מהפכה בפיפ"א: בלאטר ופלאטיני ספגו השעייה

הנשיא הורחק ל-90 יום וסיים מעשית את כהונתו. גם המזכיר הכללי הושעה

מערכת אתר ערוץ הספורט  08.10.15 - 14:09
בלאטר ופלאטיני. טחנות הצדק טוחנות לאט (Getty)
בלאטר ופלאטיני. טחנות הצדק טוחנות לאט (Getty)
תחילת כתבה

כהונתו בת 17 השנים של ספ בלאטר כנשיא פיפ"א הגיעה מעשית לסיומה לאחר שהאחרון הושעה היום (חמישי) באופן רשמי ל-90 יום על ידי הזרוע החוקרת של ועדת האתיקה של הארגון העולמי בעקבות חשדות לשחיתות. הבחירות לנשיאות, כזכור, ייערכו בחודש פברואר הקרוב.

השעייתו של בלאטר לא הפתיעה אף אחד, אך יחד איתו הושעו גם נשיא אופ"א ומי שנחשב כמועמד הבכיר להחליף את האחרון, מישל פלאטיני, והמזכיר הכללי של הארגון, ג'רום ואלקה. בהודעה הרשמית של פיפ"א נכתב: "משך ההשעיות יכול להתארך בעוד 45 ימים".

עוד לפני ההודעה של ועדת האתיקה, פלאטיני הקדים תרופה למכה והוציא הודעה בה הוא ביקר את הדרך שבה הודלפו ההשעיות עוד לפני שיצאה ההודעה הרשמית ואמר כי מדובר בניסיון לפגוע בשמו הטוב: "זו תמיד הייתה חובתי המוסרית לנהוג בכנות ובאומץ".

סגן הנשיא, איסא האייטו, יחליף את בלאטר עד הבחירות ואילו סגנו של פלאטיני, יו"ר ההתאחדות הספרדית, אנחל מריה ויאר יונה, יהיה זה שייכנס לנעליו. שני האחרונים גם כן היו או נמצאים תחת חקירות בחשדות לשחיתות.  

בלאטר ופלאטיני עמדו תחת לחץ כבד מאז שהתובע הכללי בשווייץ, מייקל לאובר, פתח בחקירה פלילית בנושא להאשמות שבלאטר מכר בצורה לא חוקית את זכויות השידור לגביע העולם לפקיד פיפ"א, ג'ק וורנר, ב-2006 ושילם בצורה "לא נאמנה" 1.3 מיליון ליש"ט לפלאטיני ב-2011. השניים מכחישים את ההאשמות. 

ועדת האתיקה השעתה גם את סגן נשיא פיפ"א לשעבר, צ'ונג מונג ג'ון לשש שנים וקנסה אותו ב-67 אלף ליש"ט. האחרון טען לאחרונה כי בוועדת האתיקה סימנו אותו על מנת להדיח אותו מהמירוץ לנשיאות הארגון.

 

הדפס