הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סיינט פטריק? בעד ונגד השארתו של ואן לוון במכבי ת"א

מכבי ת"א תקבל בימים הקרובים החלטה לגבי עתידו של המאמן בעקבות ופתיחת העונה החלשה. הספיגות המרובות מול ההיכרות עם המערכת והליגה: הטיעונים לפניכם. הצביעו בסקר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  17.10.21 - 11:05
תחילת כתבה

פטריק ואן לוון בעין הסערה. המאמן ההולנדי שבשנה שעברה נחשב לסיפור הצלחה מסחרר הפך העונה למי שסופג את מירב החיצים על פתיחת העונה הרעה של מכבי ת"א. מעמדו של ההולנדי התערער ובימים הקרובים צפויה להתקבל החלטה האם ימשיך או שמא יסיים את תפקידו. ניסינו לנתח מה יהיה הצעד הנכון ביותר עבור מכבי ת"א - למה הוא צריך להישאר או למה יש לסיים את תפקידו? הטיעונים לפניכם, הצביעו בסקר.

בעד: למה ואן לוון צריך להישאר?
ההולנדי היה אחראי לשיקום מכבי ת"א אחרי המשבר תחת יורגוס דוניס. הוא הוביל אותה לריצה בלתי נתפסת של ניצחונות, חיבר את הקבוצה מחדש והבריא אותה כל הדרך אל זכייה בגביע המדינה.

ואן לוון מכיר את המערכת על בוריה. הוא מכיר את השחקנים ממחלקת הנוער, עוקב אחרי המושאלים ויודע איך המנגנון הצהוב עובד. בשוק הישראלי יהיה קשה מאוד למצוא מאמן שיתאים למכבי ת"א. כל מאמן זר שיגיע יצטרך תקופת הסתגלות למערכת ולמנטליות הישראלית - עד שאותה הסתגלות תתרחש, ייתכן שהעונה תברח למכבי ת"א.

רק לפני מספר חודשים ואן לוון זכה בגביע המדינה עם אותה קבוצה - אז איך ייתכן שפתאום הוא מאמן לא טוב? נכון, פתיחת העונה לא טובה, אבל צד זאת מכבי ת"א עמדה ביעדים שלה באירופה והעפילה לשלב הבתים. לפטר אותו אחרי 6 מחזורים בלבד לעומת כל מה שתרם למכבי ת"א וההצלחות שלו בכל התפקידים בה, יהיה צעד מהיר, שלמעשה מעלים את כל הדברים הטובים שעשה עבור המועדון.

למי שהספיק לשכוח, מכבי ת"א נבנתה מאוחר, אם תרצו, מאוחר מאור. עדן שמיר, ברנדלי קובאס, סטיפה פריצה וגבי קניקובסקי הגיעו רק אחרי מחנה האימונים. יש מחיר יקר לבנייה מאוחרת, ולא בטוח שפטריק ואן לוון הוא זה שאשם בה.

ויש גם את המישור הכלכלי: רק בקיץ ואן לוון חתם על חוזה לשנתיים במכבי ת"א, פיטורים שלו כבר בפתיחת העונה יהיו מלווים בפיצוי כספי משמעותי לצד התשלום מאמן זר בעל שיעור קומה, מה שבוודאי לוקחים בחשבון.

*למי שממהר לסיים את תפקידו. מה משותף לליטו וידיגאל, פטר בוס, ג'ורדי קרויף ופטריק ואן לוון? כולם מונו באמצע העונה, אף אחד מהם לא זכה באליפות, והיחיד מביניהם שהניף תואר היה פטריק ואן לוון, אז תנו לו קצת קרדיט.

נגד: למה פטריק צריך לעזוב?
איפה להתחיל? אולי קודם כל ולפני הכל זו ההגנה. אחרי שנתיים עם ולדימיר איביץ' שהפך את מכבי ת"א לחומה בצורה והראה שאליפויות מתחילות בלא לספוג, נראה שהדליפה הפכה לסחף בלתי נגמר. 11 שערים ספגה הקבוצה העונה, יותר מכל קבוצה אחרת. כן, גם הפועל ירושלים ומ.ס. אשדוד.

"אבל הוא הוציא את מכבי ת"א מהקבר בעונה שעברה יגידו סנגוריו". ובכן, בסופו של דבר, במאני טיים הקבוצה קרסה ולמרות שכבר עקפה את מכבי חיפה לא זכתה באליפות, וגם הגביע הגיע אחרי לא מעט דם, זיעה ודמעות.

ואן לוון קיבל את כל הכלים להצליח, כולל רכש בעל שיעור קומה לקראת סיום החלון ופשוט לא מצליח לחבר את החלקים לכדי קבוצה מנצחת. גם העונה התקציב של מכבי ת"א הוא הגבוה ביותר בליגה וצירופם של ברנדלי קובאס וגבי קניקובסקי לקראת תום מועד ההעברות שידרג את הקבוצה.

למרות זאת, מכבי ת"א בקושי בועטת למסגרת, השערים שלה מגיעים לרוב אחרי התקפות מקריות ולא נראה שיש טביעת אצבע של מאמן. אפשר להיכנס גם להחלטות תוך כדי משחק ולקיבעון בשיטה ובחילופים גם במצב של פיגור, אבל עם זה אפשר להתווכח מקצועית. עם המספרים, אי אפשר להתווכח.

יורגוס דוניס אמנם פוטר במחזור ה-11, אבל אחרי שישה מחזורים הוא היה עם מאזן של שבע נקודות. מה המאזן של ואן לוון? שבע נקודות. בהפרש שערים זה אפילו יותר גרוע 9:9 לעומת 11:7. לא מספיק?