חַג פּוּרִים – שִׁלּוּב שֶׁל טֶבַע וְנֵס

החיים המאשרִים הם חיים מִתוך שמחה. גלויברמן לשבת

הרב גלויברמן  24.02.21 - 13:38
פרשת השבוע של הרב גלויברמן
פרשת השבוע של הרב גלויברמן
תחילת כתבה

חג הפורים השמח והעליז, הוא חג מיוחד ושונה מהחגים האחרים שבמעגל השנה. מה בעצם קרה בפורים? במגילת אסתר שמגוללת את סיפור נס החג מסופר, המן שהיה שר ששנא יהודים והיה מקורב למלך אחשורוש, הפיל פור – גורל, בכדי לבחור את היום ואת החודש שבו ישמיד את בני ישראל. שמו של חג הפורים מבוסס על המילה "פור", שבשפה הפרסית משמעותה –"גורל".  סיפור המגילה התרחש בזמן שליהודים היה דווקא מעמד טוב מאד בפרס. מרדכי היהודי היה בעל זכויות, על שהציל את חייו של המלך אחשוורוש. בנוסף לכך, מרדכי שימש כשר בכיר בממלכה, ואסתר בת דודו הייתה מקורבת מאד למלך ואהובה עליו.

כאשר נודעה התוכנית הזדונית של המן להשמיד את כל היהודים, למרות שמרדכי ואסתר היו קרובים למלכות והייתה להם האפשרות לשכנע את המלך לבטל בצורה דיפלומטית את הגזירה, הם העדיפו לקרוא לכולם להתפלל לאלוקים. כשבמקביל, קרא מרדכי לאסתר, שתיגש למלך להתחנן ולבקש על עמה, ובכך להעביר את רוע הגזירה. 

השאלה שנשאלת, מדוע נהגו כך מרדכי ואסתר? התשובה לכך היא, היות והם הבינו שהגזירה לא באה במקרה על עם ישראל, אלא בגלל מעשיהם הרעים. לכן ידעו מרדכי ואסתר שביטול הגזירה אינו אמור להיעשות רק בדרך הטבע, אלא על ידי חזרה למוטב. זאת ההוראה גם בזמן הזה, כאשר אנו עומדים כיום מול כל איום מכל סוג - עלינו להתאחד בתפילות ולהרבות במעשים טובים, כמו המצווה החשובה המופיעה בסוף המגילה: "וּמִשְׁלוֹחַ מָנוֹת אִישׁ לְרֵעֵהוּ וּמַתָּנוֹת לָאֶבְיוֹנִים". עלינו להרבות באהבת ישראל, ובעיקר להיות שמחים ביום חג הפורים.

חד וחלק: הַחַיִּים הַמְּאֻשָּׁרִים הֵם חַיִּים מִתּוֹךְ שִׂמְחָה.