הביטול בוטל: הספורטאים יקבלו שדרוג במענקים

חרף הקיצוץ בתקציב של הוועד האולימפי, הוחלט כי השדרוג יכנס בחודש הבא

שירי אלג'ם  23.03.14 - 19:45
אפשר להיות רגוע. שטילוב (gettyimages)
אפשר להיות רגוע. שטילוב (gettyimages)
תחילת כתבה

הנהלת הוועד האולימפי החליטה הערב (יום א') להתחיל כבר בחודש הקרוב לשדרג לספורטאי העל את מלגות התמיכה החודשיות הקבועות, ולהתניע את תוכנית האימון המנטאלי ההישגי - פעילויות שהוקפאו בחודש שעבר בעקבות קיצוץ מפתיע של כ-15% בתיקצוב מצד הטוטו.

ההחלטה באה בעקבות פגישות שקיימו לאחרונה יגאל כרמי, יו"ר הוועד האולימפי, ובכירים בהנהלה, עם ראשי המועצה להסדר ההימורים בספורט, בהן הובעה נכונות של ראשי המועצה למצוא פתרון לקיצוץ שבוצע. בוועד האולימפי מביעים אמונה כי אכן הטוטו לא יפגע בתקציבו, ומתוך הרצון לשדרג את תנאי הספורטאים הבכירים בהתאם להחלטה שנקבעה בינואר ולאפשר להם שקט כלכלי בהכנות לריו 2016.

סכומי המלגה החודשית המשודרגת נקבעו בהתאם לקריטריונים מקצועיים של הישגים, בהם הספורטאים נדרשים לעמוד תוך מעקב מקצועי קבוע של היחידה לספורט הישגי, הזרוע המקצועית של הוועד האולימפי. הכניסה לסגלים תהיה אך ורק במקצועות אולימפיים ובתנאי תחרות אולימפיים וע"פ המלצת מנהלת הספורט ההישגי.

מדובר בארבעה סגלים: סגל הזהב בו יקבל כל אחד מהספורטאים המשתייך אליו 8,500 ש"ח בחודש; חברי סגל הכסף יקבלו מלגה של 6,000 ש"ח בחודש; חברי סגל הארד יקבלו 4,500 ש"ח בחודש; וחברי הסגל הבכיר יקבלו 3,000 ש"ח בחודש. השדרוג הכספי המדובר מגדיל את היקף התמיכה השנתית של הקרן לתמיכה בספורטאים האולימפיים של ישראל, קרן בה שותפים מנהל הספורט, הטוטו והוועד האולימפי, בכ-800 אלף ש"ח.

בנוסף כאמור, אישרה הנהלת הוועד האולימפי לצאת לדרך עם התכנית האימון המנטאלי הישגי. מדובר בתוכנית אסטרטגית רוחבית שפותחה ביחידה לספורט הישגי, אשר מטרתה לסייע לספורטאים להגיע למיצוי מלא ואמיתי של הפוטנציאל שלהם במשחקים האולימפיים על אף הלחצים האדירים בהם הם נמצאים באירוע השיא בחייהם.

בראש התוכנית שתיושם ותוטמע בשלב הראשון ב-9 ענפים, יעמוד הפסיכולוג אוהד מעוז, מי שהוביל את ישראל לזכייה ב-2 המדליות האולימפיות הראשונות באולימפיאדת ברצלונה 1992.
החידוש המשמעותי הוא שהפעילות תהיה ענפית, תיעשה באופן קבוע ואינטנסיבי בשטח והפסיכולוג הענפי ילווה לצד הספורטאי את המאמן והצוות המקיף אותו. ע"פ התכנון, הפסיכולוג ילווה את הספורטאים  ל-3 תחרויות בינלאומיות בשנה, על מנת להיות לצד הספורטאים ברגעי המתח וההתמודדות המשמעותיים ביותר שלהם.

התוכנית שהוצגה בחודשים האחרונים לכל המאמנים הלאומיים ולמנהלים המקצועיים זכתה לביקוש רב. עלותה השנתית מתוכננת לעמוד על כ-750,000 ש"ח. בשלב זה עד לפתרון קיצוץ תקציבי הטוטו תותנע התוכנית בכמחצית מהסכום. 

הדפס