אני מאוד טוטאלי ומגיע ועוזר. גם כשלא שיחקתי, ספונסרים במחציות, להצטלם, אני רואה בזה שליחות. כשבוחרים בך, בוחרים בך לא רק מקצועית, אלא גם מה אתה מייצג, מה יכול לתרום, האם אתה טוב לחדר ההלבשה, וכל קבוצה בעתיד שלוקחת אותי אני בטוח שלוקחת את זה בחשבון".

אתה ועוד 2-3 שחקנים נפגעתם מאוד מהקורונה
"תשמע, כשזה מכה בך, זה מכה בך חזק. לי היה מאוד קשה כי סבלתי בשבוע הראשון מאוד. אם זה שיעול, או אם זה הגוף שלי ממש התכווץ, איבדתי את כל השרירים בגוף, וכשניסיתי לחזור אחר כך אז היה לי מאוד קשה ביחס לאחרים. תפקוד ריאות שלי נפגע, אז הייתי צריך להתחיל להשתמש במשאף, וזה גם פגע בי במהלך העונה. היו לי גם משחקים פחות טובים במהלך העונה - מי שלא יודע לבקר את עצמו, אז הוא בבעיה. כשאני לא בסדר, אז אני אומר שלא הייתי בסדר, אבל פה לא הייתי מספיק חזק גופנית. פתחתי את העונה עם שער במוקדמות האלופות ועם זימון לנבחרת, ובגלל זה לא שיחקתי בסוף התקופה של דוניס".

אתה משתמש במשאף עד היום
"כן, כתוצאה מהקורונה אני עדיין עם משאף. לפני אימון, אחרי אימון, לפני משחק. זה לא משפיע עליי בזמן הפעולה, זה משפיע מסביב. התאוששתי מהר. אני שמח שאני בריא וחזק, כולנו מחוסנים ואני שמח".

היו לך פציעות אחרות כמו החיידק בקיבה והיה לך לא פשוט לחזור
"כן, הייתה לי עכשיו את הפציעה בגב שהיה לי לא פשוט לחזור ממנה. שיחקתי עם זריקות. מאמצע מרץ אני סובל מכאבים והרגע שבאמת הכריע אותי היה הרגע שחזרתי הביתה ולא הייתי יכול להרים את הילדים. באותה תקופה ידעתי שאני עושה טעות כי לשחק פצוע זה לא טוב. אף אחד לא אמר לי 'אתה פצוע, אל תשחק', אבל ידעו במכבי ת"א שאני סוחב פציעה והתמודדתי איתה לתקופה ובסוף הרמתי ידיים והרגשתי שאני לא יכול לתת יותר".

"ידעתי גם שאני נפגע מזה, כי אתה לא יכול להציג את היכולת שלך ב-100% ואמרתי את זה גם לפטריק בארבע עיניים באותה תקופה. 'אני אשחק כל זמן שתגיד לי ואם תצטרך אתי, אבל אני לא בטוח שאני יכול להציג את אותה היכולת כי אני סובל מאוד'. הייתי מסיים משחק ונשאר יומיים במיטה לנוח, לא הייתי מתאמן במהלך השבוע רק כדי להיות מוכן למשחק. היום אני יכול לדבר על זה, אבל כמובן שאני לקחתי את ההחלטה הזו, אף אחד לא אמר לי או המליץ לי לעשות את זה. ידעתי שאני עושה טעות, אבל אם תחזיר אותי אחורה, אני עדיין משחק באותה סיטואציה".

מה הייתה הבעיה בגב?
"יש לי חוליה שנוגעת במפרק וקצת לוחצת לי. ברוך השם היום אני אחרי זה, אני בתקופה חדשה. אני טוטאלי, גם אם לפעמים אני נפגע מזה. אני לא מתחרט לרגע".