הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הצל שלי ואני: רונאלדו, בייל ושיעור במנהיגות

בריאל מדריד, גארת' בייל משחק תחת ה"חוקים" של רונאלדו, אך ביורו הסיפור הוא שונה: הוולשי הוכיח שהוא מנהיג לא פחות גדול מחברו הפורטוגלי, שראה את נבחרתו מסתדרת גם בלי הופעות מבריקות שלו. האם תקרת הזכוכית תישבר סופית בחצי הגמר (22:00)?

נועם ברדא  06.07.16 - 13:34

כשגארת' בייל חתם בריאל מדריד והפך להעברה היקרה בהיסטוריה, הוא לא התיימר להפוך להיות הבוס החדש על הדשא בברנבאו. "כריסטיאנו רונאלדו הוא הבוס בריאל מדריד", הצהיר הוולשי במעמד החתימה. האופי של כוכב וויילס רחוק שנות אור מזה שמאפיין את קפטן פורטוגל. בייל מבין את מקומו, לא לוקח על עצמו אחריות יתרה, וחשוב מכך – הוא פשוט לא רוצה להיות הכוכב.

  • 22:00: פורטוגל נגד וויילס בחצי גמר היורו

בריאל מדריד, הוולשי הוא הכינור שני, זה שלרוב חוסה בצלו הגדול של רונאלדו, אך בנבחרת הוא לוקח על עצמו את תפקיד המנהיג. שני השחקנים של הבלאנקוס הם כוכבי על, אבל גם אנשים בעלי אישיות רחוקה שנות אור אחד מהשני. מצד אחד, הפורטוגלי מייצג את היופי, את התשוקה, ואילו בייל הוא ההפך הגמור, הוא מסמל את הקרירות והאדישות.

למרות זאת, הפורטוגלי הוא מושא הערצה בשביל רכש 100 מיליון היורו, ואת זה הוולשי לא הסתיר מעולם. "רונאלדו עבורי הוא השחקן הטוב בעולם, עכשיו הוא יותר ממודל לחיקוי עבורי", טען הכוכב בסיום עונתו הראשונה בריאל מדריד. כעת, השניים נפגשים בחצי גמר היורו.

רק שבגזרת הנבחרות, המצב כעת הוא הפוך. כריס קולמן הפך את וויילס למפלצת כדורגל, ויותר מכך, למפלצת תשוקה. הדרקונים השיגו כבר ארבעה ניצחונות בטורניר הזה תוך כדי תצוגות כדורגל אדירות, עם ההצגה מול רוסיה או החגיגה על חשבון בלגיה המוכשרת.

לעומתו, פרננדו סנטוס מעדיף לשחק את הכדורגל האדיש והקר. למרות שבסגל הנבחרת נמצאים אשפי כדור כמו ריקארדו קווארסמה, נאני ורונאלדו, הסלסאו נראית חסרת ברק. לכן זה לא מפתיע שהכדורגל "היווני" שמציגה פורטוגל, כפי שלמד מאמנה שנחשב ל"מאמן העשור" ביוון, עדיין לא הכריע לה התמודדות ב-90 דקות בחמשת המשחקים שלה בטורניר.

אם בעולם מתעסקים בדו קרב בין שני הסופרסטארים של ריאל מדריד, הרי שהכוכב הוולשי הבהיר שהוא חושב אחרת לגמרי כשאמר: "מדובר במפגש בין נבחרת פורטוגל לנבחרת וויילס, לא יותר". אולי תתפלאו, אבל השתיים שיאבקו על כרטיס לגמר הנכסף הן כבר מזמן לא נבחרות של איש אחד. הן העפילו ליורו בזכות שחקן אחד, אבל לטורניר עצמו הן הגיעו כנבחרות שלא תלויות בו.

עם כל הכבוד להתלהבות הגדולה שהכניס כריס קולמן מאז מינויו למאמן הלאומי, הסיבה האמיתית לפריחה של וויילס טמונה באיש אחד: בייל. הכוכב של נבחרת ווילס הוא שחקן שונה לגמרי מזה שבבירת ספרד. בריאל מדריד מצפים ממנו לכבוש, וכמה שיותר, אך בנבחרת המצב שונה לגמרי. למרות שלא הבקיע או בישל, הוא היה מהמצטיינים על כר הדשא ברבע הגמר נגד בלגיה.

בריאל, בייל הוא דוגמא לאנדרדוג, אך בווילס הוא הופך למנהיג של אומה שלמה. למרות ההצלחה, הוולשים מנסים להישאר עם רגליים על קרקע. טוב, לפחות חלק מהם. האל רובסון-קאנו הסתנוור אחרי הניצחון נגד בלגיה כשאמר: "מסי ורונאלדו שחקנים ברמה עולמית, אבל לנו יש שחקן ברמה עולמית שעדיף עליהם", החמיא החלוץ, "הוא בדרכו הבטוחה להפוך לשחקן הטוב בעולם".

לאט ובשקט, ההופעות של בייל ביורו הפכו אותו למועמד לגיטימי לקראת כדור הזהב. "יש שחקנים שנולדו עם היכולת להופיע במאני טיים, בייל הוא אחד מהם", הסביר פרדראג מיאטוביץ', כוכבה של ריאל מדריד בעבר. הוולשי הוא אמן ברגעי ההכרעה, כך כבש או בישל בכל גמר שהשתתף בו במדים הלבנים, כשגם בנבחרת הוא היה שם ברגעים הכי חשובים. הדרקונים מצפים מהכוכב להתעלות גם כשהוא רואה לנגד עיניו את אלילו ועמיתו לקבוצה. עבור ווילס זה יכול להיות גמר היסטורי, עבור בייל זה עשוי להיות החותם הסופי לכך שהוא כבר לא רק הצל של רונאלדו, אלא הרבה יותר מזה.

מי שעומד על הקווים של הסלסאו הוא סנטוס, שנחשב למאמן העשור ביוון: רגע לפני שקיבל את משרת האימון בפורטוגל, הדריך את הנבחרת מהאי השכן. "המהנדס", כפי שהוא מכונה בפורטוגל, הביא את השיטה היוונית לסלסאו. יחד עם זאת, אל תתנו לתוצאות "היווניות" של משחקים שמסתיימים על חודו של שער או בבעיטות הכרעה להטעות אתכם: מדובר באחת הנבחרות הכי טובות ביורו עד כה מבחינה סטטיסטית.

רונאלדו והחברים איימו הכי הרבה על השער, דייקו ב-87% אחוזים מהמסירות, ושולטים בכדור יותר מכל יריבה. החיסרון ב-4-4-2 של סנטוס זה שהוא מבטל את משחק האגפים במשחק של פורטוגל. CR7, שרגיל לשחק כשחקן חופשי על המגרש מתפקד בעמדת החלוץ, ולא מצליח לבוא לידי ביטוי כמו שהתרגלנו לראות אותו.

בתחילת העונה שעברה, רפא בניטס השתמש במערך דומה למערך של סנטוס, והציב את הפורטוגלי כחלוץ. ברגע שזינדין זידאן החליף את הספרדי, הכוכב חזר למקום שהוא הכי אוהב – באגף, והשאר כבר היסטוריה. למרות שרונאלדו מתקשה לבוא לידי ביטוי בעמדה הזו, הוא אחראי כבר על ארבעה שערים במסע של הנבחרת אל הגביע. פורטוגל הגיעה המון בזכותו לטורניר הגמר, אך ביורו עצמו נראה כי היא לא תלויה אך ורק בכוכב.

עם השיקום של קווארסמה ונאני, הפריצה של רנאטו סאנצ'ס והניסיון בחלק האחורי, פורטוגל רחוקה משחק מהגמר למרות התוצאות המאכזבת. ולא בטוח שהיא צריכה את רונאלדו במיטבו להשלמת המשימה, כפי שהוכח בשלבים הקודמים. למרות זאת, אף אחד לא יתנגד למופע אמיתי נוסף שלו, בדרך לחזרה לגמר ראשון מאז 2004. "כריסטיאנו הוא השחקן הטוב ביותר בזמנים החשובים באמת", החמיא לו סנטוס, והאמת שלא נראה שמישהו באמת מוכן להמר נגד CR7, ויש לו הוכחות לכך.