הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ניצול התדמית וחברות הקש: על מה יישפט ליונל מסי?

כוכב ברצלונה יעמוד לדין בחשד להונאת מס ענקית בהיקף של 4 מיליון יורו. לאן נעלם הכסף, מי עוד מעורב ומה טוען הפרעוש להגנתו? רגע לפני שהמשפט יוצא לדרך, הנה כל הפרטים מאחורי הפרשה שמסעירה את הכדורגל

אבידור לפיד  27.09.14 - 11:35

ליונל מסי הוא לדעת רבים הכדורגלן הטוב בעולם בעשר השנים האחרונות ונחשב לאחד מחמשת שחקני הכדורגל הטובים אי פעם. הוא מכניס כ-50 מיליון יורו בשנה, סכום הכולל שכר מברצלונה, הכנסות מבונוסים וחסויות ששוויין מוערך ב-16.5 מיליון יורו. ההון הזה ממקם אותו בחמישיה הראשונה מתוך הספורטאים המרוויחים בעולם. אלא שבשנה האחרונה מסי הסתבך בפרשיית מס מסובכת מול הרשויות בספרד וייאלץ להיאבק על חפותו במשפט מתוקשר, שעלול להשפיע על חייו, על הקריירה שלו ועל כל הענף.

בשנים האחרונות מסים הפכו לקריטריון מהותי בספורט העולמי. ספורטאים רבים מכלכלים את צעדיהם בזהירות ומנסים לשמור על רווחיהם באמצעות תכנוני מס לגיטימיים, בעוד רשויות המס בכל העולם מגבירות את מאמציהן למנוע הונאות ולשפר את שקיפות העסקאות.

בשל שיעורי המס הגבוהים על ההכנסות משכר, העומדים כיום בספרד על 43%, הקבוצות והשחקנים מצאו פתרון יצירתי בצורת העברת חלק מתשלומי הבונוסים והחסויות לחברות לניהול הזכויות על התדמית. מי ששולט באותן החברות הם השחקנים עצמם, וביכולתם למשוך על ידי חברות אלה את רווחיהם באמצעות דיבידנדים בשיעור מס נמוך יותר.

מסי ואביו מואשמים בהעלמת מס לכאורה בהיקף של 4.165 מיליון יורו, זאת באמצעות הקמת חברות קש במקלטי מס בכדי להימנע מתשלום מסים בשיעור גבוה בספרד. איך? החשד הוא שהסתירו את שמותיהם כבעלי החברה האמיתיים בחברות בבליז, אורוגוואי ושווייץ.

התביעה טוענת כי ב-2005, כאשר מסי היה עדין קטין, הוריו מכרו את זכויות הניהול של תדמיתו תמורת כ-40 אלף יורו לחברת הקש SPORT Consulting LTD שהוקמה בבליז. המדינה המרכז-אמריקאית משמשת מקלט מס המאפשר קיום פעילות כלכלית כגון פתיחת חשבון בנק זר, שירותי נאמנות ושירותי ניהול.

בשנים האחרונות מקלטי המס נכנסו לרשימות השחורות של רשויות המס ברחבי אירופה כיוון שהם לא מקפידים על מסירת מידע בנוגע לתושבי חוץ שמשקיעים בהם. לכן, הקמת החברה במקלט מס והסתרת זהות כבעלי החברה הובילו לכך שרשויות המס החליטו לפעול נגד מסי בשל פרסומו לצורך יצירת תקדים והרתעה עבור ספורטאים אחרים.

נשאלת השאלה: כיצד רשויות המס יוכיחו שהכנסותיו של מסי צריכות להיות חייבות במס בספרד? המפתח של הכוכב ואביו בהתמודדות מול רשות המסים בספרד הוא היכולת להתמודד עם שאלות משפטיות שהרשויות יעמידו בפניהם. הסוגיה הראשונה באה לידי ביטוי במבחן התושבות לצורכי מס של מסי עצמו והחברה הרשומה על שמו.

מסי נולד בארגנטינה, עבר בגיל 12 להתגורר בברצלונה והצטרף לאקדמיה של המועדון בשנת 2000. החל מ-2005 הפך לתושב ספרד לצרכי מס, כך שכל הכנסותיו בספרד כפופות לדיני המס במדינה.

באשר לחברת הקש בבליז, בהתאם לדיני המס בספרד (בדומה לישראל) ישנם מבחנים לקביעת "התושבות של חברה" לצרכי מס. חברת SPORT Consulting LTD אמנם התאגדה בבליז, אבל אם רשות המסים בספרד תוכיח כי החברה מנוהלת הלכה למעשה בספרד ומשם מתקבלות ההחלטות האסטרטגיות שלה, הרי שהחברה תחשב ספרדית לצרכי מס ותשלם את שיעור מס חברות (30%) על רווחיה בספרד. כמו כן, רשות המסים בספרד תבדוק אם הקמת החברה בבליז ומכירת הזכויות על תדמיתו של מסי לחברה היה צעד עסקי מוצדק או שמדובר בעסקה מלאכותית שנעשתה אך ורק כדי להימנע מתשלום מס.

החשד הוא שמסי ואביו הקימו את החברה בבליז לשם מכירת הזכויות לתדמיתו, כאשר הם מעבירים את הכנסותיו מחסויות לחברות הקש. לפיכך, מכיוון שאלה מוגדרות הכנסות מתמלוגים, הרי שרשות המסים בספרד יכולה להפעיל מנגנון אנטי תכנוני הנקרא "חברה זרה נשלטת". כלומר, מסי ייחשב לבעל שליטה בחברה זרה, אשר מפיקה את רוב הכנסותיה מהכנסות פאסיביות. במקרים כאלה רשות המסים בספרד נוקטת ביד קשה ורואה בהכנסות מתמלוגים כאילו הן חולקו כדיבידנד בפועל בהתקיים תנאים מסוימים.

ההכנסה מחסויות הפכו לנושא חם בתקופה האחרונה ומכיוון שהן אינן קשורות לסוגיית התושבות או לביצוע עסקה במקום מסוים, אין כל צורך בנוכחות פיזית כדי להרוויח את התגמולים. לעומת זאת, מסי טוען שסוכנו לשעבר ביצע את העסקאות ללא ידיעתו וכי החברה וקרן הנאמנות שנשלטת על יד החברה נפתחו עוד לפני שהיה בגיר בהתאם לחוקי ספרד. אולם, בית המשפט בברצלונה קבע בדיון המוקדם שמסי יכול היה לדעת יותר ואף הסכים ליצירת המבנה הפיקטיבי כדי להימנע מתשלום מס. כמו כן, נטען כי ניצל את תדמיתו כדי לא לשלם את חובותיו למדינה.

לסיכום, עצם העובדה שמסי שילם לרשויות המס בספרד 10 מיליון יורו עבור הכנסותיו מהשנים 2010-2012 ו-5 מיליון יורו נוספים כדמי כופר מהווה למעשה סוג של הודאה בשתיקה במעשיו. התקווה הגדולה של רוב חובבי הכדורגל בעולם היא שהמשפט ייגמר בהסדר כספי בלבד וללא מאסר בפועל, כיוון שכסף לא חסר לפרעוש. מה שכן ניתן להסיק מכך הוא שאף אחד אינו חסין וכולם שווים בעיני החוק. למרות שמסי יש רק אחד.

- הכתבה אינה מהווה ייעוץ משפטי