הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שיא בסוצ'י: ביורנדאלן הפך למעוטר בהיסטוריה

ביאתלון: הנורבגי בן ה-40 אסף את המדליה ה-13 בקריירה שלו עם זהב במקצה המעורב

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  19.02.14 - 19:07
הישג חסר תקדים. אולה איינר ביורנדאלן (gettyimages)
הישג חסר תקדים. אולה איינר ביורנדאלן (gettyimages)

היסטוריה מדהימה נרשמה הערב (רביעי) במשחקי החורף האולימפיים - סוצ'י 2014. בגיל 40, אולה איינר ביורנדאלן הפך לספורטאי החורף המעוטר ביותר בכל הזמנים. הספורטאי הנורבגי זכה במדליה האולימפית ה-13 שלו במשחקי החורף ושבר את שיאו של ביורן דאהלי, שנקבע ב-1998. ביורנדאלן, שמתחרה בענף הביאתלון, השיג את מדליית הזהב השניה שלו בסוצ'י לאחר שניצח הערב במירוץ השליחים המעורב (גברים ונשים) ביחד עם הנבחרת הנורבגית.

התחרות הערב בענף הביאתלון כללה שני גברים שמבצעים מסלול שאורכו 7.5 ק"מ ושתי נשים שמתחרות למשך 6 ק"מ. ביורנדאלן היה הביאתלט השלישי בנבחרת נורבגיה, שדורגה לפני כן במקום השני. אגדת החורף עבר את ירוסלב סוקופ הצ'כי ופתח פער עצום של 43 שניות, שהעניקו לנורבגים דחיפה בדרך לזהב. אמיל סוונדסן, שזכה אמש בזהב במירוץ ל-15 קילומטרים (Mass start), הבטיח את הניצחון ואת מדליית הזהב.

זו כאמור הייתה המדליה האולימפית ה-13 של ביורנדאלן והשמינית מזהב. באמתחתו של הביאתלט יש גם ארבע מדליות כסף ואחת מארד. ההופעה הראשונה של הנורבגי באולימפיאדה הייתה אי שם בלילהאמר ב-1994, כאשר המדליות הראשונות הגיעו בנאגאנו ב-1998 (זהב וכסף). ביורנדאלן היה בשיאו בסולט לייק סיטי ב-2002, כאשר זכה בארבע מדליות זהב, כולל בשלוש הקטגוריות האישיות שהיו נהוגות אז. אגב, לביורנדאלן תהיה הזדמנות לזכות במדליה נוספת במסגרת תחרות השליחים לגברים (4X7.5 ק"מ).

נורבגיה חגגה מדליית זהב גם בתחרות השליחות (זוגות) בסקי קרוס קאנטרי בקטגוריית sprint classic, לאחר שעצרו את השעון על 16:04.05 דקות. פינלנד ושבדיה השלימו טרבל סקנדינבי על הפודיום עם כסף וארד. פינלנד זכתה בזהב בתחרות הגברים. מרטינה סבליקובה הצ'כית זכתה במדליית הזהב בתחרות ההחלקה המהירה ל-5,000 מטרים, תוך כדי שהיא מקדימה את האלופה האולימפית במרחק הכפול, איירין ויסט ההולנדית, שזכתה בכסף. סבליקובה סיימה את המרחק בזמן של 6:51.54 דקות, 2.74 שניות לפני ויסט.