"משהו בהפועל ת"א חולה. כל שבת צובט לי, יכולתי לעזור"

כמעט חודשיים שדני עמוס יושב בבית ורואה מהצד איך קבוצתו לשעבר מתרסקת. בראיון בלעדי הוא יורה: "התקשורת המציאה עלי שאני הולך ברחוב ומלכלך על הפועל. לא היה לי טוב שם בנפש, בעטו אותי החוצה". צפו בכתבה

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  19.02.15 - 20:50
תחילת כתבה

בעצב ועם תחושה גדולה של החמצה, דני עמוס אורז מזוודות וחוזר צפונה. ברומן עם הפועל תל אביב לא היתה מעולם יותר מדי אהבה, אבל כשזה נגמר זה כאב. בעיצומה של אחת העונות הגרועות בתולדות האדומים, לא מעט מהאש הביקורתית הופנתה העונה לעבר השוער, שהגיע מקרית שמונה עם תקוות גדולות ונחשב מהר מאוד לאכזבה לא פחות גדולה. עכשיו תור עמוס להסיר את הכפפות, תרתי משמע.

אז מה דני עמוס עושה היום?
"כרגע אני בעיקר בבית. עד סוף חלון העברות עבדתי עם מאמן אישי כל יום. כרגע אין לי יותר מדי מה לעשות, אני בחופש. לצערי אני לא רואה את עצמי משחק עד סוף העונה. היו קצת דיבורים בחלון העברות. קצת רעננה, קצת נתניה, קבוצות פה בארץ שחיפשו שוערים אבל שום דבר לא התבשל".

והעובדה שאתה הולך לשבת בבית עד סוף העונה. מה זה עושה לך?
"לא נעים. אני מבין שזה המצב ומכין את עצמי לבוא בשנה הבאה הכי טוב שאני יכול. לקחתי קצת חופש לנקות את הראש, יש לי צוות שמקיף אותי - מאמן אישי, מאמן שוערים, פיזיותרפיסטים - שמאוד תומך ורוצה בהצלחה שלי. אני מקווה שזה מה שיעזור לי להתקדם".

למה החולצה הזאת של קרית שמונה עדיין מונחת אצלך?  
"כי זה ציון דרך, משהו שעשיתי. שאני לא אשכח, זה הבית".

אתה מתגעגע לק"ש?
"כן. מקום טוב".

מצטער שעזבת?
"כן ולא. כן כי הייתי חייב לבדוק מה יש בחוץ ולא כי יצאתי וראיתי עשיתי את מה שהייתי צריך לעשות. החולצה והצלחת מזכירים לי את התקופה הטובה שהייתה. זו תקופה שאני לא חושב שאני אזכה לה לפחות לא פה בארץ גם מבחינה חברתית וגם מבחינה קבוצתית, הייתה עונה מדהימה. זה פה כדי להזכיר לי את זה".

אין בבית משהו של הפועל, לפחות לא משהו שרואים.
"כן, זה פחות או יותר הדבר היחיד שקשור לכדורגל בבית. אני משתדל שלא להביא את זה הביתה. פה זה המשפחה שלי לפני הכל. זה זה משהו גדול, זה הבית שלי, קבוצת הנעורים שלי, עשיתי איתה משהו גדול".

מתי הורדת את הזקן?
"כשעזבתי את הפועל".

למה?
"סתם. משהו חדש, לנקות את עצמי מכל מה שהיה".

"התייחסו רק לדברים הרעים"
ואתה באמת מרגיש עכשיו נקי? שאתה בתקופה חדשה?

"כן, אני בתקופה חדשה, אחרת מאוד. גם את זה צריך לחוות, גדולים ממני חוו את זה ועברו את זה בשלום".

נראה שהשילוב הזה של דני ועמוס בהפועל ת"א לא הלך. מסכים?
"אני חושב שהוא הלך טוב. כולם ניסו לייצר את זה שהוא לא הלך טוב. אני יודע למה הייתה "שנאה" כלפיי מצד הקהל ומצד התקשורת. אני לא חושב שיש במועדון עצמו מישהו שלא אוהב אותי. הגעתי למקום בסיטואציה בעייתית, ניסיתי לתת הכי טוב שאני יכול. חבל לי שלא ראו מה כן נתתי, החליטו להתייחס רק לדברים הרעים. אני את שלי נתתי להפועל ת"א. נכון שלא הכל הלך חלק כמו שדמיינתי בחלומות שלי, אבל שיחקתי, הבאתי נקודות והייתי שותף לניצחונות מדהימים. הייתה תקופה לא רעה, ועם זה גם תקופה פחות טובה".

אמרת שאתה יודע למה הייתה שנאה כביכול כלפיך, מצד התקשורת ומצד הקהל
"מבחינת התקשורת, זה כי אני פשוט לא 'עובד' איתה. מבחינת הקהל, זה כי הגעתי בתקופה שנורא רצו שבוריס קליימן יהיה שוער, שאגב אני והוא במערכת יחסים נפלאה ולא תוכלו להרוס לנו את זה. היה ניסיון לקבוע מי יעמוד בשער וזה הלך נגדי. אני לא כועס על אף אחד, אני חושב שהתמודדתי עם זה כמו שצריך".

דיברת על העניין עם בוריס. הרגשת שמבחינת הקהל זה קרב אבוד מראש?
"אבוד מראש לא, אבל זה היה לא נעים. היו תקופות שעליתי לשחק וקיללו אותי, הקהל שלי אומר שהוא לא רצה שאשחק, אבל אני ילד גדול, באתי להתמודד. ניסיתי לא להקשיב, כי זה בסך הכל קהל טוב שתומך בקבוצה. זה היה לא קל, אבל המשכתי הלאה ואני חושב שזה דווקא מה שעשה אותי ואת בוריס חברים יותר טובים".

מה קרה באותו יום בקפריסין עם מאמן השוערים. למה התפרצת?
"זה סיפור שנופח. יצאה כתבה באחד האתרים שאני ויום טוב בריב וזאת הייתה האמת, אני ותום אלמדון התאמנו בנפרד. אייל התעצבן שאני לא הכחשתי את זה, למרות שלא הוצאתי את זה בכלל ובגלל זה לא שיחקתי באותו משחק. אחרי המשחק ביקשתי שיחה עם אייל להבהיר לי למה לא שיחקתי כי אף אחד לא אמר לי. באותה שיחה קיבלתי על הראש מאייל ומאסי, שבסופו של דבר לא הייתי מוכן לקבל את זה. אחרי שהעזיבו אותי כבר, חזרתי וקיצצתי 25 אחוז מהמשכורת, אני לא חושב שיש עוד שחקן בהפועל שקיצץ בכזו צורה משמעותית. הובטח לי סעיף יציאה לחו"ל ושמאמן השוערים יוחלף. אני לא הכרחתי אף אחד. החלטתי כאמור לא לשתוק יותר, אמרתי לאייל איזו מילה, לאסי שהוא פחדן ועברתי ליד יום טוב ומאמן הכושר ואמרתי להם מילה ספציפית. היה לי רגע שהתעצבנתי, לא שלטתי בעצמי, אבל לא זרקתי כיסאות, הפכתי כיסא לידי. קורה, התעצבנתי אבל אני לא כועס על אייל, על אסי על יום טוב או על שלומי".

אבל מה גרם לך לאבד את העשתונות?
"זה שלא שיחקתי וזה שנתנו לי על הראש, למרות שלא היה מגיע לי. אני כבר לא זוכר מה נאמר באותה שיחה, אבל הייתי כל כך בעצבים שלא היה משנה מה היו אומרים לי. לא עשיתי כלום, התאמנתי וכל מה שרציתי זה שיהיו לי את התנאים הכי טובים כדי להצליח בהפועל, וזה לא קרה".

מה לא עבד בינך לבין יום טוב טליאס?
"כלום לא עבד בינינו. זה שעבדנו שנה שלמה לפני זה ביחד לא אומר שעבדנו טוב ביחד. אני לא חושב שזה הבן אדם שאמור להצעיד אותי קדימה, שיכול לקחת אותי למקומות שאני רוצה וחולם עליהם. יש שם איזשהו רצון לשלוט עליי ולהגיד לי מה אני צריך לעשות למרות שאני כבר לא ילד. אני יודע מה מותר לי ומה אסור לי מבחינת הגוף שלי ולא היה שם פרטנר לשיתוף פעולה של הדברים האלה. אני כמובן מכבד אותו מאוד ומאחל לו בהצלחה".

"אין שחקן אחד בהפועל שנתן הכל מעצמו בשנה וחצי האחרונות"
היו דיבורים שיום טוב האמין פחות  בך ויותר האמין בבוריס. הרגשת את זה?

"הרגשתי הכל. אני לא אשקר, הרגשתי הכל. זו הבחירה שלו, הוא יעשה את הבחירות שלו, אני אעשה את הבחירות שלי".

אתה חושב שאם הוא לא היה מאמן השוערים שלך היכולות שלך היו גבוהות יותר?
"אני רוצה להאמין שכן. בעצם, אני יודע שכן. אבל זה כבר מאחורינו, אז אי אפשר להאשים אנשים אחרים".

היחסים הלא טובים הם אלו שגרמו לך לרצות לעזוב את הפועל?
"לא. אני רציתי להתקדם, רציתי לעבור למקום שיפתח לי דלתות חדשות למקומות שאני רוצה להגיע אליהם. לשוערים ישראלים קשה להגיע לאירופה, והייתה לי אופציה לפתוח דלת, זה לא היה לעזוב את הפועל בכל מחיר".

זה היה נראה כאילו יותר רצית לעזוב את הפועל מאשר לצאת לשחק לחו"ל
"זה מה שבחרו להוציא, כי אני לא דיברתי מילה. זאת פעם ראשונה שאני מדבר על הנושא, הכל היה ספקולציות של אנשים אחרים, שרצו ברעתי. לא לכלכתי על המועדון, אנשים הוציאו שאני הולך ברחוב ורק צועק שהפועל היא קבוצה לא טובה. אני רציתי לעזוב כדי לפתוח לי דלתות חדשות, מרומניה יותר קל להגיע לליגות טובות באירופה".

אבל לא היית מאושר בהפועל
"לא, לא אמרתי שהייתי מאושר. זה לא היה המקום הכי טוב לי. היה לי קשה, היה לי לא טוב אבל עשיתי את הכל כל עוד אני בקבוצה".

לאורך כל השנה וחצי בהפועל לא היה לך טוב?
"יש תקופות יותר טובות ויש תקופות פחות טובות, אבל בסך הכל לא היה לי טוב בנפש ולא היה לי שקט בנפש כי יש במועדון קצת פגמים. לא הכל זורם חלק כמו שצריך לזרום".

מאיזו בחינה? מבחינת הניהול של המועדון או מבחינתך?
"זה לא מישהו ספציפי, זה משהו במועדון הזה כרגע בתקופה הספציפית. הפועל זה מועדון גדול, שלא דופק כמו שצריך. משהו שם חולה, ואני מקווה שיגיע רוכש וירפא את המחלה הזאת כי יש שם עם עבר גדול ופוטנציאל לחזור לגדולה. חבל לי שזה המצב, אבל אנשים צריכים להבין שזה המצב".

השאלה היא האם המועדון חולה עבור דני דני עמוס, או חולה בכלל?
"בשנה וחצי האחרונות, אין שחקן אחד בהפועל ת"א שאפשר להגיד עליו שהוא בכושר שיא, שהוא נתן הכל, שהוא היה מצוין. בשנה וחצי טוטאל, לא מדבר על משחק פה משחק שם. אני חושב שהמועדון לא נותן לשחקנים להגיע לשיא היכולת שלהם. זה קשה כשאתה לא מאה אחוז בכדורגל, זאת הבעיה. אין שקט בהפועל ת"א. זה מועדון שלא נותנים לו לחיות כדורגל".

אם לא יגיע רוכש המצב לא יכול להשתנות?
"אם אנשים יקחו את עצמם ויפסיקו עם המשחקים הילדותיים ועם משחקי האגו, אז כן".

"אייל ברקוביץ' זה הדבר הכי טוב שקרה למועדון"
היו לא מעט ביקורות עלייך במהלך התקופה בהפועל

"עליי? תמיד. קל לבוא להגיד עליי. היו פעמים שהביקורות היו מוצדקות והיו פעמים שהן לא היו מוצדקות. בתקופה האחרונה, לא ראיתי שוער שהגיע להפועל, הביא נקודות לקבוצה והנהיג על הדשא. חצי השנה האחרונה לא הייתה התקופה הכי גרועה של הפועל. נראינו בסך הכל בסדר, אמצע טבלה-פלייאוף עליון, אבל כרגיל דני עמוס אשם בהכל. כל גול שהפועל ספגה היה באשמתי, אבל כשאני מביא את הנקודות ומשחק טוב, אף אחד לא זוכר. אבל לי זה לא מפריע, אני משחק כדורגל, זאת העבודה שלי, אני אוהב לשחק כדורגל ואני לא אתן לאף אחד לפגוע בי".

אתה מתחרט שהגעת להפועל?
"לא. אני לא מתחרט על שנייה שהייתי פה, למדתי המון, שיחקתי במשחקים ברמות הגבוהות, קהל מדהים, זה חלק מהקריירה".

מה תיקח מהתקופה הזאת הלאה?
"את היכולת להתמודד עם  משברים, כי היו הרבה, מבחינה אישית ומבחינה קבוצתית".

אתה מרגיש שהתקופה הזאת חישלה אותך?
"כן. מאוד. ניקח את זה איתנו, נכין את עצמנו לשנה הבאה, נבוא מוכנים ונחזור להראות לכולם שאני לא רק אשם בשערים".

קאלה אמר עליך בתכנית הרדיו של ערוץ הספורט "חמש באוויר" שאתה מהשוערים שיושבים בבית עם שווארמה ביד ועם סיגריה ביד השנייה
"אני חושב שזה יצא מפרופורציה. אני לא שמעתי את הראיון אבל קאלה התקשר אליי אחר כך ואמר לי שזה לא מה שהוא אמר, הוא אמר שהוא ניסה להסביר שלא משנה איזה שוער יביאו להפועל פ"ת, גם אם זה שוער שיושב בבית עם שווארמה וסיגריה, אז לא אכפת לו. אני מקבל את הדברים, מכבד את קאלה מאוד".

אייל ברקוביץ' עשה טוב להפועל ת"א?
"הדבר הכי טוב שקרה למועדון זה אייל ברקוביץ'. לא העריכו אותו מספיק אותו מספיק. את רוב העבודה הוא עשה מאחורי הקלעים, אני אישית ראיתי אותו בחודורוב שעות על גבי שעות, מדבר עם אנשים, מסדר את הדברים. הוא היה הסיבה היחידה שנשארתי בהפועל ת"א. וגם כשרציתי לעזוב אמרתי לו את זה. היה לי נורא קשה לבוא אליו עם ההצעה מבוקרשט".

"היה לחץ עצום על ורמוט בהפועל, זה לא עשה לו טוב"
הפועל עלולה לרדת ליגה?

"הפועל ת"א נלחמת על החיים שלה כרגע וכל השחקנים צריכים את מלוא הביטחון. אם לא, הפועל יכולה למצוא את עצמה בליגה שנייה וזה לא מה שהמועדון הזה צריך וגם לא מגיע לו. אני מקווה שלא. יש שם קבוצה טובה, שחקנים טובים, אבל משהו לא מתחבר. משהו מפריע וזה הזמן שכולם ישימו את הדברים בצד ויתנו לשחקנים את כל הביטחון".

כשאתה מסתכל היום על אפולה אדל יש משהו בך שאומר 'איך בא לי להיות עכשיו בשער ולעזור לקבוצה?'
"אני יודע שיכולתי לעזור להם, אבל זו הבחירה שלהם. יש מאמן שוערים שבחר את מה שהוא בחר. אני שחקן של הפועל, אם רוצים מחר אני אגיע. לי יש חוזה במועדון. הם לא רצו אותי אחרי שראפיד ירדה מהעניין. עד אותה תקופה הייתי בכל האימונים, אבל הפועל ת"א בעטה אותי החוצה".

ככה אתה מרגיש?
"כן. מהרגע שהודעתי שיש לי הצעה, ואני מחויב להודיע על זה, הרגשתי שמנסים לבעוט אותי החוצה".

אבל אתה רצית ללכת
"נכון, רציתי ללכת אבל יש דרך לעזוב ויש דרך להעזיב. אני לא כועס, זאת הסיטואציה שנוצרה, אבל אני ילד גדול ואתמודד עם זה. הכל זה החלטה שלהם. אם הם רוצים אני כאן אם הם לא רוצים אז גם בסדר, אני לא מכריח את עצמי על אף אחד".

כשאתה רואה משחקים של הפועל, בא לך להיות להיות זה שעומד בשער?
"ברור, חברים שלי שם. הייתי איתם שנה וחצי על בסיס יומיומי, אז אני עדיין בקשר איתם. ברור שכואב לי ושצובט לי בלב. בכל שבת אני גמור מזה, אני לא על הדשא ולא עוזר לקבוצה לצאת מהבוץ שהיא נקלעה אליו, אבל הכדור לא בידיים שלי".

מה אתה חושב על המעבר של גילי ורמוט למכבי?
"אני מבין אותו. הוא אחד השחקנים בטובים ביותר ששיחקתי איתם, אז היה עליו לחץ עצום בהפועל. זה לא עושה טוב לשחקן כמו גילי. כשהוא משוחרר, אין הרבה קבוצות שיכולות להתמודד עם מה שיש לו לתת. לא היה מי שיעזור לו להשתחרר מהלחץ הזה. הוא הלך למקום טוב והתקדם, מותר לו".

אם נחזור אליך. אתה עוף מוזר בכדורגל שלנו
"כן, נראה לי. מה זה מוזר?"

אתה לא הכדורגלן הישראלי הטיפוסי?
"לא, ואני לא ממש רוצה להיות. לא כי זה רע, כי זה אני פשוט".

אתה מתגעגע עכשיו להפועל?
"כן, מתגעגע לכדורגל, מתגעגע לחבר'ה".

למה אתה הכי מתגעגע?
"מתגעגע להתאמן, עכשיו בגשם. לעבוד, להזיע, להיות חלק מקבוצה".
 
בשנה הבאה - דני עמוס יושב בבית או דני עמוס משחק בקבוצה גדולה ומוכיח לכולם?
"בשנה הבאה דני עמוס באירופה, סתם. זה החלום. בבית אני בטוח לא אהיה".

תגובתו של יום טוב טליאס לדברים: "הדברים בינינו לא עלו בקנה אחד. אני עשיתי הכל לטובת הפועל, דני ומהערכת. מי שלקח את זה למקומות אחרים, פגע במקצועיות. לנגד עיני תמיד עמדה טובת הפועל ת"א". הפועל ת"א עצמה הגיבה: "אנחנו מאחלים לדני בהצלחה בהמשך דרכו ומודים לו על תרומתו".

הדפס