"לא מספרים את האמת על השרוכים. זה מפרק אותי"

20 שנה שאיתן טייב נושא על המצח אות קין, 20 שנה שהמילה 'שרוכים' קורעת לו את הלב. בלם בית שאן לשעבר משחזר לראשונה את הרגע שהכתיר את בית"ר, והרס לו את החיים

דניאלה סמרי ועדי הרשליקוביץ  23.04.18 - 13:00

תגיות: איתן טייב

תחילת כתבה

20 שנה מהרגע שטילטל את הכדורגל הישראלי. 20 שנה מאחד מהאירועים הבלתי נשכחים שהיו לנו וכזה שמטיל עד היום צל כבד על הענף. "משחק השרוכים" בין הפועל בית שאן לבית"ר ירושלים שהתקיים ב-2 במאי 1998 היה כזה שאחריו הכדורגל הישראלי כבר לא נראה אותו דבר.  "המילה הזאת, שרוכים. זה מפרק אותי", אומר איתן טייב, "גיבור" המשחק בעל כורחו, שכבר שני עשורים נושא על מצחו אות קיין.

  • הערב ב-23:00, בחדשות הספורט: כתבה מיוחדת לציון 20 שנה למשחק השרוכים

הפועל ת"א ובית"ר י-ם נאבקו אז על האליפות, כשהאדומים כבר הריחו את התואר. במחזור לפני הסיום, הצהובים שחורים פגשו את הפועל בית שאן, קבוצת תחתית וחברה קבועה בליגת העל עד אותה תקופה, שנתנה לה פייט, אך בדקה ה-93 ואחרי השתלשלות אירועים מעוררת מחלוקת, שכללה קשירת שרוכים של בלם הצפוניים, איתן טייב, הצהובים שחורים כבשו שער בדקה ה-93 מכדור קרן, שלמעשה הכריע את הכף לטובת הקבוצה מהבירה.

הגול הדרמטי לא היה "עוד שער", אלא כזה שהעלה לא מעט תהיות לגבי כשרות המשחק. איתן טייב, שגם החמיץ פנדל באותו משחק, הפך מהפנים של בית שאן לכזה שמסמל את הסיאוב, עבור רבים. העיתונים זעקו והיו כאלה שטענו אפילו למכירת משחק מצדו ומצד חבריו. מאותו רגע, שום דבר כבר לא נראה אותו דבר בחייו ובחיי הפועל בית שאן. הצפוניים נעלמו ממפת הכדורגל והשנה אף ירדו עד לליגה ב' (!) וטייב הפך להיות פרסונה נון גראטה בלא מעט מקומות, וזאת למרות שההאשמות הקשות הללו מעולם לא הוכחו במבחן המציאות.

השבוע יימלאו 20 שנה לאותו רגע דרמטי, וכעת הגיבור הטראגי שלו, איתן טייב, פותח את הפצעים בראיון חד פעמי. כחלק מפרויקט מיוחד של ערוץ הספורט לציון המשחק הבלתי נשכח, טייב חוזר לאותה קשירת שרוכים בתוך הרחבה, מספר בדמעות על ההשלכות ההרסניות של אותו מקרה ועל הכתם שלא נעלם, וכנראה לעולם לא ייעלם. צפו בקטע הראשון מתוך הראיון המקיף עם טייב, שגם אחרי 20 שנה, עדיין מנסה להיאבק על שמו. 20 שנה לפני השבוע, שיצר את הטרגדיה של טייב.

"מי שרוצה שיאמין לבלוף הזה. הביטו על הווידאו אבוקסיס עדיין לא מוציא את הכדור, ועוד לפני שהכדור הורם לרחבה אני כבר עומד", טייב שיחזר את הדקה ה-93 ההיא, "אין קשר בכלל בין ההאשמות לבין מה שהיה בפועל. מילא הייתי יושב על הקרקע כשהגול מובקע, אבל את רואה, זה בלוף. וגם מה, בגלל זה הוכרע המשחק? בגלל זה אנחנו צריכים 'רק אותו'? לא רק שלא מגיבים פה בסלחנות, גם לא מספרים את האמת. הנה האמת פה ברורה, אבל לא מספרים אותה".

איך לא קם צדיק אחד בסדום שיבוא ויעמוד מאחוריך?
"למה שיקום? אמרתי לך, אם הייתי אלישע לוי הייתי פועל אותו דבר. אלישע יודע את האמת, אבל למה לקום ולהתנגח? ועם מי, אתה יכול לנצח תקשורת? וכשזורקים לי את המילה הזאת, זה קורע".

איזו מילה?
"שרוכים. זה קורע, זה ממש מפרק אותי".

צפו בכתבת הווידאו