הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

במרחק נגיעה: הקרב בין לואיס לגאן

המנצח יקבל הזדמנות להילחם על התואר מול אנגאנו

צחי בניטה  06.08.21 - 20:13

תגיות: UFC

תחילת כתבה

דריק לואיס היה הלוחם האחרון שניצח את האלוף האימתני מקמרון, פרנסיס אנגאנו. סיריל גאן התאמן עם אנגאנו במכון הצרפתי, שנים לפני שהכירו את שניהם. כדי לקדם קרב אליפות גדול במחלקה שיבצו את שניהם להילחם על החגורה הזמנית. מה שיותר חשוב שהלוחם שינצח בקרב הזה יפגוש את אנגאנו לקרב על התואר הרשמי של הארגון.

לאכזבת הקהל, ג׳ון ג׳ונס, האלוף לשעבר של מחלקת הלייט הביווייט (עד 93 ק״ג) עדיין מסרב לחתום על חוזה ופערים גדולים בינו לבין ה-UFC במשא ומתן ולכן קרב החלומות שלו נגד אנגאנו לא נמצא על הפרק.

סיריל גאן נחשב לאחד הכוכבים העולים הגדולים בתחום. היצור הצרפתי שבנוי לתלפיות מבחינה פיזית בגובה 1.96 על פני 111 ק״ג, ללא שום שומן מיותר: אתלטי, מהיר ועוצמתי הגיע יום אחד להתאמן במכון איגרוף תאילנדי לבקשת חברו. גאן, שבצעירותו שיחק פוטבול וכדורסל החליט להתמקד במכירות בחנות רהיטים, ״ילד טוב״ זה הרי הכינוי שלו בצרפתית, מה לו ולפרק אנשים בזירה? עד שהכישרון החייתי שלו בזירה התפרץ.

בגיל 26 החל לעלות לקרבות עמידה מקצועניים וחיסל בצרפת מכל הבא ליד. בקרב התשיעי שלו הוא ניצח בנוקאאוט את הכוכב הצרפתי, ברייס גווידון, קיקבוקסר מפורסם שהתחרה ב-K-1 וגלורי, שניים מהארגונים המפורסמים בתחום. גאן המשיך לנצח עד שהגיע לרקורד של 0-13. רגע לפני שהוא חותם באחד מארגוני הצמרת בקיקבוקסינג, ואולי גם כובש את הענף, בעצת מאמנו הבכיר, פרננד לופז, עלה תוך זמן קצר לקרב MMA.

פרננד לופז, המאמן הצרפתי המצליח שגילה את פרנסיס אנגאנו, החליט שנים קודם לכן, בדיוק באותה דרך עבור הכישרון הקמרוני. לזנוח את עולם הקיקבוקסינג ולעבור לעולם ה-MMA, החלטה שהתבררה כמוצלחת.

הכסף הגדול, הפרסום והצלחת ה-UFC שואבים את הכוכבים הגדולים והצעירים לתחום בעוד ענף הקיקבוקסינג מנסה לשרוד בקושי רב.

לופז, שראה את הצלחת אנגאנו ב-UFC, סימן את הדרך הבטוחה לסיריל גאן. למרות שעתיד היה לכבוש את צמרת הקיקבוקסינג, הצרפתי עלה בהתראה קצרה מאוד לקרב הראשון שלו ב-MMA בארגון TKO ונלחם על התואר. ארגון הצמרת שממוקם באזור הצרפתי של קנדה, קוויבק, משודר ברשת הפייט פאס של ה-UFC וממנו יצאו כוכבים קנדים גדולים כמו ג׳ורג׳ סנט פייר, פטריק קוטה ומארק הומיניק.

גאן ניצח את יריבו ועוד בחניקה וזכה בתואר בקרב הבכורה שלו בתחום. עוד שני ניצחונות קלים נגד יריבים בעלי שם מקומי, הספיקו כדי להוכיח שגאן שייך לארגון הגדול ביותר.

שיתוף הפעולה בין הארגון הקנדי ל-UFC הביא להחתמתו לאחר 3 קרבות בלבד, לא דבר של מה בכך.

בגיל 29 בלבד חתם ב-UFC עם רקע דל בקרקע אך הסתבר שהצרפתי לומד מהר ומוכשר לא רק בעמידה אלא גם בקרקע. בשני הקרבות הראשונים שלו ב-UFC, להפתעת כולם, לוחם האיגרוף תאילנדי ניצח בחניקה ובריח על העקב.

בהמשך פגש ביריבים בעלי פרופיל גבוה יותר ושלט בהם ללא עוררין בעמידה. גאן, לוחם טכני, מדויק וחכם מאוד. יודע לשמור על טווחים ולהשתמש בזריזות רגליו כדי להיכנס ולצאת בזמן וכך הוא נשאר כמעט ובלתי פגיע. לא תמיד הקרבות שלו מלהיבים, בשני הקרבות האחרונים הוא נלחם בצורה טקטית ובטוחה בדרך לניצחון הקל. פערי הרמות בינו לבין יריביו גבוהים מאוד ועדיין אף אחד לא פיצח את החידה.

לאחר שאנגאנו עזב את המחנה הצרפתי ועבר לארה״ב כדי לחיות ולהתאמן בווגאס, סיריל גאן הפך להבטחה הגדולה של לופז והבהיר בכל הזדמנות שלא תהיה לו שום בעיה להילחם נגד חברו לאימונים לשעבר.

אבל אם יש מישהו שיכול לעצור את גאן, כך טוענים רבים מהאוהדים הותיקים בתחום, זה דריק לואיס. לואיס על הנייר פחות טוב בכל אספקט של הקרב: בעמידה, בהיאבקות ובקרקע ודוקא בגלל זה הוא יכול לנצח. עשרות קרבות לואיס עלה להילחם בתור אנדרדוג ובסוף יצא עם ידו על העליונה כשהיריב מרוח על הקרקע אחרי הנוקאאוט.

לואיס גמלוני, איטי, כבד אבל עד שהוא משחרר את האגרוף הלא צפוי שמביא לו את הניצחון. לואיס צריך מכה אחת טובה כדי לנצח כפי שעשה נגד וולקוב. שלושה סיבובים וולקוב מוביל בדרך הבטוחה לניצחון ו-11 שניות לסיום הקרב לואיס מנצח בנוקאאוט.

לואיס גדל אל תוך עולם הקרבות במשפחה עניה מרובת נפשות בניו אורלינס. בגיל צעיר כבר השתתף בקרבות רחוב כדי לשרוד ולבסס את מעמדו ברחוב. בגיל 17 עבר עם משפחתו להתגורר ביוסטון והחל להתאמן באיגרוף.

תוך זמן קצר לואיס התחיל להסתבך בקטטות, הואשם בתקיפה וקיבל מאסר על תנאי. שנתיים בלבד עברו ולואיס הסתבך שוב והפעיל את התנאי. הוא נידון לחמש שנות מאסר ובסוף ריצה שלוש שנים וחצי בכלא. המאסר קטע לו את קריירת הפוטבול המתוכננת ומיד לאחר שיחרורו החל להתאמן ב-MMA. חודש בלבד של אימונים הספיקו ללואיס כדי לעלות לקרב החובבני הראשון שלו ולמרות ההפסד לואיס הבין שזה מה שהוא רוצה לעשות למחייתו.

מתחילת הקריירה לואיס נלחם נגד לוחמים בכירים ומנוסים ממנו בכל שלב ולמרות זאת ברוב הקרבות ידו היתה על העליונה. כבר מתחילת הדרך לואיס מראה הרבה לב ונשמה ולא מוותר למרות שהוא נמצא עם הגב אל הקיר. ניחן בכוח פיזי אדיר ואגרוף ברזל שלא כדאי לפגוש.

ב-2014 לאחר רצף ניצחונות מכובד הוא חותם ב-UFC. לאחר תקופת התאקלמות לואיס מתחיל לבסס את מעמדו עם רצף ניצחונות בנוקאאוטים שמביא אותו קרוב לקרב על התואר. בסופו של דבר לואיס מקבל את ההזדמנות ונלחם על התואר ב-2018 אך מפסיד בהכנעה לקורמיה האגדי.

עם השנים הפך לואיס לאחת הדמויות האהובות בכלוב עם מטבעות לשון ופנינים שרק הוא יודע לייצר אחרי הקרבות. השנינות, הישירות והסגנון הקליל הפכו אותו לאושיית רשת בתחום ורק לאחרונה לואיס נשמע אומר בראיון: "אם אני אהיה אלוף, כל מחלקת המשקל כבד צריכה להתבייש שנתנו לבחור ללא כישורים להיות האלוף".

לואיס לא שכח מאיפה הגיע ומקפיד לעזור לקהילה ביוסטון ולאנשים שנזקקים לכך. הוא מתנדב בחלוקת מזון ומבקש שיפנו אליו בכל עת בשעת צרה. ב-2017 פקדה את יוסטון סערת הוריקן שהשביתה את העיר ואנשים נתקעו בביתם, לואיס היה שם כדי לעזור למי שנקלעו למצוקה.

לואיס כאמור היה האחרון לנצח את האלוף פרנסיס אנגאנו וצפוי להילחם נגדו בקרב חוזר במידה וינצח ביום ראשון. הקרב ביניהם היה אחד הקרבות המאכזבים והמוזרים בכלוב, שניהם לוחמים שמייצרים קרבות מרתקים, היו פאסיביים וזהירים, ובסוף לואיס, שיזם מעט יותר, ניצח בהחלטה.

בקרב הקודם פגש לואיס את המועמד המוביל לקרב אליפות, קורטיס בליידס. לואיס שוב הגיע בתור אנדרדוג גדול אבל שיחרר אפרקאט גדול ששלח את בליידס לישון.

בראשון בבוקר לואיס יחזור ליוסטון כדי להילחם בקרב המרכזי באחד האירועים הטובים שהתקיימו השנה. לואיס, שאף פעם לא הפסיד ביוסטון, רוצה לנצח למול הקהל הביתי ותומכיו בפעם המי יודע כמה נגד יריב שעל הנייר עדיף ממנו. מצד אחד אסור לזלזל בלואיס בשום מצב כי כל מכה שלו יכול לסיים את הקרב ומצד שני אני בספק אם פגש בלוחם כל כך מוכשר כמו סיריל גאן. בכל אופן זה קרב שאסור לפספס.

לדעות ופרשנויות נוספות - היכנסו לקבוצת הפייסבוק של קהילת ה-MMA הוותיקה בישראל.