מקום לדאגה: פרד רטן מגמד את מכבי חיפה

האמירות של פרד רטן מגמדות את מכבי חיפה, שעוד מחפשת את דרכה המקצועית. במקום שיעשו את ההבדל, המאמן ההולנדי והמנהל המקצועי מו אלאך, לא מבינים לאיזה סדר גודל של מועדון הגיעו. אלי גוטמן מסכם את גמר גביע הטוטו ומחמיא למכבי תל אביב על הזכייה

אלי גוטמן
אלי גוטמן  27.09.18 - 11:02

תגיות: גביע הטוטו

תחילת כתבה

משחקי המחזור האחרון בליגה הסתיימו וכשגמר גביע הטוטו בפתח, מכבי חיפה הפסידה למכבי פ"ת, ומכבי ת"א ניצחה את מכבי נתניה. הלך הרוח בציבור היה שהצהובים יניפו את הגביע ובהליכה. מבחינתי, זה היה מצג שווא, התוצאה של הירוקים לא תאמה את היכולת שלהם, לפחות במחצית הראשונה מול פ"ת ופרקים מהמחצית השנייה. אז למה בכל זאת מכבי ת"א הניפה את הגביע, ובצדק?

כי מכבי ת"א הוא מועדון חזק, מלוכד, שכל אחד מהפונקציות יודע את המוטל עליו. הארגון הזה ידע לשמור על עוצמתו גם כשג'ורדי קרויף והצוות שלו עזבו. ולדימיר איביץ' הגיע וקיבל את כל הסמכויות המקצועיות, ואין ספק שהסגל שלו הוא האיכותי ביותר בליגה. כשיש לך פריבילגיה לעלות מהספסל שחקנים כמו אלירן עטר ודור מיכה, אתה יודע ששחקני הכרעה כאלה רק מחכים לאות להיכנס ולעשות את ההבדל, ואכן עשה זאת עטר בשער ענק ששווה הנפה.

השמחה בסיום המשחק של שחקנים כמו רוסלן ברסקי (לא שותף), איתן טיבי (שותף מספר דקות) ומאור קנדיל שלא שותף, מאפיינת קבוצה מאוחדת, שנשלטת ע"י המאמן שלה. הוא לקח את הרוטציה כאסטרטגיית משחק, ידע שיש לו חמישה חילופים ושבכל חילוף הוא זורק למגרש קלף מנצח, הצהובים הניפו גביע טוטו שני ברציפות.

נחזור למכבי חיפה. כפי שהיה ביום שבת, המחצית הראשונה של הירוקים הייתה איכותית. הם לחצו את מכבי ת"א במרכז המגרש ואפילו גבוה יותר, לא אפשרו שטחים למשחק, הבקיעו שער שוויון בהתקפה מתפרצת לתפארת וירדו למחצית גאים ומאמינים בעצמם. למחצית השנייה, חזרה מכבי חיפה שונה לחלוטין. היא התבצרה במחצית המגרש שלה וחיפשה אך ורק לצאת למתפרצות, וכשיש לך חלוץ גמלוני כמו קראמר, כל יציאה להתקפה מתפרצת מתמוססת.

פרד רטן שגה בניהול המשחק במחצית השנייה מול פ"ת ושילם ביוקר. גם אתמול, להוציא את מוחמד עוואד, השחקן הפורה ביותר בחלק הקדמי, זו הייתה שגיאה אסטרטגית. ככל שעברו הדקות, מכבי חיפה חיפשה להגיע לפנדלים - אולי חיימוב יחזיר על השער משבת. אבל הקבוצה שחיפשה את הניצחון זכתה בו. מכבי חיפה נראתה כמו קבוצה קטנה, שמשחקת מול מועדון גדול. הטיב לבטא זאת רטן שאמר שמכבי ת"א יכולה להרשות לעצמה להכניס שחקנים בינלאומים ואנחנו לא. אמירה שמלמדת שהמאמן לא יודע לאיזה מועדון הוא הגיע, שהוא לא מכיר את המסורת של המועדון, אמירה שמגמדת את מכבי חיפה כמועדון ועדיף היה לו לא הייתה נאמרת. עוד אמר רטן שהוא 'גאה במשחק של השחקנים שלו' - על מה בדיוק במחצית השנייה?

מכבי חיפה עדיין מחפשת את דרכה המקצועית ומי שאמור היה לעזור לה למצוא את הדרך מסתתר אי שם. מוחמד אלאך הגיע בכדי להביא שחקנים הולנדים שאנחנו לא מכירים וכדי שהמאמן שלו יהיה מרוצה ולא ירטון בסוף המשחק. לאכזבתם של הירוקים, ריינן (מהמשחקים היותר טובים שלו) וקראמר הם לא אלה שיעשו את ההבדל עבור מכבי חיפה.