סמית' גבר על גוסטפסון, שהודיע על פרישה

צפו: השבדי השאיר את הכפפות בזירה. נוקאאוט אדיר לראקיץ'

בועז קורפל
בועז קורפל  01.06.19 - 23:35

תגיות: UFCUFC

תחילת כתבה

זירת אוקטגון הגיעה במוצ"ש לשטוקהולם, בירת שבדיה, לאירוע פייט נייט חשוב. הקרב המרכזי הפגיש בין הכוכב השבדי הגדול ביותר בכל הזמנים, אלכסנדר גוסטפסון, שמדורג במקום השני בקטגוריית המשקל, והכוח העולה בקטגוריית משקל חצי-כבד, אנתוני סמית', שמדורג במקום הרביעי. שני היריבים הגיעו לקרב על התואר העולמי מול ג'ון ג'ונס והפסידו (גוסטפסון נוצח פעמיים על ידי ג'ונס) אך הם יוצאים למסע חדש ומבקשים הזדמנות להילחם על התואר העולמי מול ג'ון ג'ונס פעם נוספת.

הסיבוב הראשון התנהל כולו בעמידה כשסמית' דחק קדימה באגרסיביות וניסה לפגוע בגוסטפסון, שהתמיד בתנועות התחמקות מהירות וניסיונות להחזיר לסמית' על כל טעות. הסיבוב הסתיים עם פציעה קלה ברגלו של השבדי, שחסם בעיטה חזקה של סמית'. השניים עלו לסיבוב השני שנמשך באותו סגנון, כשאנתוני סמית' העלה את העוצמה בניסיונות הפגיעה בגוסטפסון ואף הצליח לפגוע בשבדי כמה פעמים, אך גוסטפסון לא הראה סימני שבירה והמשיך לקפץ ולרקד מול סמית', שככל הנראה ניצח גם את הסיבוב השני.

הסיבוב השלישי נפתח בצורה חזקה על ידי גסטפסון, שקיבל זריקת עידוד קולנית מהקהל באולם וניצל זאת להשיג כמה התקפות יעילות על סמית', אך האמריקאי ספג את המהלומות הבודדות ולא התרגש מהן יותר מדי. סמית' עצמו החזיר את השליטה בזירה לצד שלו, פגע בשבדי שלא נח לרגע והמשיך בריקודיו. אחרי כמה חילופי מכות דו צדדיות, הגיע הרגע הגדול של גוסטפסון בסיבוב עם הטלה מתוזמנת היטב אחרי בעיטה חזקה לגוף של סמית'. גוסטפסון ניסה לממש עד הסוף את היתרון על הקרקע אך השעון קטע את המשך המהלך של השבדי, שהחל במלאכת גראונד אנד פאונד.

הסיבוב הרביעי שינה את פני הקרב כולו. גוסטפסון ניסה לבצע הטלה שנכשלה וסמית' ניצל זאת לטובתו, זרק את יריבו לקרקע ובזריזות רבה לקח שליטה והפעיל לחץ חזק על השבדי, שלא הצליח לנער את האמריקאי מגבו. סמית' עבר לשלב הבא והחל להוריד מהלומות גראונד אנד פאונד על הלוחם השבדי, שלא הצליח לעמוד במטר הכבד של האגרופים וניסה להתגונן, אך באותו זמן הוא חשף את הצוואר שלו וסמית' קפץ על ההזדמנות, חנק את גוסטפסון בחניקה אחורית וניצח אותו בהכנעה לעיני הקהל הביתי שלו.

בתגובה, גוסטפסון הסיר את הכפפות בתום הקרב והשאיר אותן בזירה על מנת להודיע על פרישה מהספורט. זה היה אירוע מרגש ועצוב כאחד עבור הקהל הביתי, שחזה בהפסד הצורב של הגיבור הלאומי שלהם ב-MMA.

הערב נפתח בקרב במשקל נוצה. דייויד טיימור השבדי, שלא ניצח מעולם ב-UFC, פגש את סונג בין ג'ו מקוריאה הדרומית ואחרי שהגיע עם מאזן מושלם ונוצח שלוש פעמים, הוא ידע שהוא חייב לנצח בבית את יריבו החדש. מנגד, סונג בין ג'ו, הגיע לשבדיה עם מאזן מושלם של 0:9 ונתונים פיזיים מרשימים מול יריבו השבדי. הקרב, שנמשך 3 סיבובים מלאים והגיע להחלטת שופטים, היה כולו היה במעמד צד אחד והכוונה לצד של הלוחם המקומי שלמרות נחיתותו במימדים הפיזיים, הוא חתר למגע ויזם מהלכים ללא הרף מול יריבו שחיכה לטעויות של השבדי אך אלה כמעט ולא היו.

טיימור הצליח להטיל את הקוריאני הגדול ממנו לקרקע ולשלוט בו אך לא הגיע למצב של כתישה וסיום, והקוריאני שב לעמוד על הרגליים אך כאמור גם אז הוא לא הפך את זה למצבי התקפה על השבדי. אחרי סיבוב ראשון דינמי וחזק הקצב דעך בסיבוב השני, אך היתרון נותר בידיו של טיימור בזכות האגרסיביות והשליטה במרכז הכלוב. הקוריאני ידע שהוא חייב להשיג נוק אאוט או הכנעה בסיבוב האחרון והוא אכן ניסה ליצור מעט יותר אפשרויות, אבל טיימור הסתדר עם כל מה שהקוריאני ניסה לעשות וכך זכה לניצחון הראשון שלו ב-UFC.

הקרב השני הפגיש שני לוחמים במשקל קל מארה"ב ובוסניה. דאמיר הדזוביץ' הבוסני צבר 3 ניצחונות ב-UFC וגבר על שני היריבים האחרונים שלו. המאזן המצוין של הבוסני (3:14) הציב אותו בעמדת פייבוריט, אבל כריסטוס גיאגוס האמריקאי, שהיה בעבר ב-UFC (מאזן 7:16) ולא הרשים, קיבל הזדמנות חוזרת ואחרי שני קרבות הוא עם ניצחון אחד בחוזה החדש שלו ומכאן הצורך הממשי שלו לגבור על הבוסני וגם בצורה מרשימה. האמריקאי הסתער באגרסיביות על יריבו הבוסני בתחילת הקרב וגם הצליח להטיל אותו לקרקע ולצבור ניקוד משמעותי, כולל כמה פגיעות חזקות בקרב העמידה, מכות שזעזעו את הדזוביץ' שבאורח פלא נותר לעמוד על הרגליים וניסה לשרוד את הקרב.

בסיבוב השני נראה היה כי גיאגוס קרוב להכרעה עם ניסיון מסוכן לחניקה אחורית, אך הבוסני שרד גם את המהלך הזה ואפילו זיהה חולשה של גיאגוס בסוף הסיבוב והטיל אותו לקרקע, מה שלא ממש שינה את פני הקרב אחרי שני סיבובים. שני הלוחמים עלו לסיבוב השלישי, כשהבוסני ידע שרק ניצחון בנוק-אאוט יציל אותו ואילו האמריקאי קיבל את העצות הנכונות מאנשי הפינה שלו, שביקשו ממנו לא להסתכן. כשנותרו 90 שניות לסוף הקרב, הצליח דאמיר האדזוביץ' להטיל את גיאגוס לקרקע אך ההמשך היה נטול מחץ והוא לא פגע בגיאגוס ולכן הסיפור נגמר עם החלטת שופטים אחידה לטובתו של כריסטוס גיאגוס שעלה למאזן של 7:17 ורשם לראשונה בחייו ניצחון שני ברציפות ב-UFC.

בקרב השלישי של הערב לעיני האולם המלא עד אפס מקום, נלחמו שני לוחמים נוספים במשקל נוצה. מאקוואן אמירקני מפינלנד, הפייבוריט לקרב עם מאזן 3:14 ומתוכם 5 קרבות ב-UFC שארבעה מהם הוא ניצח. אמירקני לא נלחם שנה מאז הקרב האחרון שלו בליברפול בחודש מאי 2018. היריב שאמירקני פגש בשבדיה הוא כריס פישגולד הבריטי (18-2-1) שחיסל את דייויד טיימור השבדי בקרב האחרון שלו והתקבל בקרירות על ידי הקהל השבדי, אבל זה לא השפיע על הבריטי הקשוח. 

הקרב בין השניים הבטיח להיות מהיר וחזק והוא אכן היה כזה. הסיבוב הראשון היה שקול למרות שאמירקני הצליח להוריד את הבריטי לקרקע, אך פישגולד הפעיל את טכניקת הקרקע שלו וחיפש מצבי הכנעה עם משולש הפוך על הראש של יריבו הפיני, שנחלץ מהמצב הזה וניסה בעצמו להגיע לחניקה אך השעון של הסיבוב הראשון הסתיים ונראה היה כי היתרון לכאורה היה של הבריטי. הרגע הגדול של הקרב והמהלך המבריק של הערב הגיעו בסיבוב השני. פישגולד הלך על מהלך של חניקת גיליוטינה אחרי ניסיון של אמירקני להוריד את הבריטי לקרקע. אולם, אמירקני ידע להיחלץ מחניקת הגיליוטינה ולהפוך אותה בזריזות לחניקת אנקונדה הדוקה. פישגולד ניסה בכל כוחו ועם מידה גדולה של יצירתיות, להיחלץ מהחניקה אבל אמירקני רק הידק את הלפיתה עד שפישגולד הרגיש את נקודת השבירה ונאלץ להיכנע לאמירקני, שזכה לתשואות אדירות מהקהל.

המאזן של אמירקני עלה ל-15 ניצחונות ו-3 הפסדים בלבד כשהוא רושם את הניצחון החמישי שלו מתוך שישה קרבות ב-UFC. אין ספק שהניצחון והמאזן של אמירקני יביאו אותו למפגש משמעותי יותר בקרב הבא שלו שבו הוא יבקש להיכנס לעשירייה הראשונה במשקל נוצה ב-UFC.

הקרב הלפני מרכזי של האירוע נערך במשקל חצי-כבד בין ג'ימי "פוסטרבוי" מנואה הבריטי עם מאזן קרבות של 5:17, נגד אלכסנדר ראקיץ' האוסטרי עם מאזן 1:11. הניצחון האחרון של הלוחם הבריטי שמדורג 11 בקטגוריה, היה על קורי אנדרסון אי שם במרץ 2017 באירוע שנערך בלונדון. מאז ועד היום הבריטי נוצח 3 פעמים ברציפות והוא הגיע עם גבו אל הקיר. הלוחם האוסטרי קיבל הזדמנות לנצח את מנואה, אחד הלוחמים הטובים שלצערו בגיל 39 כבר נמצא בקו ירידה וכך יוכל ראקיץ' להדיח אותו ממקומו ברשימת הלוחמים ולתפוס את מקומו. ראקיץ' עצמו הפסיד רק פעם אחת בקריירה וזה היה בקרב הבכורה המקצועני שלו באוקטובר 2011, מאז הוא צבר 11 ניצחונות ברציפות כולל שלושה ב-UFC.

הקרב נפתח בגישושים ראשונים שנמשכו כמה שניות, אבל כשעברו 35 שניות, יצא ראקיץ' להתקפה שבסופה הוא שלח בעיטה גבוהה ברגל שמאל לראש של מנואה שפגעה בו וגרמה לבריטי לצנוח לקרקע כשהוא מחוסר הכרה. הניצחון הגיע חד וחלק תוך 42 שניות מפתיחת הקרב והלוחם האוסטרי עלה למאזן 1:12 עם 12 ניצחונות רצופים. "אני הכוח החדש העולה בקטגוריה ואלחם מול כל אחד. תזכרו את השם שלי", אמר ראקיץ' בתום הקרב. מעניין איזה שיבוץ יקבל ראקיץ' בקרב הבא שלו ובנוסף, אחרי ארבעה הפסדים ברציפות, האם היה זה הקרב האחרון של מנואה?