הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"בישראל, אנשים מחפשים את הרע בכל דבר"

הטעות ("לא כיבדתי את אלישע"), הבעיות בחדר ההלבשה ("עטר לא התחבר לאבוקסיס"), המעצר ("הכי גרוע אחרי המוות") ובני יהודה ("אוהב את הקבוצה"). ברק אברמוב ללא מעצורים אצל שי האוזמן

אלון אמסלם
אלון אמסלם  03.07.22 - 15:30

ברק אברמוב מחזיק בתואר הבעלים של בני יהודה במשך שש שנים בלבד, אבל הוא הספיק לחוות דברים שמספיקים לחיים שלמים. הצלחות (שני גביעים), כישלונות (ירידת ליגה), מצעד של שחקנים שפרצו והפכו לכוכבים, מכירות ענק, מאמנים שבאו והלכו וסכסוך עם הקהל שהגיע לשיא בהפגנות מתחת לביתו. למרות הכל, ולמרות שהצהיר כי הוא מוכן למכור את הקבוצה, אברמוב יוביל אותה גם העונה במטרה לחזור לליגת העל, ובראיון לשי האוזמן הוא מסכם שש שנים סוערות ומספר על הטעויות, ההצלחות ועל הרגע הקשה ביותר בתקופה הזו.

על ההצלחה המוקדמות בבני יהודה
"ברגע שיודעים שההנהלה והצוות המקצועי ביחד, ואף שחקן או אוהד לא יכול לבוא ולהפריע, יודעים שיש מערכת בריאה, וזה מה שהיה בבני יהודה".

הגביע ב-2019
"מצד אחד אתה חווה מוות של אבא בעקבות מחלה לא קלה. מצד שני, אתה מגיע לגמר גביע, שאתה לא יודע אם תגיע לזה עוד פעם. וזה במהלך החודש של האבל. הראש חצוי. בסוף זו היתה התפרצות. החיים יותר חזקים מהכל, כי אין ברירה, אבל אתה הולך לישון עם זה וקם עם זה בבוקר. הוא לא אהב את מה שעושים לי בבני יהודה. אחרי חודש-חודשיים התחילו לקלל אותי. זה לא הגיע לי. הוא כל פעם אמר לי 'הם לא שווים את זה, לא מגיע להם אותך'. אמרתי לו שזה בסדר, יש גם אנשים טובים".

הרגע שבו הכל התהפך
"הטעות שלי היתה שאחרי ההצלחה הלכתי לצד השני. בשנה החמישית, מכרתי שחקנים והיה לא מעט כסף בקופה ואז אמרתי 'נקפוץ מדרגה'. בוא נעשה משהו מעבר. התחלתי להחתים שחקנים במספרים שלפני כן לא החתמתי. יש לי את הכסף להחתים, אבל לא האמנתי בקונספט הזה ששחקן צריך להרוויח כ"כ הרבה כסף במועדון שהוא לא רץ לאליפות. שם התפרקתי, שם בני יהודה התפרקה".

על ירידת הליגה
"אם אני לוקח את שש השנים שלי, ויש טעות אחת שעשיתי שהיא אקוטית, היא שאלישע לוי לא המשיך אצלי. זה לא שהוא מאמן אדיר, הוא מאמן כדורגל סבבה, אבל אישיות הכי טובה שיכולה להיות. בן אדם נוח, אהוב, כריזמטי. כולם מכבדים ואוהבים אותו והוא יודע לשמור על חדר הלבשה טוב. הטעות הכי גדולה שלי היתה ש... לא פיטרתי אותו, הראיתי לו את הדרך החוצה. עשיתי דברים שאני מצטער עליהם. החתמתי לו שחקן-שניים על הראש. עשיתי את זה כי חשבתי שזה מה שנכון למועדון, אבל ברגע שיש לך מאמן, אתה צריך לכבד אותו ולהגיד לו את זה ולא עשיתי את זה. אם אלישע לוי היה ממשיך, לא היינו קרובים לירידה".

המינוי של ניר ברקוביץ'
"הוא מאמן בתחילת הדרך שלו בליגת העל, הבטחון שלו לא היה מקסימלי, אז הוא בא ורצה... מאמן ובעלים צריכים לדבר. בסוף הוא קובע, אני אומר מה אני חושב. ניר ברקוביץ' מאמן טוב. הוא לא ידע להתנהל כמו שצריך בליגת העל. הוא לא הבין שהליגה הלאומית היא לא ליגת העל. הוא לא הבין שיש דובר וכל דבר צריך לעבור דרכו. הוא לא הבין שיש עוזר מאמן וצריך לעבוד בשיתוף פעולה. בליגה הלאומית זה שונה".

חדר ההלבשה
"זה הכישלון שלנו בשנתיים האחרונות. חדר ההלבשה הכי גרוע בהיסטוריה של הכדורגל. אם חדר ההלבשה לא טוב, לא משנה מה תעשה, אתה לא יכול להצליח. ידענו מי הנגע הרע, אבל לא הייתי יכול לעשות עם זה כלום".

המקרה של שחקן שהשקיע עבור שחקנים במטבעות דיגיטליים
"אני יודע שזה קרה, בוודאות. אותו שוער היה בעונה מצוינת. הוא לא פתח את העונה כשוער ראשון. הוא היה ההפתעה הכי גדולה העונה. פתאום אתה רואה שקרה איתו משהו לא הבנו מה קרה. בדיעבד הבנו שמספר שחקנים השקיעו אצלו כספים והוא הפסיד להם את הכספים ונהיה שם בלאגן בחדר ההלבשה".

החתמת אלירן עטר
"כשהבאתי אותו לבני יהודה, המטרה היתה לפתוח דף חדש עם הקהל. מנחת פיוס עם האוהדים. אלירן עטר עשה נזק אדיר השנה בחדר ההלבשה של בני יהודה. הוא קירב אליו מספר שחקנים שלא היו משחקים כדי לעשות נזק... אלירן לא התחבר ליוסי אבוקסיס. הוא לא אהב את שיטת המשחק של יוסי, יוסי לא אהב את צורת ההתנהלות של אלירן, שהוא לא מתאמן חזק, שהוא עושה טובה שהוא משחק. אלירן גם היה אחד האנשים ששם את הכסף אצל אותו שוער".

המורשת שלו בבני יהודה
"יש הצלחות אדירות שאי אפשר לקחת אותן. יש מי שמנסה לגמד את ההצלחה האדירה שאני עשיתי בבני יהודה. אני לא אוהב לדבר על עצמי, אבל כן, אני עשיתי הצלחות אדירות. במשך 80 שנים עד שהגעתי אליו המועדון זכה בשני גביעים ואליפות, אני זכיתי בשני תארים בחמש שנים. אני אוהב את בני יהודה באמת ומי שמכיר אותי מקרוב רואה כמה אני לוקח ללב. אעשה הכל שהמצב ישתנה, אבל בדרך שונה. לאו דווקא בכסף גדול".

המכירה של חזיזה ואשכנזי לחיפה
"הם היו שנה לפני סיום חוזה. לשניהם באתי לפני גמר הגביע ואמרתי להם 'בוא נאריך חוזה'. שניהם אמרו לי 'כן, תכין חוזה'. ישבתי עם הסוכנים ונתתי להם מה שהם ביקשו. שבוע לפני גמר הגביע הסוכנים אומרים לי: 'ברק, לא ייחתם. יש הצעות אחרות'. במצב רגיל אני אומר - הם לא משחקים. מצד שני, אני אוציא לעצמי עין בשביל להוציא להם שתיים? ויתרתי להם ונתתי להם לשחק בגמר הגביע. יום אחרי גמר הגביע הם אמרו לי שהם במכבי חיפה. לא מכרתי, ביקשתי מחיפה שני שחקנים טובים כנגד. באתי ליוסי ואמרתי לו 'את מי אתה רוצה'? והוא בחר את שני השמות האלה".

המכירה של איסמעילה סורו
"סלטיק רצו אותו ונתנו לי איזושהי הצעה. אני סירבתי. יוסי אבוקסיס אימן אז והיה לנו משחק מול הפועל רעננה באמצע השבוע. יוסי אמר לי ביום שישי 'משהו עם סורו לא מסתדר לי. הוא "עושה טובה" באימונים'. מגיע המשחק ביום שני ובחימום הוא אומר 'אני לא יכול לשחק'. יוסי בא אליי ואמר לי 'אמרתי לך'. אני ביקשתי מיוסי שישחק למרות הפציעה. הסוכן אמר לו 'אתה לא משחק'. הוא שיחק ומסר ליריב 80 אחוז מהכדורים. במחצית יוסי התעצבן והוציא אותו החוצה. אין לך בסוף באמת החלטה. אם שחקן קיבל החלטה, אתה תמכור אותו. אין לך ברירה".

השבר עם הקהל
"ברגע שאני ויוסי החלטנו לא להחתים את בני יהודה, השבר עם הקהל הפוך לעמוק. בית"ר ירושלים והפועל ת"א חיות מהקהל. התקציב שלהן 20 מיליון ש"ח בשנה.. זה מהאוהדים. מנויים וכרטיסים. ההכנסה של בני יהודה מהאוהדים בין 250-400 אלף ש"ח. כשאני מגיע למשחק והאוהדים זורקים עליי אבנים, ברור שאני סובל. כשאני בא לקאנטרי בשכונה שלי בשבת אז אומרים 'זה הבחור שבגללו אנחנו לא ישנים בלילה'. כל עוד שאין אלימות, אני יודע להתקיים עם זה. במושבה, כשזרקו עליי אבנים, כמעט דרסתי אוהד. נסעתי בפחד אימים. זה היה מילימטר מזה שאדרוס אותו. לא בשביל זה באתי לכדורגל. כרגע אני אמשיך את הדרך, אלא אם יגיע איש ראוי וייקח את זה ממני".

המעצר
"אני הולך בדרך הישר בכל מה שאני עושה. הייתי במעצר 12 יום, זה הדבר הכי קשה לכל אדם, לא משנה מי הוא. אתה לא ישן. הרבה יותר גרוע מפשפשים. הכי גיהינום שיכול להיות. מוות זה הכי גרוע, זה אחריו. אתה לא יודע מה הם רוצים ממך. צריך להיות אדם חזק, להאמין בדרך ולא להישבר. אם אתה במדינת ישראל ויש לך פרופיל תקשורתי גבוה, אתה כבר חצי עבריין. אם לא אני, המזנונים לא מעניינים אף אחד. בגלל שזה אני, זה שיחק לידיים שלהם".

משה חוגג
"בסוף הרבה אנשים יבינו שלא היה כלום. מתוך המאה אחוז שדיברו, יהיה משהו קטן. הוא בא לעשות טוב. הוא שם מלא כסף מהכיס שלו. במדינת ישראל, אנשים מחפשים את הרע. האויב הכי גדול של ההצלחה, זו ההצלחה שלך. ברגע שהצלחת, אתה אויב של אנשים".

האם יש גורמים עברייניים בכדורגל?
"במחלקות נוער, יש הרבה ילדים. מבחינת ההורים שלו, כל ילד הוא עולם ומלואו. אם ילד רוצה להשתחרר ממועדון... יכולים לפנות אליך גורמים כאלה ואחרים. זה קרה לא פעם ולא פעמיים. אפשר להסתדר עם זה. לא באים אליך עם אקדח על הראש".

ההתאחדות לכדורגל
"במקום שבו נמצאים אותם אנשים הרבה שנים... אתה מבין שהמקום רקוב. היא רקובה ביסוד שלה. האנשים שם בעלי אינטרס. אני לא מתחבר להתאחדות. במנהלת נעשים דברים מצוינים ועובדה שנכנס הרבה כסף לכדורגל כי אנשים עם אינטרס כבר לא משפיעים בהתאחדות".

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: ״פתטי מצד מי שגורש על ידי אוהדי קבוצתו לדבר במונחים של ריקבון או להעביר ביקורת, אבל ברק אברמוב כבר הוכיח לא פעם שיש לו את היכולת המופלאה לדבר בסיסמאות מבלי לומר דבר בעצם. יואיל מר אברמוב ליצוק תוכן לסיסמאות הנבובות ויסביר מי רקוב, מי בעל אינטרס? אולי גם יגלה אומץ לב שכל כך זר לו ויסביר מדוע הוא בוחר כל הזמן להסתתר, מה ומי באמת מפחיד אותו? עד אז אין לנו כוונה לסייע לאברמוב להציל משהו מתדמיתו הרעועה ואנחנו גאים בעשייתנו, באנשים ובנשים שמובילים את ההתאחדות ואת הכדורגל שלנו״.